Fotó: Veres Nándor
Kevesebb a bűncselekmény, javult a közbiztonság – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság múlt évi adatait a 2013-as év statisztikájával összevető hatósági beszámolóból.
2015. január 29., 19:102015. január 29., 19:10
Az elmúlt öt év „legnyugodtabb” évét kell felülmúlnia idén a főkapitányságnak: míg 2010-ben 7787 bűncselekmény történt Hargita megyében, 2014-re ez a szám 6086-ra „mérséklődött”. Tavalyelőtthöz képest is látványos, 7,47 százalékos csökkenés következett be a múlt esztendőben. A gyergyószentmiklósi és csíkszeredai kapitányságokon, illetve a megyei központon kívül valamennyi körzet rendőrségein javultak a mutatók – ennek is köszönhető, hogy papíron a megye a második legbiztonságosabb az országban.
Tavaly átlagosan négy lopás történt naponta – ezzel szemben rablótámadás összesen „mindössze” tizenhat. A gazdasági-pénzügyi bűncselekményeket vizsgáló nyomozóknak is akadt dolguk: 954 bejelentést kellett kivizsgálniuk, s akadt néhány nagy fogás is. Elkoboztak közel 192 ezer csomag zárjegy nélküli cigarettát és 4930 liter törvénytelenül eladásra kínált szeszes italt.
Az utcai bűnözők is enyhén visszafogták magukat: a 162 eset 1,22 százalékkal kevesebb, mint 2013-ban. Az illegálisan kitermelt, rendőrség által lefoglalt faanyag mennyisége 2085 köbméter volt, 339 karácsonyfa pedig rendőrségi raktárakban töltötte az ünnepeket.
Hargita megye közútjain 2014-ben 135 súlyos közlekedési baleset történt, ezekben 134-en súlyosan, 61-en könnyebben sérültek. A szerencsétlenségek során huszonöt személy vesztette életét. Érdekesség, hogy a belügyi struktúrához tartozó alakulatokban – rendőrség, csendőrség, tűzoltóság, hírszerzés – szolgálók huszonegyszer voltak közúti baleset résztvevői.
A közlekedésrendészek pénzbírság-osztogató kapacitása átlagosan napi 93 volt: összesen 34 ezer sofőrt sújtottak pénzbüntetéssel. 2227 gépjárművezetői engedélyt bevontak, 1555-öt fel is függesztettek.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!