Fotó: Kristó Róbert
Aggasztó méreteket ölt az immár két hónapja tartó csapadékhiány Csíkszéken, ahol egyre több kútban annyira megcsappant a vízszint, hogy azokból lehetetlen emberi használatra alkalmas vizet nyerni. Csíkrákoson az egyik, általunk felkeresett házaspár egy ideje ruhákat mosni és fürödni is a városban élő gyermekeihez jár. Decemberben a megszokott csapadékmennyiség mindössze tíz százaléka hullott Csíkban, ebben a hónapban viszont ez idáig elenyésző mennyiségű.
2014. január 20., 18:292014. január 20., 18:29
2014. január 20., 18:492014. január 20., 18:49
A hosszas száraz időszak miatt Csíkszék egyre több településén apadnak ki a kutak, a szépvízi víztározó vízállása is a megszokottnál jóval alacsonyabb. A több hónapos csapadékhiány miatt Csíkrákoson is hasonló a helyzet, több falubeli családnál kiszáradtak a kutak, már-már aggasztó a vízhiány.
Napi egy veder zavaros víz
A szerencsésebb rákosiak közé tartozik Péter Ferenc: hozzá be van kötve a vezetékes víz, így még ha lassan kiszáradó kútjából nem is, de a vezetékes vízből tudnak mosni, főzni. Péter Ferenc kútjában tavaly év elejétől folyamatosan csökken a vízszint, jelenleg napi egy veder vizet tud belőle kimerni. A kútvizet állatai isszák meg, mivel annyira zavaros, hogy emberi használatra alkalmatlan. Eddig állatainak elegendő vizet tudott a kútból merni, mostanra viszont már azt is pótolnia kell a vezetékes vízzel – részletezte.
A nyugdíjas férfi azt mondja, 42 éve még másfél-két méter víz volt a kútban, jelenleg pedig annyi sincs, hogy a buvárpumpát (amellyel régen a vezetékes vizet pótolta a háztartásban) belepje. Nem egyedi eset ez, hiszen a szomszédságban is alig van víz a kutakban, sőt a falu több részén is ugyanez a probléma. Véleménye szerint a falubeliek 60-70 százaléka hozzá hasonló problémával küzd.
Víz Szeredából Rákosra
Tamás Benjaminnak és feleségének nagyobb gondot okoz a csapadékmentes időjárás, mivel a vezetékes hálózatra még nem tudtak rácsatlakozni, udvarukon levő két kútjuk pedig kiszáradt. Eddig a kút vizéből főztek, mostak és tisztálkodtak, jelenleg fiaik Csíkszeredából hordják kannákban a vizet, abból főznek. A ruhákat kimosni és fürödni is a városba járnak gyermekeikhez – foglalták össze.
A vezetékes vizet nem köttethették még be, mert a szennyvízvezeték-rendszerre való csatlakozásnak technikai akadályai vannak: a fővezeték magasabban helyezkedik, mint lakásuk – számoltak be. A polgármester megígérte, valamilyen formában megoldják a problémát, az idős házaspár erre számít.
Felértékelődik az ivóvízhálózat
Csíkrákos polgármestere, Császár Attila tud róla, hogy a faluban több helyen is vízhiánnyal küszködnek – amelyre megoldást jelent a vezetékes víz –, ezért tartja egyik legjobb befektetésüknek a csatorna- és ivóvízhálózat kialakítását. „Az uniós pályázati pénzből megvalósított hálózatoknak, az ivóvízrendszernek most vesszük igazán hasznát. Főként a szennyvízrendszer miatt volt kedvező az egykori munkálatnak a fogadtatása, de most felértékelődik az ivóvízhálózat is” – véli Császár.
A polgármester közölte, a teljes település 2012 óta le van fedve vezetékes vízzel és csatornahálózattal. A helybéliek a Harvíz regionális vízszolgáltató képviselőinél bármikor kérhetik a hálózatokra való csatlakozást, akár a téli fagyok ideje alatt is. Eddig a rákosi háztartások mindössze 30 százaléka élt ezzel a lehetőséggel. Császár tud azokról az esetekről is, ahol technikai okok miatt nem lehet a csatornázást megoldani, véleménye szerint attól függetlenül az ivóvízrendszerre bárki rácsatlakozhat, főként, ha kútjában nincs víz.
Száraz hónapok
Pál Imre meteorológus, a marosvásárhelyi területi meteorológiai központ munkatársa nemrég arról számolt be, hogy a megszokott csapadékmennyiség mindössze tíz százaléka hullott le Csíkszeredában decemberben. A négyzetméterenkénti átlag 34 liter helyett csupán annak tizede, 3,5 liternyi hullott. Januárban az átlagcsapadék 30 liter négyzetméterenként, eddig viszont elenyésző mennyiségű hullott vidékünkön.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!