Fotó: Gecse Noémi
Gyerekcsoport gyerekcsoportot ér a Csíki Székely Múzeumban, itt látható ugyanis a Magyar Természettudományi Múzeum Jégkorszak című vándorkiállítása. A múzeum munkatársai – akárcsak az utóbbi évek nagy kiállításai alkalmával – múzeumpedagógiai foglalkozást is kínálnak a kiállításhoz kapcsolódóan.
2017. február 28., 19:332017. február 28., 19:33
Az élménydúsabb kiállításlátogatást, valamint az ott látottaknak az elmélyítését segítik elő a Csíki Székely Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásai. A január végén megnyílt kiállítást mostanáig mintegy háromezer-ötszázan tekintették meg, köztük egyéni látogatók, de csoportok is érkeztek szép számmal, amelyek legtöbbje igényelte Demény Enikő és Kádár Kincső múzeumpedagógusok tevékenységét.
A kiállítás három teremben látható, az első teremben a jégkorszakok kialakulásának az okait mutatják be, a másik két teremben pedig a jégkorszaki állatokkal és növényekkel ismerkedhetnek a látogatók.
„Az utolsó két terem nagyon „hálás”, mert a gyerekek ismerik ezeket az állatokat például a Jégkorszak című rajzfilmből is, nem nehéz ott a figyelmet felhívni. Az első teremben, ahol az okokról beszélünk és próbáljuk megértetni, megéreztetni ezt az időtávot, hogy földtörténeti szempontból mekkora idő az, amikor a jégkorszakok kialakulnak, illetve a legutóbbi jégkorszak, amiről a kiállítás szól, ez egy nehezebb feladat. Éppen ezért az első teremben nagyon sok szemléltetőeszközt használunk. Van egy Naprendszerünk, eljátsszuk a Földnek a keringési pályáját a Nap körül, beszélünk a különböző okokról. Számít az is, hogy milyen korosztályú a csoport. Ha kisebbekkel, óvodásokkal dolgozunk, akkor arról beszélünk, hogy milyen időjárás volt, a nagyobbakkal, hogy milyen nyomokat hagy maga után egy-egy lehűléses időszak” – mutatott rá Demény Enikő.
A korosztályuknak megfelelően a gyerekek feladatokat is kapnak, a nagyobbak maguk járják be a megoldásokért a termeket, a kisebbek kísérettel és segítséggel oldhatják meg a feladványokat. Ezeket kiértékelik, megbeszélik, és ennek kapcsán haladnak tovább a kiállítás bemutatásában a múzeumpedagógusok.
„Volt már természettudományi kiállításunk – a rovarokat bemutató és az embertani – és az a tapasztalatunk, hogy nem kell időt szánjunk arra, hogy a gyerekeket a téma iránt motiváljuk, vagy felkeltsük az érdeklődésüket, mert eleve úgy érkeznek, hogy már nagyon kíváncsiak a kiállításra. Volt gyerek, aki azt mondta, jött megnézni a mamutot, mert úgy hallotta, hogy a Csíki Székely Múzeumban lakik egy mamut. Egy óvodás csoport azért jött, hogy megkeresse a rénszarvast, amelyik a Mikulás szánját húzza. Tehát nagyon motiváltan érkeznek ide, inkább az a nehezebb, hogy kicsit „visszavegyünk” ebből, mert az első teremben még nincsenek kitömött állatok, és mindenki türelmetlenkedik, hogy mikor mehetnek át megnézni. De megnyugtatjuk őket, hogy mindent megnézünk szépen sorjában. A kicsiknek eljátsszuk, hogy a két terem közötti átjáró a jégkorszak kapuja, ezzel érzékeltetjük számukra, hogy mekkora időtávot járunk be, és pingvinenként kell áttotyogjanak a jégkorszakba, vagy éppen jégtábla-imitáción ugrálnak át” – magyarázta a múzeumpedagógus.
Hozzátette, a visszajelzések azt mutatják, azért is igénylik szívesen a foglalkozásokat, mert van egy íve a kiállításlátogatásnak, és a gyerekek is jobban elmélyítik az így halottakat, tapasztaltakat.
A Jégkorszak című kiállítás április 1-jéig látogatható. A múzeumpedagógiai foglalkozáson való részvételi szándékot a 0745-113 003-as telefonszámon lehet jelezni.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!