Fotó: Kristó Róbert
Hétfőtől vagy legkésőbb keddtől minden Hargita megyei óvodás és általános iskolás megkapja a kormánytízórait. Az ingyenes kiflit és tejterméket nem mindenki értékeli, épp a program beindulásának első napján kereste fel szerkesztőségünket egy felháborodott szülő azzal, hogy az autójára dobálták a tejet tartalmazó poharakat a diákok.
2012. október 08., 17:092012. október 08., 17:09
Megérkezett a kormány által finanszírozott tízóraiztatási programban részesülő Hargita megyei óvodák és iskolák többségéhez hétfőn a kifli és a tej. Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke szerint lehet, hogy nem minden tanintézményhez tudták hétfőn kivinni a beszállítók a tízórait, de legkésőbb kedden minden óvodában és iskolában be fog indulni a program.
Az óvodások és általános iskolások tízóraiztatására vonatkozó kormányzati programot februárban központosították, a megyei önkormányzatokhoz utalva a kifli és tej beszerzését. Hargita megyében ezt korábban a helyi önkormányzatok végezték, így a községek szintjén közvetlen tárgyalásos eljárásokkal tudtak helyi cégeket megbízni, helyi termékeket biztosítva a gyerekek számára. Annak érdekében, hogy a központosítás ellenére idén is helyi vállalkozók szállítsanak a megyeszinten mintegy másfél millió eurós program keretében, a Hargita megyei önkormányzat egy nagy megyei közbeszerzési eljárás helyett minden közigazgatási egységre külön hirdette meg a beszerzést, összesen 67 eljárást bonyolítva le. Ez volt az oka annak, hogy nem kezdődött el tanévkezdéskor a program.
Borboly Csaba portálunknak elmondta, a nagyon bonyolult beszerzési folyamat nyomán csak a települések kétharmadánál sikerült Hargita megyei terméket biztosítani, az óvodák, iskolák egyharmada más megyei cégektől kapja a kiflit és a tejet. A tanácselnök úgy vélte, a központosított, megbonyolított szabályrendszer közepette az is jobb a semminél, hogy legalább a települések kétharmadában helyi vállalkozók szállítanak helyi termékeket a gyerekeknek. A megyei önkormányzat elnöke kifejtette, a beszerzési eljárások után nem kaptak óvásokat, és ezt ezúttal sajnálják, mert ha óvtak volna a helyi cégek ott, ahol idén más a beszállító, lehetett volna a tavalyi gyakorlatot folytatni, és a helyiekkel dolgozni tovább.
A megyei önkormányzat elnöke arra kéri a pedagógusokat, szülőket, diákokat, hogy ha nem elégedettek a termékek minőségével, akkor azonnal jelezzék ezt. „Bármilyen minőségi probléma van, jelezzék bármilyen úton-módon, akár az sms-vélemény rovatban is, mert felbontjuk a szerződést, ha gondok vannak. A termék jó ízét nem tudjuk garantálni, de ha grammra nem felel meg, a tisztasággal kapcsolatosan merülnek fel kérdések, vagy bármilyen más gond van, nem tartja be a beszállító a törvényes előírásokat, akkor felbontjuk a szerződést” – szögezte le a megyei önkormányzat elnöke.
Nem mindenki értékeli
Az ingyenes tízórainak nem minden diák örül, van, aki számára csak játékot jelent a kifli és a tej. Csíkszeredában is megérkezett hétfőn az iskolákba a tavalyi beszállítók által biztosított pék-, illetve tejtermék, déltájban pedig egy felháborodott szülő kereste fel a szerkesztőségünket, mondván, hogy az épület mellett leparkolt autójára dobálták a diákok a műanyag poharas tejet a Petőfi Sándor Általános Iskola egyik ablakából. Amellett, hogy autóját összekenték, a gyermeke után az iskolába ment szülő azt is sérelmezte, hogy ennyire értékelik egyes diákok a kapott tízórait. „Ha nem kell nekik, akkor adják annak, aki rászorul és aki értékelné” – summázta a férfi.
Kiss Ernő, az iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, utánajártak a történteknek, kérdőre vonták és elbeszélgettek a hetedikes diákkal, aki kidobta a tízórait az ablakon, elmagyarázták neki, hogy nem ezért kapja a tejet és kiflit. Az igazgató még elmondta, a program kezdete óta az a véleménye, hogy csak az kellene kapjon ingyenes tízórait vagy az kellene többet kapjon, aki rászoruló, és aki ténylegesen értékelné. Kiss Ernő még közölte, hétfőn hiánytalanul megkapták a tízórait a két beszállítótól, akik tavaly is vitték Csíkszeredában a kiflit és a tejet, és akikkel meg voltak elégedve előző tanévben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!