Fotó: Gecse Noémi
Gyerekcsoport gyerekcsoportot ér a Csíki Székely Múzeumban, itt látható ugyanis a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című vándorkiállítása. A múzeum munkatársai – akárcsak az utóbbi évek nagy kiállításai alkalmával – múzeumpedagógiai foglalkozást is kínálnak a kiállításhoz kapcsolódóan.
2017. február 28., 19:332017. február 28., 19:33
Az élménydúsabb kiállításlátogatást, valamint az ott látottaknak az elmélyítését segítik elő a Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásai. A január végén megnyílt kiállítást mostanáig mintegy háromezer-ötszázan tekintették meg, köztük egyéni látogatók, de csoportok is érkeztek szép számmal, amelyek legtöbbje igényelte Demény Enikő és Kádár Kincső múzeumpedagógusok tevékenységét.
A kiállítás három teremben látható, az első teremben a jégkorszakok kialakulásának az okait mutatják be, a másik két teremben pedig a jégkorszaki állatokkal és növényekkel ismerkedhetnek a látogatók.
„Az utolsó két terem nagyon „hálás”, mert a gyerekek ismerik ezeket az állatokat például a Jégkorszak című rajzfilmből is, nem nehéz ott a figyelmet felhívni. Az első teremben, ahol az okokról beszélünk és próbáljuk megértetni, megéreztetni ezt az időtávot, hogy földtörténeti szempontból mekkora idő az, amikor a jégkorszakok kialakulnak, illetve a legutóbbi jégkorszak, amiről a kiállítás szól, ez egy nehezebb feladat. Éppen ezért az első teremben nagyon sok szemléltetőeszközt használunk. Van egy Naprendszerünk, eljátsszuk a Földnek a keringési pályáját a Nap körül, beszélünk a különböző okokról. Számít az is, hogy milyen korosztályú a csoport. Ha kisebbekkel, óvodásokkal dolgozunk, akkor arról beszélünk, hogy milyen időjárás volt, a nagyobbakkal, hogy milyen nyomokat hagy maga után egy-egy lehűléses időszak” – mutatott rá Demény Enikő.
A korosztályuknak megfelelően a gyerekek feladatokat is kapnak, a nagyobbak maguk járják be a megoldásokért a termeket, a kisebbek kísérettel és segítséggel oldhatják meg a feladványokat. Ezeket kiértékelik, megbeszélik, és ennek kapcsán haladnak tovább a kiállítás bemutatásában a múzeumpedagógusok.
„Volt már természettudományi kiállításunk – a rovarokat bemutató és az embertani – és az a tapasztalatunk, hogy nem kell időt szánjunk arra, hogy a gyerekeket a téma iránt motiváljuk, vagy felkeltsük az érdeklődésüket, mert eleve úgy érkeznek, hogy már nagyon kíváncsiak a kiállításra. Volt gyerek, aki azt mondta, jött megnézni a mamutot, mert úgy hallotta, hogy a Csíki Székely Múzeumban lakik egy mamut. Egy óvodás csoport azért jött, hogy megkeresse a rénszarvast, amelyik a Mikulás szánját húzza. Tehát nagyon motiváltan érkeznek ide, inkább az a nehezebb, hogy kicsit „visszavegyünk” ebből, mert az első teremben még nincsenek kitömött állatok, és mindenki türelmetlenkedik, hogy mikor mehetnek át megnézni. De megnyugtatjuk őket, hogy mindent megnézünk szépen sorjában. A kicsiknek eljátsszuk, hogy a két terem közötti átjáró a jégkorszak kapuja, ezzel érzékeltetjük számukra, hogy mekkora időtávot járunk be, és pingvinenként kell áttotyogjanak a jégkorszakba, vagy éppen jégtábla-imitáción ugrálnak át” – magyarázta a múzeumpedagógus.
Hozzátette, a visszajelzések azt mutatják, azért is igénylik szívesen a foglalkozásokat, mert van egy íve a kiállításlátogatásnak, és a gyerekek is jobban elmélyítik az így halottakat, tapasztaltakat.
A Jégkorszak című kiállítás április 1-jéig látogatható. A múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételi szándékot a 0745-113 003-as telefonszámon lehet jelezni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
szóljon hozzá!