Csatornázás buktatókkal

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Huszonegy hónap – az előzetes tervek szerint megadott kivitelezési határidőhöz képest legkevesebb ennyi idővel tolódott a csíkszentgyörgyi szennyvízcsatorna-rendszer kiépítése. Az illetékesek szerint a késésnek több oka van, ezeknek próbáltunk utánajárni. A község egyik legnagyobb horderejű, zömében kormányzati támogatásból zajló beruházása egyébként öt falut érint: Bánkfalva, Csíkszentgyörgy, Újfalu, Menaság és Pottyond.

Rédai Botond

2012. október 03., 15:412012. október 03., 15:41

2012. október 03., 16:412012. október 03., 16:41

„Ennyit nem idegeskedtem és aggódtam egyetlen beruházás alatt sem, mint amennyit a csatornázás miatt” – vallotta be György József. Csíkszentgyörgy polgármestere szerint sokkal hosszabb ideig vált építőteleppé a község, mint azt eredetileg elképzelték. „Számtalan kritikát kaptam ezért a lakosoktól, mindenki engem hibáztatott a csúszásért. Ha rajtam múlott volna, már rég elfelejtettük volna az egészet” – hangsúlyozta az elöljáró.

Kiemelte, a projekt finanszírozása tekintetében eddig nem voltak fennakadások, a kivitelező minden benyújtott számláját kifizették. Voltak problémák viszont a tervekkel, hiszen a helyszínen tapasztaltak miatt sokszor kellett módosítani azokat. „Valóban voltak olyan időszakok, amikor stagnáltak a munkálatok. Ám nem szeretnék olyan hangokat megütni, amelyek feszültségeket gerjesztenének. Nekem az a lényeg, hogy tudjuk befejezni a kivitelezést” – reagált a polgármester azon kérdésünkre, van-e egyéb oka annak, hogy a munkálatok lassan két éves késésben vannak. A polgármester egyébként azt is elmondta, a tervezett gerincvezeték nagy része már a földben van, a patakok mentén is sikerült elkészíteni az átkeléseket. Már csak 13 aszfaltcsík alatti, azaz főút menti átfúrást kell elvégezni, ugyanakkor tíz átemelő állomást felépíteni, illetve a derítőállomás berendezését elhelyezni. „Amennyiben minden rendben halad, novemberre akár be is tudnánk fejezni a beruházást” – nyomatékosított az elöljáró.

Elzárják a csapokat?

Aggasztónak nevezte a polgármester azokat a híreket, amelyek Bukarestből érkeztek az utóbbi időben. „Állítólag teljesen leállították az ilyen jellegű munkálatok finanszírozását” – osztotta meg információit a községvezető, aki szerint pontosabbat egy-két héten belül lehet tudni. Annyi már biztos, a kivitelező az elmúlt napokban nyújtott be egy 180 ezer lejes elszámolást, amit egyelőre nem tudni, mikor fizetnek ki a fővárosiak. A polgármester kifejtette, a beruházás összköltsége önrésszel együtt 8,2 millió lej, ebből körülbelül 4,8 millió lejt költöttek el eddig. „A munkálatok befejezéséhez mintegy 3,4 millió lejt kellene meghitelezzen a kivitelező abban az esetben, ha megszűnik a finanszírozás” – vázolta a legrosszabb forgatókönyvet a polgármester.

Kényszerhelyzetben kellett dönteni

„Az előtanulmány szerint 48 kilométer fővezetéket fektettünk volna le a csatornarendszer részeként, így az öt említett település minden utcáját lefedhettük volna” – fogalmazott György József azon lakossági panaszok miatt, hogy egyes utcákban csak bizonyos részeken, másokban egyáltalán nem épül ki a csatornarendszer. A polgármester elmondta, az eredeti tervek is eszerint készültek, ám a munkálatokra kiírt közbeszerzési eljárás során 11 millió lej volt a legkisebb ajánlat olyan körülmények mellett, hogy akkor legtöbb 9,4 millió lejt lehetett költeni erre a célra. „Az 1,6 millió lejes különbözetet a községnek kellett volna felvállalnia, ez viszont nem állt módunkban” – említette az elöljáró.

Így a polgármesteri hivatal kényszerhelyzetben volt: vagy az öt település közül az egyiket teljesen kihagyják a projektből, vagy a főbb utcákra korlátozzák a csatornázást, fenntartva a bővítés lehetőségét. Végül az utóbbi változat mellett döntöttek. Így fordulhatott elő, hogy egyes mellékutcák teljesen kimaradtak, másoknál pedig az utca feléig tudták lefektetni a vezetéket. „Sok kritikát kaptam ezért is a lakók részéről. Ám úgy vélem ,még ebben a formában is jól döntöttünk, hiszen a tervmódosítások során tartani kellett az arányosság elvét” – jelentette ki György. Hozzátette, ilyen körülmények között a tervezett 48 kilométernyi fővezeték helyett csupán 24 kilométer lefektetésére maradt pénz, az összköltség pedig 8,2 millió lejre változott.

Vita a kivitelezővel a bekötési díjról

György József polgármester szerint egy másik hangsúlyos probléma a háztartások esetében a bekötési díj. „A kivitelező 1500–1700 lejes költséget irányzott elő háztartásonként, ezt viszont mi sokalljuk” – mondta határozottan a községvezető. A következő időszakban látogatják végig a polgármesteri hivatal alkalmazottai a gerincvezeték mentén található házakat. Azt szeretnék felmérni, ki tart igényt majd a csatlakozásra. „Ha túl drága a csatlakozás, az emberek nem fogják igénybe venni a szolgáltatást. Ezer lej lenne a maximális összeg, amit elfogadhatónak tartok” – szögezte le a polgármester. Majd hozzátette, fenntartják azt az elképzelést, hogy a csatlakozási díjat akár két-három részletben is kifizethetik majd az érintettek.

Kíváncsiak lettünk volna a csíkszentgyörgyi csatornázási munkálatok elvégzésével megbízott Glover Constructs Kft. vezetőségének álláspontjára is a kialakult helyzettel kapcsolatban, a cég ügyvezetője azonban többszöri hívásunkra sem válaszolt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei