Fotó: Veres Nándor
Több mint 1,65 millió lejt költött a csíkszeredai önkormányzat a hargitafürdői mofetták újjáépítésére, amelyeket a közel egy éven át tartó felújítás után, augusztus elején nyitottak meg újra a látogatók előtt. A kéngázas gödrök fölé épített kupolás építményekbe azóta sokan ellátogattak. A munkálatokat a külső térrendezés befejeztével, szeptember végén vehetik át a kivitelezőtől.
2014. augusztus 31., 19:322014. augusztus 31., 19:32
2014. augusztus 31., 19:382014. augusztus 31., 19:38
Pár hete nyitották meg újra a korszerűsített mofettákat Hargitafürdőn. Azóta sokan ellátogattak az üdülőtelepre, hogy a kéngödrökben kezeltethessék magukat. A reggeli órákban vannak ott a legtöbben.
Szűkebbnek találták
„Bennünket nem kérdezett meg senki a felújítás előtt, hogy hozzá tudjunk szólni, hogy milyen legyen” – nehezményezte egy csíkszeredai öregúr, aki már húsz éve rendszeresen jár a mofettába. Szerinte a helyszűkével van a legnagyobb baj. „Most szép lett, de szűk. Ennek a helynek nem szépnek, hanem hasznosnak kell lennie” – véleményezte a 79 éves férfi. Egy magyarországi férfi is hasonlóan vélekedett. „Tavaly is voltam itt, akkor harminc-negyven fő volt a befogadóképessége, most tízen férnek be, és nincs lehetőség, hogy leüljenek, ott ahol térdmagasságig jött fel a gáz, hogy a belső szervek betegségeit is kúrálják” – osztotta meg gondolatait a biharkeresztesi Éles Károly. Ugyanakkor hozzátette, tájidegennek találja a kupolás építményt, de mindezeket leszámítva az európai elvárásoknak megfelelőnek tartja a mofettákat. „Nagyon modern lett” – fogalmazott.
Keveselt hely
Ott jártunkkor a kéngázas gödörben többek között Máréfalváról, Székelyudvarhelyről, Marosvásárhelyről és Szatmárról érkezett idős emberek voltak. Mindannyian kevesellték a gödör körül a helyet, szerették volna, ha megnagyobbították volna a méretét, de azt is hozzátették, hogy tetszik nekik, ahogyan felújították a mofettákat. Egy idős nő tapasztalata szerint főként az érrendszeri megbetegedésekre jó az alsó mofetta, a felső pedig, amely kevésbé kénes, a pajzsmirigy megbetegedéseire jelenthet jó kúrát.
Nem változott a gödör mérete
Lukács Péter tervező érdeklődésünkre azt válaszolta, hogy mofetták felújítása során a kéngázas gödrök méretét nem változtatták meg. „Mindössze újraburkoltuk a régi szerkezetet, nem nyúltunk a gödrökhöz, mert félő volt, hogy eltűnik a gáz” – magyarázta a tervező. Mint mondta, méréseket végeztek a gáz szintjéről, és annak alapján mindkét gödörben négy-négy túlfolyót építettek be, olyan csöveket, amelyek a szabadba vezetik a veszélyes gázokat. A gáz szintje a légnyomástól és hőmérséklettől függően változik. Két túlfolyót a gödör alsó felében helyeztek el, ezeket abban az esetben nyitják meg, ha valamiért takarítani kell a gödröket, a másik két túlfolyót pedig egy méter negyven centiméter magasan, derékmagasságban építették ki, biztonsági okokból. „Azért szüntettük meg a régi lépcsőfokot, mert magasra tört fel a gáz, és nem találtuk biztonságosnak, hiszen meg lehet fulladni. Így most állva a derékmagasságig jön fel a gáz” – fejtette ki a tervező. Hozzátette, hogy a régi építmény huzatosabb volt, azért nem volt szükség túlfolyókra. Az újjáépítés után a falemezek közé tett műanyaglemezeknek köszönhetően nincs a felújított mofettán belül huzat, bár azért arra is figyeltek, hogy megfelelően szellős legyen az építmény.
Szeptemberben fejezik be
A hargitafürdői mofetták felújításának tavaly ősszel fogtak hozzá az Impex Aurora Kft. munkatársai. Kezdetben lebontották a régi mofettákat, majd egy kétkupolás, faszerkezetű épületegyüttest hoztak létre. A két kénes gödröt összekötötték, és a köztük lévő épületrészben raktárhelyiséget, kazánházat, ügyfélfogadót, mosdót, öltözőt és orvosi rendelőt, míg az emeleten vendégszobákat alakítottak ki. Balázs-Bécsi József, a kivitelező csíkszeredai cég tulajdonosa elmondta, jelenleg a külső térrendezésen dolgoznak, és várhatóan szeptember huszadikáig átveheti a város a befejezett munkálatokat.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!