Fotó: Iochom Zsolt
A második alkalommal megrendezett sajtógálán, péntek este Csíkszeredában próza, videó és rádió kategóriában díjazták a beérkezett pályamunkák legjobbjait.
2012. március 17., 21:222012. március 17., 21:22
2012. március 18., 17:142012. március 18., 17:14
Kívánjuk a sajtó szabadságát, a cenzúra eltörlését – így hangzott a forradalmi ifjúság által 1848. március 15-én megfogalmazott 12 pont közül az első. Azóta a magyar forradalom és szabadságharc kitörésének napja a magyar sajtószabadság napja is. Ennek jegyében Hargita Megye Tanácsa második alkalommal szervezte meg A szabad sajtó napja Székelyföldön elnevezésű ünnepi eseményt.
„Szeretném, ha hagyomány maradna, hogy minden évben március 15-e környékén megszervezésre kerüljön a Sajtónap, melyre Kovászna, Hargita és Maros megyéből is érkeztek vendégek, sőt még Kolozsvárról is” – mondta köszöntőjében Borboly Csaba megyeitanács-elnök.
Az est keretében díjazták a Székelyföldön, Hargita megyében is megjelenő sajtótermékek legjobbnak ítélt anyagait, amit előzetesen a szerkesztőségektől bekértek a szervezők. A beérkezett munkákból Papp Kincses Emese és Sarány István választotta ki azt a tizennyolcat, amit a jelenlévők meghallgattak és megtekintettek.
A résztvevők szavazólapot kaptak, melyen a nekik leginkább tetsző munkát jelölték be mindhárom kategóriában. Így született meg a rangsor, és így kerültek ki a jók közül is a legjobbak.
A díjazáson túl lehetőség adódott a székelyföldi, Hargita megyei sajtó munkatársainak az ismerkedésre, a közös időtöltésre. A kellemes hangulatról a Role együttes gondoskodott.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!