„Beleszerettem a hegedülésbe”

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A csíkszeredai Veress Csaba olyan zeneszerető családban született, ahonnan mindhárom gyermek zenei pályán indult el. Tanulmányait a Nagy István zene- és képzőművészeti iskolában kezdte, idős Koppándi Jenő volt a tanára, aki nagymértékben meghatározta pályája alakulását. Ma a Székelyföldi Filharmónia első hegedűse, a Csíki Kamarazenekar koncertmestere, a Csíki Játékszín zenés előadásainak rendszeres meghívottja. Mindemellett pedig igyekszik átadni a tudást.

D. Balázs Ildikó

2015. május 19., 12:182015. május 19., 12:18

2015. május 19., 12:192015. május 19., 12:19

Csütörtökön este nyolc órától a Szent Ágoston templomban koncertezik a Csíki Kamarazenekar és a Sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar. Koncertmester Veress Csaba, aki zenei pályafutásának alakulásáról, a zenéhez való viszonyáról, hazatérésének okáról mesélt.

„A Koppándi Jenő bácsival való találkozás adta meg számomra a lendületet, beleszerettem a hegedülésbe. Később Kolozsváron, a Gheorghe Dima Zeneakadémián a világhírű hegedűművész, Ruha István tanítványa lettem, ez a találkozás is nagy élmény volt számomra. Addig csak hallottam róla, itthon rengeteget hallgattam a felvételeit. Felelősnek érzem magam azért, hogy a tőle szerzett tudást továbbadjam. Csodálatos volt az, ahogy hegedült, ahogy a zenéhez, tanítványaihoz viszonyult” – elevenítette fel a kezdeteket fiatal interjúalanyom. Veress Csaba László Ferenc professzor vezetésével szerzett Kolozsváron mesteri oklevelet, közben koncertezett a Kolozsvári Állami Filharmónia zenekarával, a Kolozsvári Magyar Operával. „Egyszer csak felhívtak a Nagyváradi Állami Filharmóniától, hogy nem szeretnék-e oda menni. Jó lehetőség volt, persze hogy éltem vele, nagyon jó körülményeket biztosítottak, felkértek, hogy vezessem a kamarazenekart, tulajdonképpen koncertmesteri pályafutásom is ott indult.” Mint mondja, minden zenekarban van koncertmester, ő ül a karmester balján. „Az, hogy koncertmester valaki, nagy felelősség. Nem a többiek felett van, hanem összefogja a zenekart. Nagyon jól kell ismerje a zenekar tagjait, akik akkor is érzik őt, ha még rájuk sem pillant. Egy koncertmester egy kisebb formációt, egy vonós zenekart, 20-25 embert tud összefogni. Mikor karmester is van, nagyon jól kell kollaboráljon a koncertmesterrel, hiszen vele van a zenekar összeszokva” – meséli a Csíki Kamarazenekar koncertmestere.

Nagyváradon élménydús időszak következett, külföldi turnékkal, sikerekkel, aztán a fiatal hegedűs egyszer csak azt érezte: valami baj van. „Németországi turnén voltunk, azt hittem, megfázott vagy megerőltettem a kezemet, megduzzadt egy picit, érzékeny volt. Egy orvosi vizsgálat során a jobb kézközépcsontomban daganatot állapítottak meg, kiderült, csak a vékony kérge maradt a csontnak, belülről kimarta. Nagyon elkeseredtem, hiszen imádtam hegedülni, erről szólt az életem. Budapesten végül egy kézsebész műtötte meg, kipucolta, és a csípőcsontból ültetett át a kezembe csontot. Felépült a kezem, de engem ez fizikailag és lelkileg is annyira megviselt, hogy az őszi évadkezdéskor úgy éreztem, kihagyok egy évadot, hazajövök és megpihenek. Így tértem haza 2009-ben” – meséli. Minderről jobb kezén már csak egy halvány heg árulkodik.

Veress Csaba rendszeresen tart tanfolyamokat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia szervezésében, heti három alkalommal pedig hegedűt tanít a gyergyószentmiklósi Vaskertes iskolában. „Szeretek tanítani, megszerettek a gyerekek, a szülők ragaszkodnak hozzám, megértették a legfontosabb elvemet, hogy ha a gyermek nem teljesít, nem kell rá haragudni. A gyermek olyan, mint a víz, a lehető legkönnyebb utat választja. Számára a medret kell biztosítani, az egyik part a tanár, másik a szülő” – jegyzi meg. Fontos számára, hogy gyermekekkel foglalkozik, hiszen szerinte a zene érzelmi intelligenciára nevel. „Ma divatos elsőnek lenni, a második díj nem ér semmit. A zene pont arra nevel, hogy nem egyénileg, hanem csapatban kell jó lenni. Közösségépítő, formáló szerepe van. Egyénileg is fantasztikus, mert összeszedettségre, rendezettségre nevel, ha nem jól kezelik a hangszert, azonnal jön a visszajelzés, hiszen nem jönnek a hangok. Megtanítja a felelősséget is a gyermeknek, azt, hogy ha ő nem gyakorol, akkor a társai munkáját is rontja.”

Sok a tennivalója – mondja –, szerteágazó a munkája, így még itthon van. „Nem gondolkodom azon, hogyan is lesz. Most sokfelé van elfoglaltságom, sokszínű, gazdag a munkám, sok tapasztalatra szert tettem.” Szeretne nyugodtan, összhangban élni.

Fontos számára a zene, a munkája, a koncertekre való felkészülés, a fellépések, bár egy ideje a szakma komoly vetélytársra akadt a hathetes Eszter személyében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát
2025. július 02., szerda

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja

Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.

Mindenki tudja már: július első szombatja, az Ezer Székely Leány Napja