Fotó: Lukácsi Lehel
Gyógynövény - Vidék – Fejlesztés témakörben szervez szakmai fórumot a Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány Csíkszeredában, a Hunguest Hotel Fenyő Salvia termében, pénteken 10 órától.
2016. április 19., 16:402016. április 19., 16:40
A bevezető előadást Tóth Katalin (helyettes államtitkár, Földművelésügyi Minisztérium) tartja Egy természetes integrátor: a gyógynövény címmel, a téma helyi aktualitásáról dr. Rémán Domokos (vezérigazgató-helyettes, Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium, Bukarest) értekezik.
A szakmai előadások sorát A gyógynövényipar Magyarországon címmel Czirbus Zoltán (elnök, Gyógynövény Szövetség és Terméktanács, Budapest) nyitja, aztán dr. Nyárádi Imre István (Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Kar, Kertészmérnöki Tanszék) A gyógynövénygyűjtés- és termesztés Erdélyben Páter Bélától napjainkig című előadása hallható. Dr. Zágoni Elemér (főgyógyszerész) Gyógynövényből gyógyszer, Zámboriné dr. Németh Éva (tanszékvezető egyetemi tanár, SZIE Gyógy- és aromanövények Tanszék, Budapest) Lehetőségek és trendek a gyógynövénytermékek palettáján, Takács Tamás (projektgazda, Gyógynövény-völgy, Látogató- és oktatóközpont, Zánka) Kisléptékű gyógynövény-feldolgozás lehetőségei: ökoturizmus címmel értekezik.
A szakmai fórumot kerekasztal-beszélgetés zárja.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!