Átalakuló locsolási szokások

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Régi hagyomány a Kászonokban a locsolkodás, mégis az elmúlt években folyamatosan alakult ez a népszokás. Húsvét másodnapján a lányok még mindig közösen fogadják a csoportokban érkező legényeket, akik ugyan nótázva érkeznek, de már interneten terjedő verseket mondanak, sőt parfüm és víz mellett szobaillatosítóval is locsolnak.

Szabó Kamilla-Mária

2014. április 21., 09:482014. április 21., 09:48

2014. április 23., 13:042014. április 23., 13:04

Míg egyes csíkszéki favakban az utóbbi években próbálták újra népszerűvé tenni a locsolkodást, addig a Kászonokban húsvét másodnapján mindig fogadták a lányok a csoportokba verődött legényeket, baráti társaságokat. A kászonaltízi Todorán Gyöngyvér és Bara Melinda saját tapasztalatairól, illetve a helyi szokásokról mesélt.

Kölnisüveg, veder, szobaillatosító

Az elmúlt évek során többször is változott a locsolási szokás a faluban, ugyanis míg interjúalanyaink gyermekkorában kölnivel locsolták a lányokat, pár évvel ezelőtt a legények újra elővették a vedreket. Később a vedreket néhol szódavizes palackok váltották fel, tavaly pedig szobaillatosítóval is „öntözték” a leányokat, hogy el ne hervadjanak a következő esztendőig – számolt be a változásokról a két fiatal lány.

Újraélesztett népszokás

„Először egy fiúcsapat – két Magyarországi vendég kedvéért – kezdte el a vederrel való locsolást, a következő évben viszont már mindenki követte példájukat” – emlékezett vissza Todorán Gyöngyvér. A 23 éves lány nevetve tette hozzá, hogy a lányok korábban szóvá tették, hogy a sokféle parfüm estére már nagyon kellemetlen szagú rajtuk, a vederrel való locsoláskor viszont már nem volt mit mondaniuk.

Meghatározó néptánccsoportok

A lányok bevallották azt is, hogy a locsolás szokásának életben maradása – ahogyan az aprószentekelésé és a farsangtemetésé is – legfőképpen a településen működő tánccsoportoknak köszönhető. A locsoló társaságok és az őket fogadó lányok is elsősorban a Bóbiska, Zergeboglár és Eszterlánc tánccsoportok táncosai közül kerülnek ki. Emellett az sem ritka, hogy baráti társaságok vagy szomszéd legények álljanak össze, hogy a falu fiatal leányait meglocsolják. Sőt a felnőtt férfiak is elmennek a komaasszonyokhoz, hogy ők se hervadozzanak.

A huszonévesek „utolsó percben” döntenek

Azok a lányok, akik fogadják a locsolókat, napjainkban többnyire húsvét napján beszélik meg, hogy kihez várják majd a legényeket másnap. A helyszín kiválasztásában a szülők engedékenysége mellett a megközelíthetőség is számít, ugyanakkor azt is szem előtt tartják, hogy az egymást követő években ne ugyanannál a háznál fogadják a locsolókat – részletezte Gyöngyvér.

Krémes sütemény helyett sós ropogtatni való

A készülődés során a hely mellett fontos az is, hogy mivel várják a fiúkat. Mostanra már megtapasztalták, hogy a nagyon édes és krémes süteményeknek nincs keletjük, inkább a sós ropogtatni valót részesítik előnyben a locsolók. A közvetlen baráti társaságok fogadásakor pedig gyakran étel is kell kerüljön az asztalra, legyen az akár szalonna, akár töltött káposzta – elevenítették fel.

„Dicsőség” a konyhai tudomány

Hozzátették, fiatalabb korukban lázas készülődés előzte meg a locsolást: már korábban eldöntötték, hogy hol fogadják a fiúkat, mit sütnek vagy vásárolnak. Volt példa arra is, hogy összeültek és közösen sütöttek-főztek, hogy saját készítésű süteménnyel fogadhassák a fiúkat. „Dicsőségnek számított az is, hogy ha a fiúk megkóstolták s megdicsérték a sütiket, s elmondhattam, hogy én készítettem” – avatott be Gyöngyvér.

Mise után indulnak a locsolók

Nemcsak a lányok készülése, hanem a legények indulásának időpontja is megváltozott az utóbbi években. Valamikor még reggel indultak a locsolók, az utóbbi években azonban már csak a mise után. Tavaly például Melinda és barátnője 10 órától várták a fiúkat, akik csupán délután érkeztek meg hozzájuk.

Áprilisi tréfa volt a fiúk meglocsolása

Habár nem bevett szokás náluk, hogy a lányok visszalocsolják a legényeket, tavaly mégis így tettek a Zergeboglár tánccsoport lányai. Mivel április elsejére esett a locsolkodás, megviccelték a fiúkat, akik nem örültek a váratlanul jött locsolásnak, a felcserélődött szerepeknek – számolt be tavalyi élményéről Melinda.

Elfogyasztott hímes tojás

A locsolóversek is megváltoztak, hiszen egyre többen mondanak az interneten is terjedő rövid, mókás versikéket. Ugyanakkor van arra is példa, hogy a tíz-tizenkét legényből egy fiú a csoport nevében mond verset – ebben az esetben komolyabbat, hosszabbat. Amíg a gyermekek még elveszik a versért és locsolásért járó tojást, addig a fiatal legények már nem tartanak rá igényt, ha mégis elfogadják, sok esetben helyben el is fogyasztják azokat – részletezték a tapasztaltakat a lányok.

Közösségi élmény

Belátták, a húsvéti locsolkodás a huszonévesek körében egyre inkább egy lehetőséget jelent arra, hogy találkozhassanak, összeülhessenek, beszélgethessenek. Míg a fiatalabb lányokat lázba hozza a kiszemelt legény várása, fogadása, addig az idősebbek, tapasztaltabbak már rutinosan kezelik a helyzetet. Hozzátették, az sem ritka eset most már, hogy a nap végén a helyi cukrászdában összeülnek a fiúk, lányok, és megbeszélik a nap eseményeit, felelevenítik a régi emlékek is.

A bezárt kapu nem akadály

Húsvét másodnapján hozzávetőleg 7-8 fős csoportot fogadnak a lányok. Elmondásuk szerint ritkán fordul elő, hogy valaki nem akar locsolókat fogadni. De ha mégis úgy dönt valaki, hogy bezárja a kaput, a leleményes legények bemásznak a kerten, sőt ha szükséges, kiveszik a kaput a sarkából.

„Az elején nagyon élveztük a várakozást”

„Én nagyon szeretem az egész nap hangulatát. Igaz, most már belejöttünk, így nincs az a görcs, hogy ki locsol meg, hányan jönnek, mikor jönnek. De az elején nagyon élveztük a várakozást: hogy ha a kutya ugatott, akkor már találgattuk is, hogy vajon ki jöhet. Ez akkor volt még izgalmasabb, ha egy bizonyos illetőt is várt az ember” – avatott be Gyöngyvér, miközben Melinda is helyeslően bólogatott mellette.

Ami nem változott

Ami viszont nem változott, és minden, Kászonban élő népszokáshoz szorosan hozzátartozik, az a nótázás. A legények húsvéthétfőn énekszóval vonulnak az egyik háztól a másikig, sőt sok esetben a közvetlenebb lányismerősöket is megörvendeztetik egy-egy népdallal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is
2025. május 08., csütörtök

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás

A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás