Áldatlan helyzetben a kászonújfalvi közbirtokosság

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Hatalmas kárral és egyelőre vezetőség nélkül tekint a jövőbe a kászonújfalvi közbirtokosság. A szervezet májusban megtartott tisztújító közgyűlése után alakult ki a patthelyzet, mikor is a választás eredményét bíróságon támadta meg az egyik elnökjelölt. A problémát csak fokozza, hogy folyó hónap első felében a közbirtokosság tulajdonában levő erdőből mintegy hetven hektár a lángok martalékává vált.

Rédai Botond

2012. július 26., 17:512012. július 26., 17:51

2012. július 26., 18:382012. július 26., 18:38

„Május 12-én volt a tisztújító közgyűlés, amelyen a jelenlevők új vezetőtanácsot választottak. Ebbe 893 jog szerinti szavazattal elsőként jutottam be” – számolt be a történtekről Fülöp Attila. Mint elmondta, mivel a tíz jelölt közül ő volt az egyik, aki megpályázta az elnöki tisztséget, az újonnan választott öttagú vezetőség őt bízta volna meg ezzel a feladattal. Az ellenjelöltként induló László Albert csupán 361 szavazatot tudhatott magáénak, amely még a vezetőtanácsi tagságba történő bejutáshoz sem volt elegendő. 
 
Utóbbi végül a keresetet nyújtott be a bíróságra a közgyűlés határozatai ellen. „László Albert szerintem a szavazás kimenetelével nem volt megelégedve, ezért indított pert” – fogalmazott Fülöp, aki az ellenjelölt által megfogalmazott kereset másolatát is megmutatta. Ebből kiderült, László Albert több kifogást is emelt az említett gyűléssel kapcsolatban. Először is nem értett egyet a szavazás lebonyolítási módjával. Tudniillik a szavazóbizottság határozata értelmében a több jogot birtokló közbirtokossági tag nem ugyanazon a szavazólapon adhatta le voksát. „Volt tíz, öt, három és egy jogot tartalmazó cédula. Így például aki összesen 31 jogot tudhatott magáénak, az három szavazólapot kapott. Azért választottuk ezt a megoldást, hogy ne lehessen visszakövetni, ki kire szavazott. László Albert úgy vélte, így egy személy többször is szavazhatott. Ám ez nem igaz, hiszen összesen annyi szavazat volt leadva, ahány jogot képviseltek” – fejtette ki Fülöp Attila.

Mint kiderült, a fellebbező a cenzorbizottság megválasztásának módjával sem értett egyet, ugyanis nem titkos szavazással választották meg azt. „A három helyre egyetlen jelölt volt, ezért további két személyt a gyűlésen neveztünk ki, nyílt szavazással” – említette beszélgetőpartnerünk. Megjegyezte, az egyik cenzorbizottsági tagnak éppen az ellenjelölt László Albertet választotta meg a közgyűlés.

Elavult alapszabályzat?

A beszélgetés során megtudtuk, László Albert keresetében azt is kifogásolta, hogy a vezetőtanácsba bejutottak közül senki nem közbirtokossági tag. „Valóban, hivatalosan nem vagyunk tagok. Szüleink még élnek, nem örököltünk, így nem birtokoljuk a jogokat” –magyarázta Fülöp. Kiemelte, az alapszabályzat szerint csak hagyaték útján lehet jogok birtokába jutni, eladni nem lehet azokat. „A statútum azért volt így kitalálva, hogy kívülállóhoz ne jusson a közbirtokosság vagyona. Ám hogy apáról fiúra ne tudjuk átírni a jogokat, míg a szülő életben van, ez egy kicsit furcsa dolog. Hivatalosan a közbirtokossági tagok zöme meghaladta a 60 éves életkort” – tudtuk meg Fülöp Attilától. Hozzátette, ha az alapszabályzatban ez irányban foglaltakat nézzük, a vezetőtanács megválasztott tagjaiból senki sem közbirtokosság tag, sőt, a választást bíróságon megtámadó László Albert sem az. „Minden esély megvan arra, hogy a bíróság semmissé nyilvánítsa a közgyűlést” – jelentette ki Fülöp, hozzátéve, ebben az esetben nehéz lesz kedvező megoldást találni.

A patthelyzet nehezítette a tűzoltást is

Mint ismeretes, a hónap első felében mintegy hetven hektárnyi erdős területe égett le a kászonújfalvi közbirtokosságnak. A hivatásos tűzoltók adatai szerint a kár mintegy 150 ezer lejre tehető, Fülöp Attila viszont, erdészeti szakemberekre hivatkozva úgy fogalmazott, ennél jóval nagyobb összegről van szó.

„A tűzoltást sem tudtuk megfelelően szervezni, ugyanis nem tudtunk hozzáférni a közbirtokosság bankszámlájához. Mi a faluból mentünk az emberekkel, de egy kis pénz is kellett volna, hogy komolyabb erőket is fel tudjunk vonultatni. Itt volt a fél megye tüzet oltani, mi pedig nem sokat tudtunk hozzátenni” – méltatlankodott Fülöp, aki egyúttal köszönetét is kifejezte mindazoknak, akik kivették részüket a lángok elleni harcból. Elmondása szerint a patthelyzet sokáig elhúzódhat, hiszen az első tárgyalást szeptemberre írták ki. Addig működésképtelen a közbirtokosság, az erdőtűz okozta károk elhárításában sem tudnak lépni.

Kíváncsiak lettünk volna a kászonújfalvi származású, de információink szerint kézdivásárhelyi lakhelyű László Albert álláspontjára is, ám a tisztújító közgyűlésen elnökjelöltként indulót nem sikerült elérnünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei