Javában zajlanak a vízvezetékre történő rácsatlakozások Madéfalván. A munkálatok azokat a lakókat is érintik, akik eddig a vasúttársaság vezetékrendszerén keresztül kapták az ivóvizet. A vasútállomással szembeni tömbházak lakói is élvezhetik majd a jobb minőségű szolgáltatást, persze csak akkor, ha megtették az ehhez szükséges lépéseket.
2012. november 13., 17:522012. november 13., 17:52
2012. november 13., 19:032012. november 13., 19:03
A madéfalvi vasútállomás környéke, Madéfalvának az alsó – a Kápolna utca környéke, Csicsónak pedig a felső része, a Határ utca környéke tartozik abba az övezetbe, amelyet a vasúttársaság látott el ivóvízzel egy közel két kilométeres vezetéken. Ez a nagyon közeli jövőben változni fog.
Az említett részeken a korábbi években problémák voltak. 2008 augusztusában például több napig, helyenként egy hétig küzdöttek ivóvízhiánnyal a madéfalvi tömbházak és több családi ház lakói, miután egy beázás nyomán rövidzárlat keletkezett a szivattyúházat ellátó transzformátorállomásnál, és meghibásodtak a tömbházakat ellátó rendszer szivattyúi. Tavaly nyáron a túlzottan magas fogyasztás és a felhalmozott több tízezer lejes adósság miatt korlátozta a vízellátást a rendszer működtetője. Olyan körülmények mellet, hogy a rendszeren levőknek egységesen havi hat lejt kellett fizetniük a szolgáltatásra.
Az említett falurészeken továbbra is problémát jelent a vízellátás. Erre egy nevének elhallgatását kérő helybeli hívta fel figyelmünket. Mint az illető hölgy elmondta, múlt péntektől többnyire csak este van víz a tömbházlakásában. Ám akkor is olyan gyenge nyomással folyik a csapokon, hogy a kazánból például ki se jön már a meleg víz, így sem fürdeni, sem mosogatni nem tudnak. „Tarthatatlan már ez a helyzet, mindenki vedrekben és palackokban gyűjti a vizet magának” – fogalmazott a panaszos.
Szentes Csaba: megoldódik a vízellátás kérdése
„Nem új keletű a probléma. A vasúttársaság vezetékrendszerén levő lakók évek óta a vízellátás nehézségeivel küszködnek, részben az elavult vezetékek, részben a felhalmozott adósságok miatt” – magyarázta érdeklődésünkre Szentes Csaba. Madéfalva polgármestere elmondta, az uniós alapokból kiépített új ivóvízrendszerre az említett falurész lakóházait, tömbházait is rácsatlakoztatják. Az ezzel kapcsolatos költségek egy részét pedig a polgármesteri hivatal állja. Szentes kifejtette, egy magánház esetében 2400 lejbe kerül a csatorna- és vízvezeték bekötése, ebből ezer lejt a hivatal fizet. „Egy családra legtöbb 1400 lej költség jut, a tömbházak esetében ez az összeg valószínű kevesebb lesz” – részletezte az elöljáró.
A polgármester azt is elmondta, a tíz tömbház közül egyelőre öt esetében állnak úgy, hogy néhány napon belül megnyithatják a vízcsapokat. „A tömbházakban maguknak a lakóknak is javításokat kellett végezniük ahhoz, hogy a helyenként már elavult vezetékrendszer megbírja azt a víznyomást, amellyel a Harvíz Rt. fogja biztosítani a szolgáltatást. Ahol ezt elmulasztották, ott gondok lesznek” – jegyezte meg. A községvezető pozitív példaként hozta fel a lakótelep azon tömbházát, amely Csíkcsicsó közigazgatási területén fekszik. Ennek lakói saját költségükön vezették be a vizet, néhány napon belül így ők is élvezhetik a remélhetőleg jobb minőségű szolgáltatást.
Harvíz: folyamatosan kötik a szerződéseket
„A legtöbb madéfalvi tömbháznál egy közös óra lesz, ennek mérése alapján fogunk számlázni” – tájékoztatott Zólya László. A Harvíz Rt. regionális vízszolgáltató igazgatója elmondta, vannak olyan lépcsőházak, ahol vízszintes elosztást építettek ki a lakók. Ezekben az esetekben minden családdal egyéni szerződést köt a szolgáltató. „Folyamatosan zajlik a vízórák felszerelése ezen lakásoknál. Azon tömbházak esetében, ahol egyetlen közös vízóra méri a fogyasztást, kicsit bonyolultabb a helyzet” – tudtuk meg Zólyától. Az illetékes hangsúlyozta, ilyenkor a törvényes előírások értelmében vagy lakószövetséget hoznak létre a lakástulajdonosok, vagy megbíznak egy személyt, akinek a nevére kötik a szerződést, a költségek leosztását is ez a megbízott végzi majd. „Amíg valamelyik megoldást nem ültetik gyakorlatba, addig nem lesz víz az illető tömbházban” – jelentette ki az igazgató. Leszögezte, olyan nem fordulhat elő, mint a vasúttársaság által nyújtott szolgáltatás esetében, hogy akár évekig nem fizet valaki az elhasznált vízért. „Aki tartozik, az nem kap vizet” – hangsúlyozta a Harvíz Rt. igazgatója.
Nem kell a lakószövetség?
„Nem igazán hajlanak a tömbházban élők arra, hogy lakószövetségeket hozzanak létre, annak ellenére, hogy ez sok pozitívummal járna számukra. A polgármesteri hivatal viszont nem kényszeríthet senkit erre a lépésre” – nyilatkozta Szentes Csaba. A madéfalvi polgármester szerint nem lehet tudni, a vasút meddig fogja biztosítani a szolgáltatást, bármikor elzárhatják a csapokat. „Többször küldtek nekünk ez irányú értesítést, mi pedig haladékot kértünk tőlük a rendesen fizető lakók érdekében” – tudtuk meg az elöljárótól. A községvezető úgy vélte, a tömbházak lakóinak előbb-utóbb meg kell keresniük a megfelelő megoldást, ha ivóvizet szeretnének lakásaikban. „Eddig egy tömbházról tudok, ahol megbízottat neveztek ki a lakók, az ő nevére fogják kötni a szerződést” – említette Szentes, aki szerint a nem vízszintes elosztású vezetékrendszerrel rendelkezők előbb-utóbb fel kell sorakozzanak e kezdeményezés mögé.
szóljon hozzá!