Noha sokan úgy tartják, egyre kevésbé vonzó az erdélyi fiatalok számára a papi szolgálat, ennek ellenére mégis sokan hallják meg és követik az Úr hívó szavát. Az út viszont hosszú és akadályokkal telített, melyek áthidalásához erős hitre és kitartásra van szükség. Ennek egy szeletét mutatjuk most be, a csíkszépvízi Gál Hunor jóvoltából. A Gyulafehérváron tanuló, negyedik évfolyamos kispap a szolgálathoz vezető út egy igen fontos állomásáról számolt be lapunknak, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy „nagyrészünk Székelyföldről származik”.
2011. április 26., 16:172011. április 26., 16:17
2011. április 26., 17:162011. április 26., 17:16
Balról jobbra: Gál Hunor – Szépvíz; Barta Barnabás – Kaplony; György Imre – Kászonújfalu; Hanuleac Tamás – Gyergyószentmiklós; Boga Norbert – Csíkszentsimon; Drăghia Noviţa – Temesvár; Bene Kálmán – Csíkszereda; Cseh Csaba – Gelence; Ferencz Gábor – Jegenye; Both László – Gyergyószárhegy;
Feketevasárnap a gyulafehérvári székesegyházban tartott szentmise különleges ünnepet jelentett a harmad- és negyedéves kispapok számára. A hagyományokhoz híven, ezen a napon tartották a lektorátusi és akolitátusi szolgálatok feladását. A Gyulafehérváron együtt tanuló négy egyházmegye (a nagyváradi, a szatmári, a temesvári és a gyulafehérvári) kispapjai részesültek ebben a szolgálatban, amelyet szükségszerűen egyhetes lelkigyakorlat előzött meg.
A papság felé vezető úton vannak lépcsőfokok – írja a csíkszépvízi születésű kispap. Mint kihangsúlyozta, régen több volt ezekből, a fokokat pedig „kisebb rendeknek” nevezték: ajtónálló, ördögűző, lektor, akolitus, szubdiakónus, diakónus. A II. Vatikáni zsinat az alsóbb rendeken egyszerűsített. Eltörölte az ajtónálló és az ördögűzés rendjét, de meghagyta a lektorátust és akolitátust. Ma lektor és akolitus szolgálatot laikusok is végezhetnek. A szolgálatok feladását felkészülések előzik meg, melyek hozzásegítenek a szolgálatok lényegének megértéséhez.
Mint arról Gál Hunor beszámol, a lektorátusi szolgálatra való felkészülésben a III. éves kispapok vettek részt, melynek során a Szentírás üzenetének mélyebb megértése volt a legfontosabb feladat. „A lektor feladata sajátosan az ambóhoz (a felolvasóállványhoz) kötődik, így a liturgikus ünnepléseken igen nagy jelentősége van a Szentírásnak. Ezért a lektori szolgálat további feladatai közé tartozik a következetes felkészülés Isten igéjének a felolvasására, amelyet megelőz a felolvasás begyakorlása. Ez fontos azért is, hogy a lektor megértse a felolvasandó szöveget, tudatosítsa önmagában annak üzenetét, amit neki meg kell hirdetnie. Fontos továbbá, hogy hangosan és érthetően olvasson, mivel Isten igéjét hirdeti, Isten maga szól rajta keresztül.”
Mi az akolitátusi szolgálat?
Az akolitátusi szolgálat feladása által az avatottak, vagyis a IV. éves kispapok az oltár szolgáivá váltak. Az akolitus az oltár körül teljesít szolgálatot. „Az akolüthosz görög szó nyomon követőt jelent, azaz a papot és a diakónust követi és segíti a liturgiában. Az akolitus az Oltáriszentség rendkívüli kiszolgáltatója, ugyanis a rendes kiszolgáltató a pap és a diakónus, tehát akkor áldoztat, ha szükség van rá. Áldoztatja a betegeket is” – magyarázza a kispap.
Hogy ezeket minél jobban megtehesse, el kell mélyülnie az Oltáriszentség iránti tisztelet megszerzésében, ugyanakkor az Oltáriszentség tiszteletét és kiszolgáltatását hivatott gondozni az adott közösségben. A betegekhez elviheti a szentséget, akik megfelelő ok miatt nem tudnak részt venni a szentmisén. Ugyanakkor vasárnapi istentiszteletet tarthat igeliturgiával és áldoztatással, kiteheti az Oltáriszentséget imádásra, és bevezető gondolatot mondhat a szentmise elején.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
szóljon hozzá!