Fotó: Kristó Róbert
Az elképzelések szerint legkésőbb októberre üzemképes lesz a szépvízi tejfeldolgozó. Az ezzel kapcsolatos jogi akadályok nagyrészt elhárultak, a hátralevő munkálatokhoz szükséges pénz is biztosítva van. Az illetékesek remélik, megfelelő előkészülettel és marketinggel az értékesítés sem ütközik majd nehézségbe.
2014. május 22., 16:192014. május 22., 16:19
2014. május 22., 16:352014. május 22., 16:35
„A beruházás mintegy nyolcvan százalékban elkészült, még néhány belső munkálatot kell elvégezni” – tájékoztatott Gál Zoltán. A tejfeldolgozó ügyintézője elmondta, hátravan még például a kazánház kialakítása, a szellőztető berendezés felszerelése, a gázbekötés, illetve egy további helyiség kialakítására is szükség van. Ugyanakkor kell még vásárolni egy tejbegyűjtő autót, illetve egy, a kész termékek szállítására alkalmas járművet.
Az illetékes kiemelte, a termeléshez szükséges gépsor már rendelkezésre áll, be van téve a csarnokba. A szakemberek jövő hét folyamán érkeznek a községbe, hogy beüzemeljék. „Üzempróba még nem lesz, egyelőre csak összerakják a gépsort és elvégzik a szükséges bekötéseket” – tájékoztatott Gál. Hozzátette, közel állnak az engedélyeztetési folyamat befejezéséhez is. Csupán egyetlen környezetvédelmi engedélyre van szükség, ezt a termelés indítása előtt két hónappal kell kérni, az erre vonatkozó hatástanulmány már elkészült.
Egyelőre csak sajtkészítésben gondolkodnak
Az ügyintézőtől megtudtuk, egyelőre hosszú érlelésű sajtok készülnek majd az üzemben. Kezdetben napi 1500-2000 liter tejet dolgoznának fel, ez legtöbb kétszáz kilogramm sajtot jelent. A gépsor napi kapacitása egyébként legtöbb ötezer liter tej feldolgozását teszi lehetővé. A későbbiekben különböző friss tejtermékek gyártását is tervezik, egyelőre azonban a sajtkészítésre koncentrálnak.
„Az értékesítés terén van bőven elképzelésünk. Egyelőre folyamatban van a terméknév és a logó kidolgozása. Emellett sokfelé tapogatózunk, több lehetséges vásárlóval is tárgyalunk. Főleg a környéken adnánk el a sajtot, ám megyén kívülről is várják az ajánlatunkat, többek között Bukarestből is vannak érdeklődők. Úgy vélem, kellő marketinggel és előkészületekkel megfelelő módon meg lehet oldani majd az értékesítést” – nyomatékosított az ügyintéző. Kiemelte, a feldolgozó bejáratánál egy bemutató üzletet is létrehoznak.
A gazdák a legfontosabb láncszem
„A tejfelvásárlás a községi szarvasmarhatartó egyesületeken keresztül történik majd” – osztotta meg a további elképzeléseket Gál. Az illetékes fontosnak tartotta kiemelni, a támogatókkal, azaz a helyi közbirtokosságokkal folytatott egyeztetések során leszögezték, hogy ezek biztosítják a működés első két-három havi költségeit. Ez azt jelenti, hogy az állattartó egyesületek és rajtuk keresztül a gazdák első perctől megkapják a leadott tej értékét.
„A gazdák az egyik legfontosabb láncszem, ezért lényeges, hogy ők az elejétől legyenek kifizetve, és legalább a konkurencia által ajánlott áron. Pontos összegeket ezzel kapcsolatban még nem tudok mondani, ezekről még tárgyalunk a következő időszakban. Az sem mellékes viszont, hogy a tej minősége is megfelelő kell legyen, hiszen csak így lehet eladható minőségű terméket előállítani” – részletezte az illetékes. Az ügyintéző hangsúlyozta, az első időszakban korai lenne nyereségről beszélni, egyelőre az önfenntartás a cél.
Új lendületet adhat a helyi gazdaságnak
„A marketinget kell nagyon jól megszervezni, ezen múlik minden” – vélte a tejfeldolgozóval kapcsolatban Ferencz Tibor. Szépvíz polgármestere szerint a községvezetőség továbbra is minden támogatást megad a működtetőknek, hiszen egy ilyen típusú, sikeres vállalkozás új lendületet adhat a település gazdasági életének.
„Számunkra az volt a feladat, hogy alakítsuk meg a szövetkezetet, és a közbirtokosságok hozzájárulásával hozzuk létre a tejfeldolgozót. Hogy azután mi történik, a gazdákon múlik, hiszen főleg az ő érdekükben történik ez az egész” – magyarázta a beruházással kapcsolatban László Barna. A Csengő Tejszövetkezet elnöke kifejtette, remélik, októberre üzemképes lesz a feldolgozó, beindításáról majd akkor döntenek.
Mint arról már többször beszámoltunk, az üzem létrehozását a szépvízi önkormányzat, a szentmiklósi,a a borzsovai, valamint a szépvízi közbirtokosságok, illetve a Csengő Tejszövetkezet kezdeményezte. A tejfeldolgozót önerőből hozzák létre, a beruházás értéke 250 ezer euró.
szóljon hozzá!