A Csíki Játékszín a Lurkó Fesztivál beharangozásakor rajzpályázatot hirdetett 5–10 éves gyermekek körében kedvenc népmesehősük, illetve képzeletbeli barátjuk megrajzolására.
2013. június 06., 16:332013. június 06., 16:33
2013. június 06., 20:042013. június 06., 20:04
A rajzpályázatra közel száz pályamunka érkezett, melyeket a fesztivál idejére a Csíki Játékszín előterében állítottak ki. „Ezek közül három eredeti és fantáziadús jellemzéssel ellátott rajzot választottunk ki, melyek alapján Lázár Mónika elkészíti a három hős babáját nemezből” – áll a Csíki Játékszín közleményében.
Silló Albert III. osztályos csíkmindszenti tanuló rajza képzeletbeli barátját, Pál Szabit mutatja be. „Ez a manó egy hős, mert engem megmentett. Ez a manó ügyes. Jól tanul. Ez a manó a barátom, tud számolni, olvasni és rajzolni. Ezt a manót úgy neveztem el, hogy Pál Szabi” – írja jellemzésében Silló Albert.
A Petőfi Sándor Általános Iskola II. osztályos diákja, Dávid Tamás Mátyás királyt rajzolta le, és így ír róla: „Kedvenc mesehősöm Mátyás király. Mátyás király legyen magas, legyen palástja, korona a fején és a koronán egy piros rubint. Piros legyen a blúza, a nadrágja narancssárga, a csizmája pedig fekete. Legyen egy kicsit sovány. Ez a szereplő a Mátyás-mesékből van. Én azért szeretem, mert mindig igazságos.”
A 6 éves Nagy Boglárka a Tulipán óvodából a Szörnymacskával barátkozik. Óvó nénijének a következőket mondta tollba: „A Szörnymacska egy nagy bátor hős, aki megvédi az óvodát a rossz emberektől. Ha szegények vagyunk, olyan pénzt ad nekünk, a falu embereinek és a földgömbön élő embereknek, amit nagyon ritkán lehet látni, és ami gazdaggá tesz. Azért a mesehősöm, mert jószívű és nagyon bátor. Én vagyok a legjobb barátja. Sokat játszik és segít nekem.”
A gyerekek hőseit megtestesítő „hendimédi” nemezbabákat június 8-án adják át rajzolóiknak, a nagyváradi Lilliput Bábszínház 12 órakor kezdődő Csipkerózsika-előadásának végén.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!