Huszonegy fogyatékkal élőt foglalkoztat műhelyében a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete. A gyertyaöntéssel, varrással, szövéssel, kötéssel foglalkozó fiatalok megfelelő kézügyességgel és türelemmel rendelkeznek, így az általuk készített munkadarabok kiváló minőségűek.
2014. február 24., 09:512014. február 24., 09:51
2014. február 24., 10:082014. február 24., 10:08
A Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete 1990-ben érdek-képviseleti szervezetként alakult meg. Fő profiljuk jelenleg is az érdekvédelem (a fogyatékkal élőkre vonatkozó jogszabályok ismertetése), amellett pedig speciálisan felszerelt buszokkal szállítást is vállalnak, amelyet bárki igényelhet – ismertette Incze Zsuzsanna. A szervezet szociális munkása hozzátette, van egy programjuk a gyermekvédelmi igazgatósággal partnerségben, amely által segítik a fogyatékkal élőket a munkaszerzésben. Emellett képzéseket is tartanak – például varró, tájépítész, informatikai –, mivel tapasztalatuk szerint a sérültek nagy részének nincs szakképesítése.
Közösségformáló védett műhely
„Szívem csücske ez a védett műhely, ahol 21 fiatal dolgozik. Ez a műhely azért jött létre, hogy egy jó közösségben dolgozhassanak azok, akiket sehol nem alkalmaztak” – mondta a szociális munkás, miközben körbevezetett minket a Márton Áron utcabeli székhelyükön. A műhelyben egyaránt foglalkoztatnak autista, értelmi fogyatékkal élő, asperger-szindrómás, látás-, hallás- és mozgássérült személyeket. A vegyes csoport előnye, hogy tagjai megtanulnak alkalmazkodni – emelte ki.
Gyertyaöntés türelemmel
Elsőként a gyertyaöntéssel foglalkozó fiúkat ismerhettük meg, akik végtelen türelemmel fűzték be a kanócot a műanyag és fém öntőformákba, olvasztották újra a lyukasra sikeredett gyertyákat. A 1997 óta működő műhelyben különböző méretű, formájú, színű illatú gyertyák készülnek, mindig az adott ünnepi időszakhoz illők – tudtuk meg az ott dolgozóktól, akik között van olyan személy is, aki 15 éve gyertyaöntéssel foglalkozik.
Egymást tanítják a mesterségekre
A textilkézműves kiscsoport tagjai szövetekkel dolgoznak, van, aki sző vagy köt, mások az anyagok felvágásával foglalkoznak, hiszen készítenek párnákat, szőnyegeket, törlőkendőket, ágyneműt, terítőket, kesztyűt, zoknit. A munkálkodó fiatalok szívesen meséltek napi tevékenységükről, közben pedig jókat derültek egy-egy felelevenített régi emléken. Elmondták azt is, hogy megvan mindenkinek a maga feladata, ki mihez jobban ért azzal foglalkozik és segít a többieknek az elsajátításban.
Átjárhatóság a csoportok között
Ez a két csoport az alapcsoport, ahol az alapvető készségeket sajátíthatják el a dolgozók. Akik ezekben a csoportokban jól teljesítenek, azok az előkészítő csoportban is dolgozhatnak, ahol varrógépet használva bonyolultabb technikájú háztartási kellékeket állítanak elő. A gyakorló teremben így mindenféle kreatív dolog születik: színes ételalátétek, szatyrok, textil gyerekjátékok. Akik nagyon ügyesnek bizonyulnak, azok a termelésben is dolgozhatnak, ahol minden terméket megrendelésre készítenek el – vázolta a szociális munkás, akit a csoport tagjai csak Zsuzsikának szólítanak.
Rendelésre dolgoznak
A termelési csoportban szabóként dolgozó Bartalis Schwarz Margit elmondta, a megye egész területéről érkeznek megrendelések, amely alapján többek között ágyneműket, munkaruhákat, zászlókat, köpenyeket, kabátokat varrnak. Főként kórházak, önkormányzatok a megrendelők, de más egyesületeknek és szervezeteknek is dolgoztak. Most már van megrendelésük, addig volt nehezebb, amíg megismerték őket. Vannak olyan üzletek, ahol folyamatosan lehet vásárolni az általuk készített tárgyakból, így a Merkúr üzletlánc is biztosított számukra két polcot, ahol árulhatnak. Kis műhelyként ugyanakkor nem tudják felvenni a versenyt a kínai gyorsasággal.
Kevés hely, sok várakozó
A labirintusszerű épületben minden terem ki van használva. A jelenlegi 21 fős létszám esetén is kicsinek bizonyulnak a termek, pedig még sokan várnak felvételre a csoportba. Egyelőre csak azokat tudják foglalkoztatni, akiknek az állapota megköveteli, hogy közösségben legyenek. „Ilyen foglalkoztató csoportból legalább négy kellene legyen a városban, hogy lefödje az igényeket” – árulta el nekünk az illetékes.
Várt önkéntesek
A szervezet folyamatosan foglalkoztat önkénteseket is, akik főként a szervezett eseményeken segédkeznek: sportnapokon, versenyeken, táborokban. Jelenleg csak két önkéntes munkálkodik velük, mivel a többiek sikeresen felvételiztek kolozsvári egyetemre. Szükség van az önkéntesekre, szívesen várják őket – tudtuk meg Incze Zsuzsától, aki minden aggódót azzal nyugtat meg, hogy nem kell féljenek, mert a műhely tagjai könnyebben építenek hidat feléjük, mint hinnék.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!