
Hargita megye több településének döntenie kell, hogy csatlakozik-e a Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Társuláshoz és uniós forrásokból építi, bővíti víz- és szennyvízhálózatát, vagy más utat, a saját rendszer fenntartását vállalja – jelentette ki Borboly Csaba.
2014. április 07., 18:302014. április 07., 18:30
2014. április 07., 19:112014. április 07., 19:11
A Hargita megyei önkormányzat elnöke hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, azért van erre szükség, mert a megyében európai uniós támogatással elkezdődött víz- és csatornarendszer-fejlesztés további településekre is kiterjedhet. Egyrészt a becsültnél alacsonyabb árakon történő kivitelezések nyomán több mint 15 millió eurós összeget takarított meg a Harvíz Rt., másrészt további lehetőség van uniós támogatások igénybevételére. Mivel a támogatások felhasználásának határideje 2015 vége, ezért mielőbb arról kell dönteniük a települések önkormányzatainak, hogy csatlakoznak vagy nem a fejlesztési társuláshoz, és igénybe veszik az uniós finanszírozást, vagy más módon próbálnak fejleszteni.
Előnyök és hátrányok
A csatlakozás előnye a víz- és csatornahálózatok teljes kiépítése, amelyhez a megye településeinek összesen még 200 millió euróra lenne szükségük, hátránya viszont a kisebb hálózatokkal szemben a térségi szolgáltató által alkalmazott egységes árpolitika, amely további árnövekedést irányoz elő.
Borboly jelezte, március elején levélben tájékoztatták erről a lehetőségről a településeket, de egyértelmű válaszokat nem kaptak. „Nem akarunk senkit semmire kötelezni, csak azt kérjük, hozzanak döntést” – mondta az elnök, hozzátéve, a csatlakozást választó településekkel mihamarabb el kell kezdeni az együttműködést. Lehetséges új partnerként a Gyergyói-medencei községeket, Gyergyószentmiklóst, Maroshévízt, a Gyimes-völgyi településeket és Farkaslakát is említette. Elmondta, a megye egy másik vízszolgáltató létrehozását is tervezi, amely a kalákában épült vízhálózatok üzemeltetésében segítene.
Jelentősen elmaradva a vállalásoktól
Románia uniós csatlakozáskor történt kötelezettségvállalása szerint 2018 végéig kell biztosítani a teljes lakosság számára a vezetékes ivóvízzel történő ellátást, illetve a csatornázást, ezen a téren pedig jelentős elmaradások vannak – hangzott el. Hargita megyében a lakosság 55 százalékához jut el ivóvízvezeték, a csatornázás ennél is kisebb százalékban készült el. A Harvíz Rt. jelenleg 70 ezer fogyasztónak szolgáltat, ennél jóval több ügyfélre lenne szükség a gazdaságos üzemeltetéshez – közölte Borboly. Negatív példaként hangzott el a Hargita Víz Fejlesztési Egyesületből korábban kilépett Balánbánya helyzete, a város ellen a kilépés miatt perek vannak folyamatban, ugyanakkor további uniós támogatásokra sem számíthat.
Hídfőnek ütközött egy autó Gyergyószentmiklóson, a város Gyergyószárhegy felőli kijáratánál. A balesetben két személy megsérült, egyikük a roncsok közé szorult.
Fegyelmezettséget követelő felvonulások, egyszerű, de tartalmas kirándulások, kivonulások a szabadba, muzsikaszó kíséretében, gyöngyvirágot szedve – ilyenek voltak a régmúlt idők majálisai Székelyföldön.
Kevesebb mint egy hónap telt el azóta, hogy Gyergyószentmiklóson, egy Virág negyedi parkolóhely használata körül kialakult vita rendeződni látszott, most azonban újabb fordulat történt: valaki megrongálta a parkolásgátló szerkezetet.
Rendszámfelismerő kamerákat telepítettek a polgármesteri hivatal mögötti hulladéklerakóhoz Gyergyóújfaluban a szabálytalan szemétlerakás ellenőrzésére.
Csaknem 10 ezer fogyasztó maradt áram nélkül, miután Borszéken kidőlt egy fa és leszakította a magasfeszültségű áramkábeleket, amelyek tüzet is okoztak.
Száraz növényzet és cserjék gyulladtak ki Borszéken: a lángok egy magasfeszültségű vezetéket érintő meghibásodás miatt keletkeztek, miután egy fa rádőlt az oszlopra, és elszakította a vezetékeket.
Rendkívüli ülést tartott hétfőn Gyergyószentmiklós képviselő-testülete, ahol két kérdésben hoztak döntést. Korlátozták a szerencsejáték-termek működését, és elfogadták a területrendezési dokumentációkat az elektromos töltőhálózat kiépítéséhez.
Két lakóház, két melléképület és a száraz növényzet is lángra kapott vasárnap Gyergyóvárhegyen. A tűzhöz több hivatásos és önkéntes egységet riasztottak, a lángok terjedését végül sikerült megfékezni.
Hét mezőgazdasági út újul meg és épül ki Gyergyócsomafalván, összesen 13 kilométer hosszan. Az egymillió eurós beruházás kivitelezése elkezdődött, a munkálatok nyomán jövő tavaszra stabilabb felületen közlekedhetnek a mezőre járó munkagépek.
Sikeresen indult a gyergyószentmiklósi BBQ Street by Marble: a sült húsok illata, a látványos grillezés és a zenei programok már a nyitányon nagy tömeget vonzottak. A szervezők szerint a város nyitott az ilyen különleges gasztroélményekre.
szóljon hozzá!