Fotó: Gecse Noémi
Gyerekcsoport gyerekcsoportot ér a Csíki Székely Múzeumban, itt látható ugyanis a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című vándorkiállítása. A múzeum munkatársai – akárcsak az utóbbi évek nagy kiállításai alkalmával – múzeumpedagógiai foglalkozást is kínálnak a kiállításhoz kapcsolódóan.
2017. február 28., 19:332017. február 28., 19:33
Az élménydúsabb kiállításlátogatást, valamint az ott látottaknak az elmélyítését segítik elő a Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásai. A január végén megnyílt kiállítást mostanáig mintegy háromezer-ötszázan tekintették meg, köztük egyéni látogatók, de csoportok is érkeztek szép számmal, amelyek legtöbbje igényelte Demény Enikő és Kádár Kincső múzeumpedagógusok tevékenységét.
A kiállítás három teremben látható, az első teremben a jégkorszakok kialakulásának az okait mutatják be, a másik két teremben pedig a jégkorszaki állatokkal és növényekkel ismerkedhetnek a látogatók.
„Az utolsó két terem nagyon „hálás”, mert a gyerekek ismerik ezeket az állatokat például a Jégkorszak című rajzfilmből is, nem nehéz ott a figyelmet felhívni. Az első teremben, ahol az okokról beszélünk és próbáljuk megértetni, megéreztetni ezt az időtávot, hogy földtörténeti szempontból mekkora idő az, amikor a jégkorszakok kialakulnak, illetve a legutóbbi jégkorszak, amiről a kiállítás szól, ez egy nehezebb feladat. Éppen ezért az első teremben nagyon sok szemléltetőeszközt használunk. Van egy Naprendszerünk, eljátsszuk a Földnek a keringési pályáját a Nap körül, beszélünk a különböző okokról. Számít az is, hogy milyen korosztályú a csoport. Ha kisebbekkel, óvodásokkal dolgozunk, akkor arról beszélünk, hogy milyen időjárás volt, a nagyobbakkal, hogy milyen nyomokat hagy maga után egy-egy lehűléses időszak” – mutatott rá Demény Enikő.
A korosztályuknak megfelelően a gyerekek feladatokat is kapnak, a nagyobbak maguk járják be a megoldásokért a termeket, a kisebbek kísérettel és segítséggel oldhatják meg a feladványokat. Ezeket kiértékelik, megbeszélik, és ennek kapcsán haladnak tovább a kiállítás bemutatásában a múzeumpedagógusok.
„Volt már természettudományi kiállításunk – a rovarokat bemutató és az embertani – és az a tapasztalatunk, hogy nem kell időt szánjunk arra, hogy a gyerekeket a téma iránt motiváljuk, vagy felkeltsük az érdeklődésüket, mert eleve úgy érkeznek, hogy már nagyon kíváncsiak a kiállításra. Volt gyerek, aki azt mondta, jött megnézni a mamutot, mert úgy hallotta, hogy a Csíki Székely Múzeumban lakik egy mamut. Egy óvodás csoport azért jött, hogy megkeresse a rénszarvast, amelyik a Mikulás szánját húzza. Tehát nagyon motiváltan érkeznek ide, inkább az a nehezebb, hogy kicsit „visszavegyünk” ebből, mert az első teremben még nincsenek kitömött állatok, és mindenki türelmetlenkedik, hogy mikor mehetnek át megnézni. De megnyugtatjuk őket, hogy mindent megnézünk szépen sorjában. A kicsiknek eljátsszuk, hogy a két terem közötti átjáró a jégkorszak kapuja, ezzel érzékeltetjük számukra, hogy mekkora időtávot járunk be, és pingvinenként kell áttotyogjanak a jégkorszakba, vagy éppen jégtábla-imitáción ugrálnak át” – magyarázta a múzeumpedagógus.
Hozzátette, a visszajelzések azt mutatják, azért is igénylik szívesen a foglalkozásokat, mert van egy íve a kiállításlátogatásnak, és a gyerekek is jobban elmélyítik az így halottakat, tapasztaltakat.
A Jégkorszak című kiállítás április 1-jéig látogatható. A múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételi szándékot a 0745-113 003-as telefonszámon lehet jelezni.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
Megkezdte tevékenységét a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért március 28-án, a néhai államtitkár születésnapján – olvasható a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának közleményében.
Nem mindig konfliktusmentes az együttélés a lakótelepeken. Az egyik csíkszeredai lakóövezetben például amiatt alakult ki súlyos vita, mert az egyik lakó nem nézte jó szemmel, hogy a kutyatartó szomszédja egy elkerített területen sétáltatta kutyáját.
Kétmillió lejes, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból szerelik fel a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház mikrobiológiai laboratóriumát. A finanszírozási szerződést szerdán írták alá Bukarestben.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
„Reméljük, jó évet fogunk magunk mögött hagyni 2025-ben” – fogalmazott Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a város idei, 438 millió lejes költségvetésével kapcsolatban, amelyet szerdai ülésén fogadott el az önkormányzati képviselő-testület.
Bár a csíkszeredai városvezetés szerint egyre kevesebb a visszaváltható palack, a „kincs” a szeméttárolókban, még mindig naponta látni guberálókat a város különböző pontjain. A legtöbb panasz a szétszórt szemét miatt fogalmazódik meg a lakókban.
szóljon hozzá!