Fotó: Iochom Zsolt
Nyolcadik éve, hogy közös készülődésre, várakozásra hívják Csíkszereda lakóit az adventi szent időben. Advent négy vasárnapján 17 órától rövid ünnepségen gyújtják meg a Majláth Gusztáv Károly téren felállított adventi koszorú fényeit.
2015. november 29., 21:012015. november 29., 21:01
2015. november 30., 10:562015. november 30., 10:56
Az első gyertya vasárnapi ünnepélyes meggyújtásakor Füleki Zoltán megbízott alpolgármester köszöntötte a megjelent városlakókat, köszönetét fejezve ki a csíksomlyói közbirtokosságnak a felajánlott fenyőfáért. „Advent a reményteli várakozás, a lelki készülődés ideje. Ilyenkor fordulunk önmagunkba, elmélkedünk el tetteinken és az embertársainkkal való kapcsolaton” – hangsúlyozta Füleki Zoltán.
Urbán Erik ferences szerzetes osztotta meg adventi gondolatait az egybegyűltekkel. Mint fogalmazott, advent idején a természet a hosszú estékkel azt üzeni, hogy álljunk meg, hagyjuk abba a sokszor nem csak fizikailag, hanem lelkileg és szellemileg fárasztó tevékenységeinket, érezzük meg annak szükségességét, hogy a Teremtőre, egymásra és önmagunkra figyeljünk, elcsendesedjünk, megnyugodjunk, erőt gyűjtsünk.
„Egy szent Erdélyről álmodom, egy olyan lelki közösségről akiknek a polgárai az Úrtól kapott erővel akarják szolgálni azt, aki az erőt adja. Nagy szükség van olyan férfiakra és nőkre, édesapákra és édesanyákra, gyermekekre és nagyszülőkre, papokra és szerzetesekre, akik ennek a szent Erdélynek a polgárai akarnak lenni, akik hősi fokon akarják gyakorolni az erényeket. Elsősorban az isteni erényeket: a hitet, a reményt és a szeretetet, valamint a sarkalatos erényeket: okosság, igazságosság, lelki erősség, mértékletesség erényeit” – fogalmazott Erik testvér. A ferences szerzetes arra kérte a hallgatóságot, hogy ne maradjunk közömbösek, vegyük észre a szükséget szenvedőket, a méltóságuktól megfosztott testvéreinket.
Az áldást és a közös imát követően kigyúltak az ünnepi fények a város karácsonyfáján, valamint az első gyertyaláng is az azt körülölelő adventi koszorún. Az elmélkedést a csíksomlyói kegytemplom kórusának előadása tette még meghittebbé, Bíró János vezényletével.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!