A túlélés költségvetése Csíkszentdomokoson

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Költségvetési szempontból egyelőre nem látszik a fény az alagút végén Csíkszentdomokoson. A megyei önkormányzat által a településnek kiutalandó összegek nagyságrendje ugyan még nem ismert, a rendelkezésre álló sarokszámok viszont egy rendkívül nehéz esztendőt jósolnak a felcsíki községnek.

Rédai Botond

2014. január 21., 18:532014. január 21., 18:53

2014. január 21., 19:162014. január 21., 19:16

„Olyan költségvetést nem terjeszthetek az önkormányzati képviselő-testület elé, amelyben a kiadást nem fedezi a bevételi oldal. Jelen pillanatban nagy különbség van a kettő között, az eddigi adatok szerint jóval nagyobb a kiadási részünk a bevételünkhöz képest” – magyarázta Ferencz Alajos polgármester. Elmondása szerint a különbség zömében a felcsíki közművesítési beruházásokból (szennyvíz- és ivóvízhálózat lefektetése és bővítése, madarasi szennyvíztisztító állomás építése és bővítése) származó önrészekből származik. „A szennyvíztisztító építésében van egy önrészünk, amit nekünk ebben az esztendőben ki kell fizetni. Ez mintegy 700 ezer lejes tételt jelent” – részletezte a községvezető.

Zárolhatják az állami költségvetésből visszaosztandó összegeket

A felcsíki közművesítés tavaszra beütemezett folytatása újabb terhet jelent a költségvetés számára. Ferencz szerint ez további 500 ezer lejes önrész kifizetését teszi kötelezővé a község számára. „A felsorolt két tétel nagyon megterheli a költségvetésünket. Reméljük, hogy a megyei önkormányzat ezekre a kintlevőségekre ad valami segítséget” – jelentette ki a községvezető. Hozzátette, az önrészek ki nem fizetése azzal a veszéllyel jár, hogy zárolják a pénzügy által az áfából és jövedelmi adóból havonta visszaosztandó összegeket. Ennek pedig igen súlyos következményei lehetnek községszinten.

Előfinanszírozásos pályázatokat is fizetni kell

Az elöljáró tájékoztatása szerint ugyancsak problémát jelent az uniós alapokból nyert két pályázati kiírás, amelyet előzetesen ki kell fizetnie az önkormányzatnak. Így a közel négy kilométeres, rendeltetésének nemrég átadott mezei út első részletének az áfaértékét kell biztosítani, ez 645 ezer lejes költséget jelent. „Ezt a pénzt valamikor visszakapja a község, de addig előzetesen ki kell fizetni. Szerencsénkre a tavalyi költségvetésből spóroltunk 345 ezer lejt, ami fedezi a kifizetendő áfa első részét” – nyugtázta a polgármester. Ehhez párosul a kultúrházra vonatkozó tízezer eurós pályázat a Leader-programon keresztül, ez ugyancsak előfinanszírozásos rendszerben működik.

Jelszó: túlélni az esztendőt

„Ami a költségvetés többi oldalát illeti, minimálisra tervezzük a kiadásokat, legyen szó községgazdálkodásról, tanügyről vagy éppen szociális ellátásról. Ez a minimális azt jelenti, hogy biztosítjuk az intézmények működését, beruházásra viszont nem jut pénz idén” – emelte ki a felcsíki település elöljárója. Mint tőle megtudtuk, jelentős pénzt emésztenek fel például a szociális rendeltetésű költségek, az erre fordítandó minimális keretösszeg 525 ezer lej. „A tanügyi költségekből például már nincs is, amit lefaragni, esetükben a tavalyi összegekkel számolunk, úgy, hogy a tervezett beruházások elmaradnak” – jegyezte meg Ferencz. Elmondása szerint az 5-8-as osztályoknak helyet adó iskolaépület egyik szárnyát kellene teljesen felújítani, erre viszont idén biztos nem kerül sor. Az oktatási intézmények zavartalan működéséhez egyébként legkevesebb 2,48 millió lejt kell biztosítson az önkormányzat.

Több százezer lejes űr

A polgármestertől megtudtuk, ahhoz, hogy minden költséget fedezni tudjanak, a költségvetés bevételi oldala 9 millió 445 ezer lejt kellene kitegyen. Ebből a mostani számítások szerin 9 millió 77 ezer lej áll rendelkezésre, ennek az összegnek a része viszont a mezei út építésének 3,33 millió lejes értéke is. „Ahogy a számokból is kiolvasható, hatalmas az űr a költségvetésünkben. Lássuk, hogy a megyei önkormányzat mit juttat számunkra ebben az évben. Ennek majdani ismeretében sok minden kiderül” – nyugtázta a községvezető. Elmondása szerint, ha a megyei költségvetés elfogadása után sem lesz jobb a helyzet, akkor nem adódik más választás, további költségmegvonásokat kell eszközölni. „Talán csak félévre tervezünk, még nem tudom...” – mondta némiképp tanácstalanul Csíkszentdomokos polgármestere.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei