Több mint 40 éve a csíkszeredai sörgyárban dolgozták ki a Ciuc és Hargita sörök receptjét, melyek azóta a Hargita aljából származó minőségi sörök jelképévé váltak a fogyasztók örömére. A Ciuc és Hargita sörök titka az élvonalbeli technológia, a többnyire belföldi termelőktől vásárolt minőségi alapanyagok és a helyi sörfőző mesterek szenvedélye, akik folyamatosan gazdagítják ismereteiket, átveszik a világ legtapasztaltabb és legigényesebb sörfőzőinek tudását, így biztosítva, hogy a sör minden alkalommal ugyanolyan tökéletes ízű legyen.
2015. május 07., 11:572015. május 07., 11:57
2015. május 07., 12:002015. május 07., 12:00
Amíg meggyőződnek, hogy tökéletes sör hagyja el a gyárat, e kesernyés ízű italnak nemcsak a különféle paraméterek alapján végzett vizsgálatokon kell átmennie, hanem a világ legelismertebb sörfőzői, a holland szakemberek által képzett itteni igényes sörkóstolók próbáin is. A komoly hagyománnyal rendelkező sörfőzők, városunk gyárának „varázslói”, ma már tökéletesen ötvözik a sör minősége iránti elkötelezettségüket a legmodernebb technológia előnyeivel.
Meglátogattuk a kedvelt Ciuc és Hargita söröket több mint 40 éve folyamatosan készítő HEINEKEN csíkszeredai gyárát, hogy felfedjük az itt készült sörök titkát.
A Ciuc és a Hargita minősége iránti elkötelezettséget Amszterdamban is nagyra értékelik
A csíkszeredai gyár sörfőző mesterei a sör iránti szenvedélyüket tapasztalattal ötvözik. A legmodernebb berendezésekkel felszerelt gyárban olyan söröket gyártanak, melyek ízét már több mint 40 éve nemcsak a Székelyföld, de az egész ország sörivói értékelnek.
A csíkszeredai gyárat olyan sörök hagyják el, amelyeknek hagyománya van: a Ciuc az a sör, melynek 40 éves helyi történelme van és nemzetközi díjakkal tért haza; a Hargita, mely magába foglalja a hely szellemét; a Heineken, a HEINEKEN cég ikonikus terméke; a Golden Brau, valamint az olyan újabb sörök, mint az alkoholmentes Ciuc vagy a 68% limonádét és 32% sört tartalmazó Radler.
„Mire vagyunk büszkék mi, a csíki HEINEKEN gyár dolgozói? Söreink minőségére. Azt akarjuk, hogy minden liter itt megtermelt sör hűen adja vissza azt az ízt, amelyet megszerettek és ezért kialakítottunk egy szigorú folyamatot, amelynek során biztosítjuk a sör szigorú kémiai, fizikai és biológiai vizsgálatát. Az italt több szakaszban sörkóstolók értékelik, beleértve az Amszterdamba küldött havi mintákat is, amelyeket a legnagyobb nemzetközi szakértők vizsgálnak” – mondja büszkén Szabó István, az ország egyik legnagyobb és legkomplexebb sörgyárának, a csíkszeredai HEINEKEN gyár igazgatója. „A Csíkban termelt sört minden alkalommal pozitívan értékelik” – teszi hozzá.
Több mint 40 éve a Ciuc és a Hargita söröket készítő sörfőző szakemberek napirenden vannak a szakma újdonságaival.
2004-ben a HEINEKEN érkezésével, a minőség iránti elköteleződés, amely addig is ott volt a Ciuc és a Hargita sörök alkotóiban, még hangsúlyosabb tényező és állandó feladat lett. A gyár megvásárlása után, a HEINEKEN csoport komoly beruházásokat eszközölt: nemcsak a legújabb technológiákat hozta be, hanem a dolgozókat is felkészítette a legújabb követelmények teljesítésére, megteremtve számukra az új információhoz és a legfrissebb szakmai hírekhez való hozzáférést.
A gyár egyik legrégebbi szakembere ezt így magyarázza: „A HEINEKEN minden folyamatot szabványosított. A csíki gyárban készített sörök minősége nagyon magas fokú igényességet takar és szinte lehetetlen hibázni, mert van egy azonnali összehasonlítási alapunk, és minden belső előírásunkat a nemzetközivel hangoltuk össze”. A sörfőző mesternek az volt a legnagyobb élménye, amikor találkozott a nemzetközi szakértőkkel, akik megtanították a tökéletes sörkóstolás titkaira. Az átlagos sörfogyasztótól eltérően a professzionális kóstolók arról gondoskodnak, hogy a polcra kerülő sör íze jó legyen. Ők tanították meg érzékelni a legfinomabb részleteket is.
A csíkszeredai gyár sokat fejlődött több mint 40 éves fennállása alatt. Ez volt az első privatizált gyár a környéken, és mióta a HEINEKEN átvette, a csíkszeredai, Hargita utcai cég a legújabb technológiával rendelkezik. A sörök szigorú minőségellenőrzésen mennek át, szakértő sörgyártókkal és sörkóstolókkal dolgoznak, akiket nemzetközi szaktársaik folyamatosan képeznek.
Hogyan készül a Ciuc és a Hargita sör?
A csíkszeredai gyár főtechnológusa mindenki számára érthetően magyarázza el a Ciuc és a Hargita sörök főzési folyamatát: „Több mint 40 éve ugyanazon egyszerű lépésekben gyártjuk a Ciuc és Hargita söröket: az árpából készült malátát összekeverjük forró vízzel, hozzáadjuk a sör kesernyés ízét biztosító komlót, a kivonatot lehűtjük, az erjesztési folyamat megindításához hozzáadjuk az élesztőt, majd az érett sört felforraljuk, leszűrjük és palackozzuk.” A csíki gyárban készült sörök előállításához a legtöbb összetevőt helyben vásárolják. A különbség a 40 évvel ezelőttihez képest az, hogy a nyersanyag jobb lett és a technológiai folyamat jelentősen javult.
„Gyárunk 180 sörfőző szakember által kezelt legújabb technológiával van felszerelve. Célunk az, hogy életet adjunk azoknak a söröknek, melyeket már 40 éve nagyra értékelnek mind a Székelyföldön, mind az egész országban” – teszi hozzá Szabó István.
(x)
A Ciuc és a Hargita története időrendben
1974 – a Ciuc®-ot 1974-ben fejlesztették ki Csíkszeredában, innen indult útjára, mint egy olyan sör, melyet nem nyom a hagyomány terhe. A Ciuc® egy új sör az új generációnak.
1972 – ebben a gyárban van a Hargita® forrása 1972-ben, mint egy olyan hagyományos sör, melyet természetes tisztaságáért becsülnek.
A kezdetektől sikere van, melyet a térség kiváló minőségű vize biztosít.
1993 – Ciuc® megváltoztatja hozzáállását és országos sörforgalmazási stratégiáját helyezi előtérbe. Az elismerés nem marad el: a Ciuc® lesz a legjobb csapolt sör Romániában.
2015 – Ugyanazok az egyszerű lépések a gyártásban. A 180 csíkszeredai alkalmazott minőség iránti szenvedélye életet ad az egyre jobb és nagyrészt helyben vásárolt összetevőkből készülő Hargita és Ciuc söröknek 2015-ben is.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
szóljon hozzá!