Fotó: Iochom Zsolt
Az Erőszakmentes napokat második alkalommal szervezi meg november 25. – december 10. között a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság. A rendezvény részeként a családon belüli erőszak témakörét kerekasztal beszélgetésen boncolgatták szerdán a megyeházán az érintett intézmények, szociális szervezetek képviselői.
2015. november 25., 17:562015. november 25., 17:56
Orian Adriana, a szociális és gyermekvédelmi vezérigazgatóság igazgatóhelyettese a megbeszélésen felvezette, hogy az elkövetkező 15 napban szeretnék elérni, hogy minél inkább beszédtéma legyen a családon belüli erőszak a társadalomban, illetve szeretnék ismertetni azt is, hogy hová, milyen intézményhez fordulhatnak az áldozatok segítségért. A kerekasztal beszélgetésen részt vettek más érintett intézmények képviselői is.
Több olyan problémát is felsoroltak, amelyek a családon belüli erőszak kapcsán felvetődtek. Például azt, hogy a társadalom elnéző magatartást mutat az erőszakkal szemben, sőt akadnak, akik normálisnak tartják, ha a családban a férj veri a feleségét. Ráadásul az áldozatok legtöbb esetben kiszolgáltatottak, érzelmileg és anyagilag is függőek a társuktól, így sokszor nem mernek panaszt, feljelentést tenni ellene.
Ionescu Manuela, a rendőrség szociológusa arról beszélt, hogy az a tapasztalat, hogy maga az elkövető is olyan családból érkezett, ahol ez a fajta viselkedés elfogadottnak számított. Azaz sokszor a gyermek követi azt a családmodellt, ahol az apa az erős, netán agresszív férfi. Továbbá arra is kitért, hogy sok esetben az áldozatok hagyják a fizikai erőszakig romlani a helyzetet, holott azt általában az erőszak több más formája előzi meg, mint például a szóbeli, gazdasági, vagy úgynevezett kulturális erőszak. Ilyen, amikor már a telefonhívásokat, e-mail üzeneteket is ellenőrzi a férj, és próbálja elszigetelni a feleségét a külvilágtól. A szociális intézmény munkatársai szerint az is nehezíti az áldozatok helyzetét, hogy nincs Csíkban számukra létrehozott otthon, ahová menekülhetnének, ahol új, önálló élethez segítenék őket. Emellett az agresszorok sem hajlandóak részt venni a tanácsadásokon.
A családon belüli erőszak megelőzését a nevelésben látják, ennek érdekében a megyei iskolákban, akárcsak a tavaly, az osztályfőnöki órákon tartanak az illetékes intézmények munkatársai különböző figyelemfelkeltő tevékenységeket. Ugyanakkor egy olyan csoportot is létrehoznának, ahol az áldozatok egymás között megbeszélhetik gondjaikat. Még annak ötlete is felvetődött a téma kapcsán, hogy új férfimodellt, példaképet népszerűsítenének.
Hová fordulhatnak az érintettek?
Segítségért a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatósághoz lehet fordulni a 0726-123330-ás, 0723-545472-es telefonszámokon, de akár a Facebook közösségi oldalon is lehet csatlakozni az Erőszakmentesség csoporthoz.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
szóljon hozzá!