Fotó: Veres Nándor
Jó lett az idei káposztatermés Szépvízen: szombaton be is népesült a Nád-dűlő, ahol a szépvíziek, szentmiklósiak és borzsovaiak betakarították a termést. Idén egy lejbe került egy kiló káposzta.
2014. október 12., 17:472014. október 12., 17:47
2014. október 13., 21:032014. október 13., 21:03
Szekereken, traktorokon, autókon igyekeztek az emberek a falu melletti káposztaföldre, ahol már kora reggeltől megkezdődött a betakarítás. Idősebbek és fiatalabbak, de még gyerekek is vágták a fejeket, szépen magasodtak a káposztahalmok, teltek meg a szekerek.
Három falu területe
A szépvízi Fazakas Géza már reggel hat órától kint volt a káposztaföldön, mire az első vásárlók megérkeztek, a termés nagy részét le is vágta. „Ez a terület három falué: Szépvízé, Szentmiklósé és Borzsováé. Jó termés lett idén. Ha foglalkozunk vele, lesz, de az időjárás is kedvezett. Én öt áron öt tonnát termeltem. Jobban megéri, mint pityókát termelni. A szépvízi káposzta nem szíjas, nem olyan rágós, mint a kovásznai, annak erős a héja. Mi itt helyben megtermeljük a magját, azt következő évben visszaültetjük palántnak” – magyarázta.
Ilyenkor összegyűl a család
„Hála Istennek szépen van káposzta. Már régóta van itt kertünk, az apósoméké volt, s mi átvettük tőlük. Itt van mellettünk a testvéremék parcellája, ők szentmiklósiak. Ilyenkor aztán összegyűl az egész család” – osztotta meg velünk a szépvízi László Enikő Mária. Serényen vágták a fejeket Czáka Máriáék is, elmondták, ők nem ott helyben adják el, hanem hazaviszik, mert megvannak már a visszatérő vásárlóik.
„A szépvízi káposztának vékonyabb a levele, hamarabb érik. Itt is szoktuk értékesíteni, haza is viszünk, oda is jönnek törzsvásárlók. A családnak egy-két hordóval szoktunk eltenni, karácsonyra, húsvétra legyen töltött káposztának, savanyú káposztának” – mondta Imre Éva.
Könnyen értékesíthető termés
Az egész család részt vett a káposzta betakarításán a szépvízi Gál Katalinéknál is. Ők vörös káposztát is termeltek, mint mondták, otthon a kacsa is elő van már készítve, amiből estére finom sült lesz, melléje pedig párolt káposzta dukál. „Mi egy nagy káposztáshordóval szoktunk elrakni. A többit jól tudjuk értékesíteni, általában nem is elég. A szépvízi káposzta hamarabb érik be, mint a kászoni, könnyebben kezelhető, nem annyira kemény s nagyon finom. Ez az év nagyon kedvezett, rég nem volt ilyen jó idő a káposztának.”
Káposztavágó lepény és pálinka
Híres volt mindig a szépvízi káposzta, ezelőtt száz esztendővel is – mesélte a 85 éves Czáka Gyula, aki lányáékat kísérte ki a káposztaföldre. „Ezelőtt nem ilyen káposztavágás volt. Olyan volt, hogy Felcsíkról seprűt, lepényt, kenyeret, mindenfélét hoztak, árulták a pálinkát is, vagy cserebere volt. S a komaasszonyok s komák összetalálkoztak, aztán estére mindenki jól volt. Mindig hoztunk meleg lepényt, úgy hívtuk, hogy káposztavágó lepény. De itt a Nád-dűlőben nem volt burján s krumpli, csak kimondottan káposzta. Direkt ennek való a föld. Ahogy aztán a kollektív megalakult, minden megváltozott, most aztán visszahozták ennyire legalább.”
Aki egyszer kóstolta, visszatér
Tavaly is Szépvízről szerezték be a káposztát, idén is eljöttek Vízi Józsefék Karcfalváról vásárolni. „Közepes fejeket választunk, a bidonokba nem fér be a nagy. Két-három zsákkal veszünk, két családnak kell.”
Ahogy telt az idő, egyre több vásárló érkezett, nemcsak a környékről, hanem a szomszédos megyéből is. „A vásárlók később szoktak jönni. A vásárló ráér, egyszer legyen levágva a káposzta. Volt egy plébános, azt mondta, egyszer lássunk halottat, utána lesz temetés. Itt is úgy van, egyszer legyen káposzta, aztán jöhet a vásárló” – jegyezte meg nevetve a szentmiklósi Karácsony Lajos.
Idén egy lejbe került egy kiló káposzta, a termelők közül ki helyben, ki pedig otthon értékesítette. Többször elhangzott, hogy aki egyszer már vásárolt szépvízi káposztát, az jövőben is onnan fogja venni.
Dédmama piros babos csülkös káposztája
Vidám vásári hangulat volt a káposztaföld melletti területen, szólt a muzsika, helyi termelők kínálták az áruikat, ide érkeztek meg a szekeres, lovas felvonulás résztvevői, és itt zajlottak a különböző versenyek, többek között a főzőverseny is. A tizenegy benevezett csoport tagjai mindenféle finomságot kavargattak az üstökben, a húsok, zöldségek mellett természetesen a káposztának jutott a főszerep. Székelykáposztát, káposztapálcikákat, a tardosi menyecskedöngölőnek keresztelt káposztás-ételt, de még a dédmama piros babos káposztáját is elkészítették.
Mint minden esztendőben, idén is meghívtak a vásárra egy felcsíki települést. „Idén Csíkdánfalva a díszvendégünk, hozták a tánccsoportjaikat, ugyanakkor a kirakodóvásáron is előnyt élveznek, meghívtuk a helyi termékekkel foglalkozó termelőiket. Vásári hangulatot akartunk kialakítani, mert ez valamikor így működött az öregek szerint” – mutatott rá Ferencz Tibor, a község polgármestere, aki elárulta, hogy a káposztás ételek közül az édes lucskos káposztát szereti leginkább.
Az egyik résztvevő szerint jó mezőgazdasági évet zártak a szépvíziek, nemcsak a káposzta, hanem a krumpli és a gabona szempontjából is. Most már csak a malackát kell megtölteni kukoricával.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!