Fotó: Gecse Noémi
Több mint százötvenen vettek részt az egykori vasúti építőanyag-kitermelő vállalat (IPIC-CF) nosztalgiatalálkozóján vasárnap a csíkszeredai Park Hotelben.
2015. szeptember 14., 10:512015. szeptember 14., 10:51
Az 1910-es években alapított, többször átnevezett, időközben államosított, majd privatizált vállalatnak az 1990-es években 1200 dolgozója volt. Az IPIC-CF jogutódját, a Hamerock Metal Rt.-t 2008-ban zárták be.
„Székelyudvarhely irányában, a vasúti felüljáró bal oldalán látható a régi gyár épülete. Amikor arra jártam, láttam, hogy tönkrement, omladozik. A kétemeletes épület ablakain befúj a szél, udvarát felvette a gyom, a műhelyek teteje beszakadt. Pedig egykoron a gyár kapuján emberek százai igyekeztek valamelyik műhelybe, irodába, hogy megkezdjék a munkát. Akkor eszembe jutott, hogy jó volna még egyszer találkozni a régi kollégákkal, feleleveníteni a múltat, emlékezni a szépre, a jóra, mert az idő telik” – mondta Lajos József, a nosztalgiatalálkozó ötletgazdája, az egykori IPIC-CF egyik legrégebbi dolgozója, a gyár fémipari részlegének egységvezetője.
Lázár István, az egykori vasúti építőanyag-kitermelő vállalat műszaki igazgatója karolta fel Lajos József ötletét. „Első lépésben a csíkszeredai városnapokkor, a Pityókafesztiválon szerveztem egy IPIC-CF Nosztalgiasátrat, ahol közel 300 vendég fordult meg. Itt vettük fel a kapcsolatot a régi kollégákkal, és meghívtuk őket a mostani találkozóra. Emellett az egyik közösségi oldalon is létrehoztam ebből a célból egy oldalt, ugyanakkor a helyi sajtóban is tettünk fel hirdetést” – sorolta Lázár István. A meghívás nyomán több mint 150 egykori dolgozó jelent meg vasárnap az IPIC-CF-es találkozón.
„Öröm a régi kollégákkal találkozni, sajnos egyesek már nincsenek közöttünk” – válaszolta érdeklődésünkre Frank József, aki öt évig dolgozott a vállalatnál. Mint kiderült, jelenleg Budapesten él, viszont minden nyáron Csíkszeredában nyaral az unokáival, és itt tartózkodása idején szerzett tudomást az eseményről, így nem utazott vissza Budapestre. Simó Éva szintén nagyon örült, hogy megszervezték ezt a találkozót. Ő az egykori gyár pénzügyi osztályán dolgozott 23 éven át. „Sokan voltunk az osztályon, de nagyon összetartó társaság volt. Vannak olyan régi kollégáim is, akikkel azután is tartjuk a kapcsolatot, hogy bezárták a vállalatot” – osztotta meg Simó Éva. Mint fogalmazott, a cég megtanított mindenkit dolgozni és összetartani.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!