
Fotó: Gergely Imre
Több mint kétszázan indultak el csütörtök reggel gyalogosan Gyergyóalfaluból, követve azt az utat, amelyen a hagyomány szerint István pap és népe is haladt az első csíksomlyói búcsúba. 450 éve, 1567-ben történt ez. Kőemlék is jelzi mostantól a zarándokútvonalat.
Az alfalvi keresztalját és a zarándoklatot vezetők már korábban gondoltak arra, hogy jó lenne az István pap által vezetett első búcsújárás 450. évfordulójára egy jelet, emléket állítani a Gyergyóból Csík felé vezető úton. A Karcfalva határában elhelyezendő emlékmű egy zarándokcsengettyűt ábrázol. Székely József szobrász alkotását csütörtök este szentelik fel. A jubileumi zarándoklat tiszteletére új templomi zászlók és csengettyűk is készültek, az alfalvi zászló mellett ezek is ott lesznek szombaton a csíksomlyói nyeregben – mondta el Balázs József, az Alfaluból induló zarándokcsoport vezetője.
Az Alfaluból induló „seregben” ezúttal is vannak olyanok, akik először teszik meg az utat gyalogosan Csíksomlyóra. „Meglátjuk, meddig bírjuk fizikailag. Természetjárók vagyunk, sokat túrázunk, és bár külön nem edzettünk erre az útra, reméljük, hogy tudjuk tartani a lépést a csapattal. Már rég tervezzük a zarándoklatot, de eddig mindig voltak akadályai annak, hogy részt vehessünk. Most is
– tudtuk meg az egyik házaspártól.
Fotó: Gergely Imre
Mint megtudtuk, csíkszeredaiak is indultak az alfalvi keresztaljával. Egyikük elmondta, mivel ő csíksomlyói származású,
Gyergyószentmiklósi ismerőse meghívására most azonban csatlakozott az Alfaluból gyalog indulókhoz. „Nagy kaland lesz ez az út – mondta. – Krisztussal járni az úton nagy kaland.”
Felvidéki származású, jelenleg Londonban, Bécsben, Komáromban élők kis csoportja is indult az alfalviakkal. „Tavaly a Csíksomlyó Expresszen együtt utaztunk, összebarátkoztunk. Azóta már több helyen is voltunk együtt, az egész Kárpát-medencét bejárjuk. Legutóbb őrségi barátainkat látogattuk meg, most pedig gyergyószentmiklósi barátunkhoz jöttünk el. Tőle hallottunk először erről a gyalogos zarándoklatról” – mesélte egyikük. A vendégszeretet, a barátságos emberek és a magyar szó az, ami megszabja egy-egy úti céljukat, az összetartozás élményét keresik újra és újra – magyarázták.
Fotó: Gergely Imre
Természetesen nem az alfalvi keresztalja az egyetlen, amely gyalogosan halad Csíksomlyó felé a pünkösdszombati búcsúba – Gyergyószék más településeinek zászlói alatt is vonulnak az emberek. A gyergyói zarándokokkal tart Balázs Katalin munkatársunk is, Gyalogszerrel megtett útjukról folyamatosan beszámolnak a Ligeten.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.
Belép a román piacra a Normal dán kiskereskedelmi vállalat – írja az MTI a profit.ro gazdasági portál információ alapján.
Az alkotmánybíróság szerdai döntése szerint sérti az alkotmányt az a törvénytervezet, amely szerint a romániai kluboknak a hivatalos mérkőzéseken legalább 40 százalékban hazai sportolókat kell szerepeltetniük a 2026–2027-es szezontól.
Április 29-én elhunyt Czegő Zoltán (1938–2026) költő, író, újságíró – közölte a szerző halálhírét a Magyar Írószövetség. A több elismerést kapott szerző számos verseskötete, elbeszélése, novellája, regénye és publicisztikája jelent meg.
Az alkotmánybíróság szerdán közölte, hogy helyt adott a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) beadványának és alkotmányellenesnek nyilvánította a közszolgálati televízió és rádió vezetőtanácsi tagjainak kinevezéséről szóló parlamenti határozatokat.
Nagy mennyiségű szemetet dobott ki a csíkszeredai Suta-tó mellett, ötvenezer lejes bírságot kapott érte egy helyi cég, amelyet nemrég sikerült azonosítania a Csíkszeredai Helyi Rendőrségnek.
A gyimesbükki Fejér Sándor joggal nevezhette magát a sors kegyeltjének, hiszen a csodával határos módon maradt életben a Bilibók-tetőn, s került messzi földre. Idegenből hazaküldött levelei a szülőföldszeretet szépirodalmi igényű megnyilvánulásai.
szóljon hozzá!