A fogorvos és a kisgyermekek

Mikortól szoktassuk a gyerekeket a fogmosásra? Milyen gyakran ajánlott fogorvoshoz vinni, és melyek a leggyakoribb problémák? Ezekről beszélgettünk Tőkés Tímea csíkszeredai fogorvossal.

Péter Beáta

2016. június 07., 21:452016. június 07., 21:45

A fogápolást, mosást az első tejfogak megjelenésekor el kell kezdeni. Ha a kicsi nem fogyaszt cukrot tartalmazó élelmiszereket, akkor nagyobb valószínűség szerint nem fognak a fogai romlani – mutat rá Tőkés Tímea. „Édességeket, desszertet ne nagyon adjunk a gyerekeknek, inkább próbáljunk egészséges nassolnivalót ajánlani neki. A karamella a legveszélyesebb. De ilyen a szárított gyümölcs is, ez is sok cukrot tartalmaz, és könnyen beleragad a barázdákba. Innen pedig nehezen lehet eltávolítani, ezért szuvasodik a fogacska.”

A fogmosást a gyerek egy, de legkésőbb másfél éves korában kezdjük alkalmazni. Az anyuka egy gézdarabkát feltekerve az ujjára dörzsölheti a kicsi fogati, de létezik már bébifogkefe, amellyel be lehet dörzsölni a fogacskákat. Ezt célszerű tükörrel szemben végezni, hogy a gyerek lássa is, mi történik. Aztán fokozatosan adhatunk a kezébe fogkefét, hogy barátkozzon vele, nem baj, ha az elején csak rágja vagy játszik vele. Fokozatosan kell rászoktatni a fogmosásra, naponta egyszer, kétéves kortól naponta kétszer, sőt étkezés után is megmoshatjuk a gyerek fogát. Fontos a rendszeresség – hívja fel a figyelmet Tőkés Tímea.

A fogmosáskor az alaptechnikát alkalmazzuk, a teljes fogfelületet át kell dörzsölni, minden rágófelületet meg kell mosni. Az első fogmosások, sikálások négy-öt percig tartsanak, mert utána általában csökken ez az idő. Játékos formában szoktassuk, hogyan kell öblíteni, előbb fogkrém nélkül, majd fogkrémmel. Mivel a gyerek kétéves kora körül elkezdi utánozni a szülőt, fontos, hogy az milyen mintát mutat. Ajánlott, hogy közös program legyen a fogmosás, és fontos a visszajelzés, hogy a szülő dicsérje meg a gyereket.

A fogorvos ebben a korban még nem tanácsolja a fogkrém használatát, kétéves kortól lehet egy borsónyi adagot tenni a gyerek fogkeféjére. „A gyerekfogkefék az ő méretüknek, az ő fogaiknak megfelelően vannak kifejlesztve. Fontos, hogy amennyiben lehet, gyerekfogkrémet használjon a gyerek a fluortartalom miatt.”

A gyerek első látogatása a fogorvosnál jó, ha másfél-kétéves kora körül megtörténik. „Először bemutatjuk a gyereknek, hogy mivel dolgozunk, a műszereket, a fogorvosi széket. Fontos, hogy a szülő felkészítse a gyereket, hogy mi fog történni. Ha rendszeressé válik a látogatás, két-három havonta, vagy legalább félévente elhozzák a kicsit a szülők, akkor a gyerek megszokja, hogy ez normális eljárás, hogy nem kell féljen, megbarátkozik a helyzettel, a környezettel. Ilyenkor nem áll fenn a veszély, hogy ha hat éves korban kezd fájni a fogacskája, és akkor jön először, az első látogatáskor kellemetlen élményekkel marad. Van, hogy ezek a gyerekkori fogászati élmények egy életre kihatnak, és felnőttként is nehezen veszi rá magát valaki, hogy fogorvoshoz forduljon. Érdemes tehát rászoktatni a gyereket a rendszeres vizitre, szűrővizsgálatra.”

Tőkés Tímea elmondta, nagyon gyakori, hogy a gyerek kitöri a fogát. Ilyenkor a szülő, amilyen gyorsan csak lehet, mossa meg a kitörött fogat hideg vízben, csavarja nedves kendőbe és minél előbb menjenek el fogorvoshoz. Így van esély arra, hogy vissza lehet tenni a fogat a helyére. Viszont minél több idő telik el, annál kevesebb az esélye, hogy ily módon orvosolható legyen.

Tőkés Tímea szerint a gyerekek legalább félévente el kellene menjenek szűrővizsgálatra. Jó lenne az iskolákba bevezetni, hogy a gyerekek látogassanak el csoportosan fogorvoshoz. A legtöbb gyerek, akit hozzánk hoznak, kétévente jár fogorvoshoz. Ez a szülők felelőtlensége is. Minél hamarabb észrevesszük, hogy szuvasodik egy fog, annál jobban lehet orvosolni. Ugyanakkor hat és kilenc éves kor között figyelnünk kell arra is, hogy hogyan nőnek a maradandó fogak, eszerint ha szükséges, ajánljuk a fogszabályzót.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei