Fotó: Kristó Róbert
Simon Szabolcs és Papp Sebők István monumentális méretű képeket tartalmazó, In memoriam Holocaust című tárlatát nyitották meg pénteken este Csíkszeredában, a Megyeháza Galériában.
2013. április 20., 09:052013. április 20., 09:05
2013. április 21., 17:272013. április 21., 17:27
Megrendítő hangulatot sugároznak a vegyes technikával készült alkotások, mivel a képzőművészek olyan fotókat dolgoznak fel, amelyeken a nácik által véghezvitt szörnyű népirtás momentumait vagy eredményeit láthatjuk. Legtöbbször csak kevés módosítást eszközölnek az eredeti fényképeken, ráerősítve az általuk használt olajfesték színeivel a lényegre, így fokozódik a képek hatása, amelyek a nagy méretük miatt is valósággal megkövetelik a nézőtől, hogy áthatóan tanulmányozza őket.
Különben ezek a fotók ismertek, sokukat az auschwitzi láger múzeumában lehet látni, de immár a világhálón is fellelhetők. A székelyföldi származású alkotók olyan népszerű filmből is merevítettek ki képeket, mint Steven Spielberg Schindler listája, ezáltal is tolmácsolva a mondanivalójukat, ösztönözve a szemlélődőt, hogy ha hasonló törekvések jelennének meg a világ bármelyik pontján, akadályozza meg a rémtettek elkövetését.
Az alkotókat Ferencz S. Alpár megyei önkormányzati képviselő köszöntötte, a kiállítást Burján Emőkének, a Nagy István Művészeti Szakközépiskola diákjának fuvolajátéka tette fennköltebbé. A megyei képviselő történészi minőségében is felszólalt, nem is annyira a holokauszt nemzetközi vonatkozású hatásairól beszélt, hanem arról, hogy a második világháború eme szörnyű népirtása Csíkszeredát is elérte, és bizony sok olyan zsidó származású polgárt elhurcoltak ebből a városból, akik a 19. század végén és a 20. század elején jelentős mértékben hozzájárultak a település fejlődéséhez. Persze, mint kiemelte, az is szomorú, hogy sok csíkszeredai polgár vesztette el jó barátját, ismerősét vagy szomszédját.
Papp Sebők István elmondta, egy művészettörténész ajánlotta neki és Simon Szabolcsnak, hogy társuljanak, látván, hogy ugyanaz a téma foglalkoztatja őket. Hozzátette, a tárlatot a közeljövőben Rómába vándoroltatják.
Simon Szabolcs szerint még ma is sokszor tabuként kezelik a holokausztot, ők ezért dolgozták fel ilyen méretű alkotásokkal a témát, mert úgy vélik, nem az számít, hogy a népirtásnak 6 vagy 6 millió áldozata volt, hanem az, hogy ilyen tettek többé nem szabadna bekövetkezzenek.
szóljon hozzá!