Fotó: Veres Nándor
Szőke Erika képzőművésznek egyéni tárlatát Hegedűs Enikő művészettörténész nyitotta meg kedden este a csíkszeredai Pál Aukciósház és Galériában.
2014. március 05., 08:142014. március 05., 08:14
2014. március 05., 09:152014. március 05., 09:15
Hegedűs megnyitóbeszédében megjegyezte, hogy Szőke a fotográfia és képzőművészet határait képes átjárni. Amint elhangzott, az alkotót a biológiai és lelki átváltozások folyamata egyaránt foglalkoztatja.
A nő külső és belső világának metamorfózisa
„Egy képen – képsoron belül is el tud jutni a jelen állásából saját múltjába és jövőjébe. Olyan jövőbe, amely külsőleg, a divat diktálta megközelítés szerint egyáltalán nem reményteljes. A reklámok által előtérbe helyezett, a minden ránc eltüntetéséért fáradozó és agyon retusált, külső hazug világában Szőke Erika utóbbi évekre keltezett (2011–2014), sőt egészen korszerű alkotásai egy szokatlan hangú őszinteség tanúi. Érezzük, hogy távol a szarkasztikus szembesüléstől, képei egy nő belső világába engednek betekintést, és ennek a nőnek önmagában felvállalt alakját hívják elő” – hangsúlyozta a művészettörténész.
Háború és béke
Szőke Erika saját szívének belső kamráit is feltárja. „A Szívemben megmutatja, hogy mi áll közel hozzá. És tudjuk, hogy a barátok, a család, a művészet, a bor, a főzés, a tangó és természetesség mellett érzékeny a Füstjelek-re is: a békétlenség, az állandó vérengzések, a háborúk áldozatainak és az ártatlanok szenvedéseinek mai valóságára. A szíriai vérengzésekben meggyilkolt gyerekek portréit a legjobban öltözött hölgyek hátterébe applikálja (füsttel), a The best dresses-ben.“
Beszélgetés Szőke Erika képzőművésszel
Ahogy Szőcs Barnától, a galéria referensétől megtudtuk, szerdán 18 órától Szőke Erika képzőművészt várják egy nyílt beszélgetésre, amelyen a korábbi munkásságáról, spanyolországi életről, művészetről esik szó, mivel négy évet ott élt és alkotott, sőt 2010-ben Photoespaña fotóblogján az Objetos alterados, vagyis az Átváltozott objektumok c. fotóverseny nyertese lett.
Az érdeklődők megtudhatják, hogy milyen technikákat alkalmaz a felvidéki alkotó, közelebb kerülhetnek a művész világához, és persze jobban megérthetik a jelenlegi tárlatot is.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!