Fotó: Veres Nándor
Jó lett az idei káposztatermés Szépvízen: szombaton be is népesült a Nád-dűlő, ahol a szépvíziek, szentmiklósiak és borzsovaiak betakarították a termést. Idén egy lejbe került egy kiló káposzta.
2014. október 12., 17:472014. október 12., 17:47
2014. október 13., 21:032014. október 13., 21:03
Szekereken, traktorokon, autókon igyekeztek az emberek a falu melletti káposztaföldre, ahol már kora reggeltől megkezdődött a betakarítás. Idősebbek és fiatalabbak, de még gyerekek is vágták a fejeket, szépen magasodtak a káposztahalmok, teltek meg a szekerek.
Három falu területe
A szépvízi Fazakas Géza már reggel hat órától kint volt a káposztaföldön, mire az első vásárlók megérkeztek, a termés nagy részét le is vágta. „Ez a terület három falué: Szépvízé, Szentmiklósé és Borzsováé. Jó termés lett idén. Ha foglalkozunk vele, lesz, de az időjárás is kedvezett. Én öt áron öt tonnát termeltem. Jobban megéri, mint pityókát termelni. A szépvízi káposzta nem szíjas, nem olyan rágós, mint a kovásznai, annak erős a héja. Mi itt helyben megtermeljük a magját, azt következő évben visszaültetjük palántnak” – magyarázta.
Ilyenkor összegyűl a család
„Hála Istennek szépen van káposzta. Már régóta van itt kertünk, az apósoméké volt, s mi átvettük tőlük. Itt van mellettünk a testvéremék parcellája, ők szentmiklósiak. Ilyenkor aztán összegyűl az egész család” – osztotta meg velünk a szépvízi László Enikő Mária. Serényen vágták a fejeket Czáka Máriáék is, elmondták, ők nem ott helyben adják el, hanem hazaviszik, mert megvannak már a visszatérő vásárlóik.
„A szépvízi káposztának vékonyabb a levele, hamarabb érik. Itt is szoktuk értékesíteni, haza is viszünk, oda is jönnek törzsvásárlók. A családnak egy-két hordóval szoktunk eltenni, karácsonyra, húsvétra legyen töltött káposztának, savanyú káposztának” – mondta Imre Éva.
Könnyen értékesíthető termés
Az egész család részt vett a káposzta betakarításán a szépvízi Gál Katalinéknál is. Ők vörös káposztát is termeltek, mint mondták, otthon a kacsa is elő van már készítve, amiből estére finom sült lesz, melléje pedig párolt káposzta dukál. „Mi egy nagy káposztáshordóval szoktunk elrakni. A többit jól tudjuk értékesíteni, általában nem is elég. A szépvízi káposzta hamarabb érik be, mint a kászoni, könnyebben kezelhető, nem annyira kemény s nagyon finom. Ez az év nagyon kedvezett, rég nem volt ilyen jó idő a káposztának.”
Káposztavágó lepény és pálinka
Híres volt mindig a szépvízi káposzta, ezelőtt száz esztendővel is – mesélte a 85 éves Czáka Gyula, aki lányáékat kísérte ki a káposztaföldre. „Ezelőtt nem ilyen káposztavágás volt. Olyan volt, hogy Felcsíkról seprűt, lepényt, kenyeret, mindenfélét hoztak, árulták a pálinkát is, vagy cserebere volt. S a komaasszonyok s komák összetalálkoztak, aztán estére mindenki jól volt. Mindig hoztunk meleg lepényt, úgy hívtuk, hogy káposztavágó lepény. De itt a Nád-dűlőben nem volt burján s krumpli, csak kimondottan káposzta. Direkt ennek való a föld. Ahogy aztán a kollektív megalakult, minden megváltozott, most aztán visszahozták ennyire legalább.”
Aki egyszer kóstolta, visszatér
Tavaly is Szépvízről szerezték be a káposztát, idén is eljöttek Vízi Józsefék Karcfalváról vásárolni. „Közepes fejeket választunk, a bidonokba nem fér be a nagy. Két-három zsákkal veszünk, két családnak kell.”
Ahogy telt az idő, egyre több vásárló érkezett, nemcsak a környékről, hanem a szomszédos megyéből is. „A vásárlók később szoktak jönni. A vásárló ráér, egyszer legyen levágva a káposzta. Volt egy plébános, azt mondta, egyszer lássunk halottat, utána lesz temetés. Itt is úgy van, egyszer legyen káposzta, aztán jöhet a vásárló” – jegyezte meg nevetve a szentmiklósi Karácsony Lajos.
Idén egy lejbe került egy kiló káposzta, a termelők közül ki helyben, ki pedig otthon értékesítette. Többször elhangzott, hogy aki egyszer már vásárolt szépvízi káposztát, az jövőben is onnan fogja venni.
Dédmama piros babos csülkös káposztája
Vidám vásári hangulat volt a káposztaföld melletti területen, szólt a muzsika, helyi termelők kínálták az áruikat, ide érkeztek meg a szekeres, lovas felvonulás résztvevői, és itt zajlottak a különböző versenyek, többek között a főzőverseny is. A tizenegy benevezett csoport tagjai mindenféle finomságot kavargattak az üstökben, a húsok, zöldségek mellett természetesen a káposztának jutott a főszerep. Székelykáposztát, káposztapálcikákat, a tardosi menyecskedöngölőnek keresztelt káposztás-ételt, de még a dédmama piros babos káposztáját is elkészítették.
Mint minden esztendőben, idén is meghívtak a vásárra egy felcsíki települést. „Idén Csíkdánfalva a díszvendégünk, hozták a tánccsoportjaikat, ugyanakkor a kirakodóvásáron is előnyt élveznek, meghívtuk a helyi termékekkel foglalkozó termelőiket. Vásári hangulatot akartunk kialakítani, mert ez valamikor így működött az öregek szerint” – mutatott rá Ferencz Tibor, a község polgármestere, aki elárulta, hogy a káposztás ételek közül az édes lucskos káposztát szereti leginkább.
Az egyik résztvevő szerint jó mezőgazdasági évet zártak a szépvíziek, nemcsak a káposzta, hanem a krumpli és a gabona szempontjából is. Most már csak a malackát kell megtölteni kukoricával.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
szóljon hozzá!