Fotó: Gecse Noémi
Gyerekcsoport gyerekcsoportot ér a Csíki Székely Múzeumban, itt látható ugyanis a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című vándorkiállítása. A múzeum munkatársai – akárcsak az utóbbi évek nagy kiállításai alkalmával – múzeumpedagógiai foglalkozást is kínálnak a kiállításhoz kapcsolódóan.
2017. február 28., 19:332017. február 28., 19:33
Az élménydúsabb kiállításlátogatást, valamint az ott látottaknak az elmélyítését segítik elő a Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásai. A január végén megnyílt kiállítást mostanáig mintegy háromezer-ötszázan tekintették meg, köztük egyéni látogatók, de csoportok is érkeztek szép számmal, amelyek legtöbbje igényelte Demény Enikő és Kádár Kincső múzeumpedagógusok tevékenységét.
A kiállítás három teremben látható, az első teremben a jégkorszakok kialakulásának az okait mutatják be, a másik két teremben pedig a jégkorszaki állatokkal és növényekkel ismerkedhetnek a látogatók.
„Az utolsó két terem nagyon „hálás”, mert a gyerekek ismerik ezeket az állatokat például a Jégkorszak című rajzfilmből is, nem nehéz ott a figyelmet felhívni. Az első teremben, ahol az okokról beszélünk és próbáljuk megértetni, megéreztetni ezt az időtávot, hogy földtörténeti szempontból mekkora idő az, amikor a jégkorszakok kialakulnak, illetve a legutóbbi jégkorszak, amiről a kiállítás szól, ez egy nehezebb feladat. Éppen ezért az első teremben nagyon sok szemléltetőeszközt használunk. Van egy Naprendszerünk, eljátsszuk a Földnek a keringési pályáját a Nap körül, beszélünk a különböző okokról. Számít az is, hogy milyen korosztályú a csoport. Ha kisebbekkel, óvodásokkal dolgozunk, akkor arról beszélünk, hogy milyen időjárás volt, a nagyobbakkal, hogy milyen nyomokat hagy maga után egy-egy lehűléses időszak” – mutatott rá Demény Enikő.
A korosztályuknak megfelelően a gyerekek feladatokat is kapnak, a nagyobbak maguk járják be a megoldásokért a termeket, a kisebbek kísérettel és segítséggel oldhatják meg a feladványokat. Ezeket kiértékelik, megbeszélik, és ennek kapcsán haladnak tovább a kiállítás bemutatásában a múzeumpedagógusok.
„Volt már természettudományi kiállításunk – a rovarokat bemutató és az embertani – és az a tapasztalatunk, hogy nem kell időt szánjunk arra, hogy a gyerekeket a téma iránt motiváljuk, vagy felkeltsük az érdeklődésüket, mert eleve úgy érkeznek, hogy már nagyon kíváncsiak a kiállításra. Volt gyerek, aki azt mondta, jött megnézni a mamutot, mert úgy hallotta, hogy a Csíki Székely Múzeumban lakik egy mamut. Egy óvodás csoport azért jött, hogy megkeresse a rénszarvast, amelyik a Mikulás szánját húzza. Tehát nagyon motiváltan érkeznek ide, inkább az a nehezebb, hogy kicsit „visszavegyünk” ebből, mert az első teremben még nincsenek kitömött állatok, és mindenki türelmetlenkedik, hogy mikor mehetnek át megnézni. De megnyugtatjuk őket, hogy mindent megnézünk szépen sorjában. A kicsiknek eljátsszuk, hogy a két terem közötti átjáró a jégkorszak kapuja, ezzel érzékeltetjük számukra, hogy mekkora időtávot járunk be, és pingvinenként kell áttotyogjanak a jégkorszakba, vagy éppen jégtábla-imitáción ugrálnak át” – magyarázta a múzeumpedagógus.
Hozzátette, a visszajelzések azt mutatják, azért is igénylik szívesen a foglalkozásokat, mert van egy íve a kiállításlátogatásnak, és a gyerekek is jobban elmélyítik az így halottakat, tapasztaltakat.
A Jégkorszak című kiállítás április 1-jéig látogatható. A múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételi szándékot a 0745-113 003-as telefonszámon lehet jelezni.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!