Hirdetés
Hirdetés

Csergő Tibor András levele a múlt heti tanácsülés beszámolójával kapcsolatban

Csergő Tibor András •  Fotó: Beliczay László

Csergő Tibor András

Fotó: Beliczay László

Fontos, hogy egy újságíró ne essen az elfogultság csapdájába, és ne mondjon sem többet, sem kevesebbet, mint ami valójában történt. A múlt heti tanácsülésről szóló beszámoló pedig meglehetősen pontatlan és számos állítása korrigálásra, helyesbítésre szorul – írja szerkesztőségünknek címzett levelében Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere. A levelet az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.

Székelyhon

2022. augusztus 05., 12:192022. augusztus 05., 12:19

2022. augusztus 05., 13:092022. augusztus 05., 13:09

A július 28-i soros tanácsülésen beterjesztett 20 tanácshatározat-tervezetet a testület maradéktalanul elfogadta és megszavazta. A 9-ik napirendi pontnál, amiről a Székelyhon napilap 29-ei cikke is szól, és ami a Monturist Kft.-vel kapcsolatos témákat tartalmazta, a testület módosító javaslatokkal fogadta el a cég augusztus 12-re összehívott közgyűlésének napirendi pontjait.

korábban írtuk

Nem fogadták el a polgármester előterjesztését, menesztenék a Monturist vezetőjét
Nem fogadták el a polgármester előterjesztését, menesztenék a Monturist vezetőjét

Újra terítékre került a Monturist-téma a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület ülésén. Az önkormányzati képviselők lesöpörték a polgármester előterjesztését, amely a cég ügyvezetőjének javaslatait tartalmazta.

Elfogadták a polgármester által javasolt tanácsosokat, mint küldötteket a közgyűlésre, valamint a tavalyi év végi profit elosztását, repartizálását is. Ugyanakkor elfogadták azt is, hogy az alapszabályzatba visszakerüljön az a 2018-ban kivett cikkely, ami szerint a részvények átruházásának feltétele a részvényes társak beleegyezése. A határozattervezet napirendi pontjai között voltak tájékoztató, informáló jellegűek is, amelyek nem igényeltek szükségszerűen szavazást, a tanácstestület beleegyezését. A megjelent újságcikk úgy állítja be, mintha az előterjesztést visszautasította, sőt „lesöpörte” volna a képviselő-testület, pedig ez hamis irányba terelt, objektív véleménynek álcázott elferdítése a valós tényeknek. Túl a tendenciózus címadáson, a cikk részleteiben is tartalmaz olyan információkat, amelyek messze állnak a valóságtól.

Hirdetés

A cég ügyvezetőjének felfüggesztését módosító indítványként egy tanácsos terjesztette elő, de ezt csak sarkító túlzással lehet „azonnali menesztés”-nek nevezni, ahogyan az említett újságcikk is teszi. Tárgyilagos, ferdítések nélküli és rejtett indulatoktól mentes értelmezésben a felfüggesztés a tevékenység, megbízatás átmeneti leállítását jelenti. A Monturist-tal kapcsolatos határozat-tervezetet a polgármester törvényi kötelezettségének eleget téve terjesztette a tanácsosok elé, egyáltalán nem „vehemensen” erőltetve azt, hiszen kötelező módon kellett dönteni a cég közgyűlésének napirendi pontjairól és az arra delegált személyekről. A tanácstestület nem fogadta el a Monturist megszüntetéséről szóló 2020-as határozat visszavonását (1 mellette, 4 ellene, 7 tartózkodott), ahogy az ügyintéző mandátumának 5 évre való meghosszabbítását sem (1 mellette, 6 ellene, 5 tartózkodott). Hamis az az állítás is, hogy a képviselő-testület és a részvényes társak nem tudtak a 2,5 százalékos tulajdonrész átvételi lehetőségéről.

Ez az eszmefuttatás nagyfokú tájékozatlanságról tanúskodik (másik opcióként esetleg a szándékos ferdítést lehetne felhozni). Egy 2018-as dokumentum, amelyen szerepel a polgármesteri hivatal és a városi tanács pecsétje is, Antal Szabolcs aláírásával, bizonyítja, hogy a felszámolást végző Mures Insolvency igenis tájékoztatta az érintetteket. A tulajdonosok igenis értesítve voltak és az elmúlt négy évben mégsem reagáltak semmit. Ellentmondásos, sőt logikátlannak tűnik az a felvetés is, amely szerint a városi tanács által felszámolásra, bukásra ítélt cég 2,5 százalékának felvásárlásával bárki megkárosítaná magát a várost.

A város életét befolyásoló döntések bemutatása és tolmácsolása részrehajlás nélküli, igazságot tükröző, felelősségteljes, mértéktartó és kiegyensúlyozott újságírást követel. Épp ezért elvárható, (és elvárt) hogy az újságíró mellőzze a manipulációt és az általa szolgáltatott információknak valósághűeknek, pontosaknak, átfogóaknak kell lenniük és minden fél érdekeit kell képviselniük.

Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere

Hogy még teljesebb legyen a kép

Gondolkodás nélkül helyt adunk Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere helyreigazítási kérésének. Pont így gondolkodás nélkül elnézést kérünk, amennyiben pontatlanul közöltünk információt, amennyiben tévedtünk. Ám ez esetben inkább arról van szó, hogy komoly értelmezési félreértéseknek vagyunk a szemtanúi. A szóban forgó anyagunk arra fókuszál, hogy mi hangzott el, tehát nem mi teszünk bizonyos megállapításokat arról, hogy a felszámoló mikor és kit értesített, vagy hogy most menesztenék, felfüggesztenék egy városi tulajdonú kereskedelmi társaság ügyvezetőjét, aki valahogy résztulajdont szerezhetett az általa irányított cégben. Ezekről az önkormányzati képviselők fejtették ki álláspontjukat, fogalmazták meg véleményüket, vagy terjesztették elő konkrét javaslatként – ezt igyekeztünk visszaadni. A tanácsülés teljes egésze helyett egyébként azért szenteltünk ennek a témának ekkora figyelmet, mert Székelyföld egyik legjelentősebb természeti kincsét, a Gyilkos-tavat közvetve és közvetlenül érintő kérdés minden, ami a Monturist céggel kapcsolatos. Ha esetleg nem világos, akkor leszögezem itt: a Gyilkos-tó körüli különböző visszás dolgokat nem Csergő Tibor András okozta, a problémák nem ebben a mandátumban kezdődtek, hanem hosszú évek felelőtlen hozzáállásának az eredménye. És ha már a polgármester kifejtette, hogy milyen kellene legyen egy ideális újságíró, akkor hadd rajzoljam meg én is egy ideális választott elöljáró profilját: értelmesen, világosan kommunikál, nyitott akár az utált újságírók kérdéseire is, továbbá minden erejével az általa vezetett intézmény és az általa képviselt választók érdekeit szolgálja. Nem mellékesen pedig este nem tagadja le a délelőtti nyilatkozatát. (Szüszer Róbert)

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 03., péntek

Még gyorsan 10 lej fölé ment a gázolaj, mielőtt csökkentenék a jövedéki adót

Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.

Még gyorsan 10 lej fölé ment a gázolaj, mielőtt csökkentenék a jövedéki adót
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Kétszintes, részben süllyesztett parkolóházat építenének Csíkszeredában

Elképzelés már van, most a várható költségeket is tartalmazó számításokat kell elkészíteni a Csíkszeredában tervezett parkolóház számára. A város saját beruházásaként épülne, amelyhez finanszírozást is kell majd találni.

Kétszintes, részben süllyesztett parkolóházat építenének Csíkszeredában
2026. április 02., csütörtök

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell

A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.

Kelemen Hunor: a szavazati jog nem dísz – használni kell
2026. április 02., csütörtök

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány

Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke

Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke
2026. április 02., csütörtök

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?

Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?
2026. április 02., csütörtök

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket

Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről

A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről
2026. április 02., csütörtök

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban

Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban
2026. április 02., csütörtök

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése

Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése
Hirdetés