Harminc faipari munkás maradt munka nélkül, miután csődbe ment a térség egyik legjobb minőségű nyílászáróit készítő csíkszentléleki vállalkozás. A csőd évi közel 30 ezer lejes kiesést jelent a csíkszentléleki önkormányzat számára. Jó hír viszont, hogy az elbocsátott munkások számára egy játékokat készítő vállalkozás részéről újabb álláslehetőség mutatkozik.
2012. október 09., 17:102012. október 09., 17:10
Egy ideje nem áll már meg a Csíkmindszentről érkező busz Csíkszentlélek határában, a Folemcom fafeldolgozó vállalkozás bejáratánál, hogy felvegye a munkából hazafelé igyekvő több tucatnyi munkást.
„Családi cég volt a miénk, édesapám indította a rendszerváltozás után, majd haláláig, 1999-ig ő is vezette. Ezután vettem én át” – emlékszik vissza Bogács Ervin, a Folemcom cég adminisztrátora, aki a csődbe került családi vállalkozás kilábalási lehetőségeiről is beszélt. Mint elmondta, már 2004-ben is volt egy „rossz pillanata” a cégnek, akkor beszéltek először egy Kovászna megyei, ugyancsak nyílászárókat készítő és forgalmazó céggel, amely hajlandónak mutatkozott, hogy felvásárolja a szentléleki vállalkozást. „Akkor keveset ajánlottak, ezért az üzlet meghiúsult. Idén nyáron újra leültünk tárgyalni, ekkor viszont azért nem jött össze a két cég fúziója, mert sokallták a vállalkozás felhalmozott tartozását. Annyi történt mindössze, hogy a társvezető tizennégy munkással átigazolt a kovásznai céghez, én pedig magamra maradtam” – summázza Bogács. A Folemcomnak egy évvel ezelőtt még mintegy százhúsz alkalmazottja volt, a bezárás pillanatában viszont már csak harminc. A cég ellen jelenleg csődeljárás folyik.
Közben a kilábalás lehetőségét keresi a tulajdonos, aki egy fűtéstechnikai berendezéseket gyártó bukaresti céggel már fel is vette a kapcsolatot. „Nem hagyhatom, hogy húsz év munkája és a felhalmozott gépek kárba vesszenek, ezért valamilyen formában társulni próbálunk az országban ismert céggel, amelynek itt is lehetne egy munkapontja” – vázolja a terveket a Folemcom ügyvezetője.
Harmincezer lejes kiesés
Rosszul érintette Csíkszentlélek önkormányzatát a község legnagyobb cégének csődje. „Olyan időszak is volt, amikor százötvenen dolgoztak a Folemcomnál. A cég különböző adók és illetékek formájában évente 20–30 ezer lej közötti összeget fizetett a szentlélelki polgármesteri hivatal pénztárába, továbbá sok helybélinek adott munkát” – tudjuk meg Pál Pétertől, Csíkszentlélek polgármesterétől. Az elöljáró abban reménykedik, hogy a Folemcom székhelyén, ha nem is a régi, de valamilyen cég majd üzleti tevékenységet fog folytatni.
„Mi egyébként is arra biztatjuk a vállalkozókat, hogy jöjjenek hozzánk, és nálunk működtessék beruházásukat. Az ügyintézés terén minden támogatást megadunk a minket választóknak” – teszi hozzá Pál Péter, aki annyit még elárul, hogy két kisebb vállalkozás – egy könnyűipari és egy nyomdaipari – vezetője nemrég jelezte, hajlandónak mutatkozik Szentlélekre tenni cége székhelyét.
Harminc új munkanélküli
A Folemcom részéről harminc elbocsátott alkalmazott nevére tettek le kérést azért, hogy elindíthassák a munkanélküli segély igénylését. „Törvény kötelezi a munkáltatókat, hogy harminc nappal az elbocsátás előtt nálunk jelezzék ez irányú szándékukat” – mondja a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség vezetője. Tiberiu Pănescu nem tudott további tömeges elbocsátásról beszámolni, egyetlen udvarhelyi építőipari cég jelezte csupán, hogy előreláthatólag felbontja több alkalmazottja munkaszerződését. „Nem ritka, hogy októberben jelzik az építőipari vállalkozások tulajdonosai a tömeges leépítést. Télen ugyanis leállnak az építkezések, így nem tudnak folyamatosan munkát biztosítani” – magyarázza.
A Folemcom alkalmazottaival kapcsolatosan az igazgató annyit még elmondott, „szerencsére jelentkezett egy vállalkozó, aki asztalosokat keres, ezért úgy tűnik, hogy a munkások egy része álláshoz juthat”.
Hargita megyében egyébként szeptember végén összesen 9037 munkanélkülit tartottak nyilván, a munkanélküliségi ráta pedig 6,22 százalékos volt.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!