Mindig csiszolják az Ezer Székely Leány Napja népünnepélyt, évről évre új elemekkel gazdagítják, hogy tudjanak megfelelni korunk kihívásainak – emelte ki a csütörtöki sajtótájékoztatón Antal Attila alpolgármester, a július 5-én tartandó rendezvényről, a főszervező csíkszeredai önkormányzat nevében.
2014. június 26., 21:512014. június 26., 21:51
Az elöljáró elmondta, természetesen mindig visszanyúlnak az eredeti szervezők – Vámszer Géza, Domokos Pál Péter és a Szociális Testvérek Társasága (szürke nővérek) – szándékaihoz, akik a „hitében erős, erkölcsében tiszta és önazonosságában szilárd ifjúságot akarunk” gondolat jegyében indították útjára a hagyományok felelevenítését, valamint a közösségi identitás erősítését szolgáló, népi és egyházi ünnepséget.
Székelyruha-kölcsönző és fotóműhely
Idén újdonságnak számít, hogy népviseletet lehet kölcsönözni is, mivel egy udvarhelyszéki vállalkozó felajánlotta, hogy elérhető árban ad ki székely ruhát – fejtette ki az alpolgármester. Hozzáfűzte, hamarosan letisztázzák, hol rendezkedik be az ideiglenesen működő ruhakölcsönző. Felidézte, a két világháború között is fotós tevékenykedett a rendezvényen, aki a csoportokat fotózta vagy portrékat készített. Ezúttal egy fényképész rendezi be fotóműhelyét a rendezvény idejére a Hármashalom-oltár közelében.
A néptánc és népviselet ünnepe
Antal szerint a néptáncmozgalom egyfajta katalizátora lett ez a rendezvény, gyakorlatilag manapság minden csíki településen működnek tánccsoportok, persze ez, ahogy vélte, elsősorban a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttesnek és a társulaton kívül tevékenykedő, néptáncot oktató szakembereknek köszönhető. Az utóbbi években, szintén a népünnepély hatására, a népviselet is kezd egyre népszerűbb lenni, itt nemcsak a mennyiségre, hanem a minőségre is összpontosítanak.
Egyre több székely ruhás részvevőt számolnak, tavaly 1727 női és 869 népviseletbe öltözött jelenlévőt regisztráltak – ezt már a megyemenedzsertől, Szabó Barnától tudtuk meg, mivel Hargita Megye Tanácsa az egyik társszervező.
András Mihály, a rendezvény műsoráért felelő Hargita Együttes igazgatója kiemelte, a népviseletmustrák eredményeként egyre több hagyományos székelyruha-darab kerül elő a családi hagyatékokból. Ezeket nemcsak bemutatni szándékoznak, hanem készítenek egy digitális archívumot is, hiszen beindult a népviseletvarró mozgalom, és fel lehet újítani falvak szerint is a hagyományos székely öltözeteket.
A családok ünnepe
Amint elhangzott, a rendezvény újraindításától, a kilencvenes évek elejétől kezdődően a lányokról a családokra tevődött át a hangsúly. A két világháború között a Szociális Testvérek Társasága ezzel a rendezvénnyel elsősorban a cselédeket célozta meg. El akarták kerülni azt a veszélyt, hogy a több évig idegenben kenyerüket kereső székely leányok feladják a hitüket, viseletüket, erkölcsös életmódjukat. Ahogy András Mihály kijelentette, szándékukban áll, hogy a családokat csalogassák el az ünnepségre. Igaz, hogy a színpadon fellépnek tánccsoportok, de sok olyan rendezvény van, amelybe mindenki bevonódik, mint a közös tánc, a közös fotó.
Amúgy lehetetlen mindenkinek szereplést biztosítani, próbálják mindig azokat a csoportokat beválogatni, akik előző évben nem léptek színpadra. „Ez a találkozó a közösségről, a családokról szól. A csíkszentsimoniak közül, akik az idei házigazdák, szeretnék egy családot kiemelni, hogy rajtuk keresztül világítsak rá a rendezvény lényegére. Amint felérkeznek majd a nyeregbe, a regisztrációs sátort többek között Sándor Klára vezeti. Fia, Sándor Árpád a szentsimoni fúvószenekart irányítja, az önkéntes tűzoltóknak, akik színpadépítésben és más szervezési teendőkben segédkeznek, vezetőjük Sándor László. A gyermekfoglalkozások sátor programfelelőse Sándor Katalin, a család ifjú lánytagja, Sándor Cecília pedig a viseletvarró sátorban irányítja a tevékenységet, illetve a viseletmustra zsűrijének egyik tagja, továbbá ő készíti el a viseletek archívumát” – példázódott András Mihály.
Ezer Székely Leány Napja 2014
Jövő szombaton elsősorban családokat várnak a népünnepélyre, szokás szerint reggel 9-kor lesz a gyülekező Csíkszereda különböző pontjain. Először a Szabadság-téren táncolnak közösen a résztvevők, majd a csíksomlyói kegytemplomba vonulnak, ahol 11 órától kezdődik a szentmise. Ezt követően mennek ki a csíksomlyói nyeregbe, ahol 13 óra tájt nyitják meg az előadások sorozatát, a táncműsorokon kívül gyermekfoglalkozásokon, mesterségbemutatókon lehet részt venni.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
szóljon hozzá!