Hirdetés
Hirdetés

Csereháti lakások: négy éve döntöttek az eladásról, de még ma sincs meg az áruk

Kérdés, hogy mire meglesz az ár, hányan maradnak azok közül, akik korábban jelezték, hogy megvásárolnák a lakást •  Fotó: Barabás Ákos

Kérdés, hogy mire meglesz az ár, hányan maradnak azok közül, akik korábban jelezték, hogy megvásárolnák a lakást

Fotó: Barabás Ákos

Amúgy is lassan haladt, de a koronavírus-járvány következtében újból halasztódott Székelyudvarhelyen a csereháti ifjúsági lakások eladásának az ügye: a polgármesteri hivatal 2016-ban kezdte el az eljárást, az értékbecslés azonban most zajlik, így még a lakások pontos eladási árát sem határozták meg.

Kovács Eszter

2020. július 02., 22:272020. július 02., 22:27

Többlépcsős eladhatósági folyamat előzi meg a csereháti ANL-lakások áruba bocsátását: a procedúrát már több mint két éve elindította a székelyudvarhelyi városvezetés. Éppen a koronavírus-járvány kirobbanását megelőző időszakban, március elején kezdődött volna az energetikai bizonylatok elkészítése, amely végül májusban indult el, és a szerződés értelmében a jövő hónapban fejeződik be – vázolta a helyzetet Zörgő Noémi. A városháza sajtószóvivője hozzátette, ezzel párhuzamosan zajlik az értékbecslés, és ha ez a folyamat is lezárul, akkor már az eladás lesz a következő lépés.

A Cserehát-lakótelepen jelenleg 254 eladható ifjúsági lakás van, az áruba bocsátási eljárás első lépéseként a tömbházak topográfiai felmérését kellett elvégezni.

Elsőként az épülettömböknek kellett felkerülniük a csereháti területre, ezt követően pedig a lépcsőházak alatti területeket kellett kiszakítani. A kataszteri hivatalhoz adták le a területek és épületek telekkönyvezéséhez szükséges dokumentációt, ez a forduló 2018 végén járt le.

Második lépésként a lakások telekkönyvezése kezdődött el 2019. január 9-én,

az így összeállt dokumentáció tavaly márciusban előbb a kataszteri hivatalhoz, majd közjegyzőhöz került.

Hirdetés

Az árszámításhoz azonban előbb minden lakrésznek szükséges elkészíteni az energetikai bizonylatát: itt akadt el a folyamat tavasszal. Ezt követően áll össze a lakások teljes dokumentációja, amelyet előbb az önkormányzati képviselő-testületnek kell elfogadnia, majd az Országos Lakásügynökség (ANL) elé terjesztik jóváhagyásra.

A csereháti lakók az elmúlt években több ízben is kifejezték nemtetszésüket a procedúra lassúsága miatt, zömmel arra számítottak, hogy legtöbb egy éven belül megvásárolhatják a lakást, amiben élnek.

Legutóbb a múlt héten fogadta az érintetteket a városvezetés: a városháza Szent István Termében tartott megbeszélésen Gálfi Árpád polgármester újfent megerősítette, hogy a város el akarja adni ezeket a lakásokat, hiszen az elmúlt időszakban komoly költségeket vállalt a hivatal ennek érdekében,

több mint 100 ezer lejt fordított a város eddig az eladhatóság feltételeinek megteremtésére,

hogy mind a 254 lakás bérlője számára adott legyen ez a lehetőség.

Az egy éve húzódó folyamat elején a Csereháti Bérlők Egyesülete összesítette az igényeket, akkor 150-en jelezték, hogy megvásárolnák az ifjúsági lakásukat. Lemorzsolódás azonban nemcsak a hosszas várakozási idő miatt történhet: az ingatlanok árát nagyságuk alapján (négyzetméter/euró) határozza majd meg az Országos Lakásügynökség, a polgármesteri hivatalnál arra számítanak, hogy a vásárlók pontos száma csak ezek után derül majd ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 17., péntek

Több pedagógusi pótlékot is bevezetne az új bértörvény-tervezet

Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.

Több pedagógusi pótlékot is bevezetne az új bértörvény-tervezet
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Várják a jelentkezőket a turizmusföldrajz és ökoturizmus szakokra a gyergyószentmiklósi egyetemen

Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.

Várják a jelentkezőket a turizmusföldrajz és ökoturizmus szakokra a gyergyószentmiklósi egyetemen
2026. július 17., péntek

Közösség elleni uszítás gyanújával hallgatták ki Dan Tanasăt

Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.

Közösség elleni uszítás gyanújával hallgatták ki Dan Tanasăt
2026. július 17., péntek

Közzétették a közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezetét

Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.

Közzétették a közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezetét
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Hamis oldalakon húznák le az adófizetők pénzét

Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Hamis oldalakon húznák le az adófizetők pénzét
2026. július 17., péntek

Elismerte a digitalizációért felelős miniszter Sepsiszentörgyön, hogy nem úgy működnek az országban a dolgok, ahogy kellene

Országjáró körútra indult Irineu Darău gazdasági, digitalizációs, vállalkozásügyi és turisztikai miniszter. Pénteken Sepsiszentgyörgyre is eljutott, ahol vállalkozókkal találkozott, majd délután meglátogatott két vállalkozást.

Elismerte a digitalizációért felelős miniszter Sepsiszentörgyön, hogy nem úgy működnek az országban a dolgok, ahogy kellene
2026. július 17., péntek

Pénteken is egyeztettek, kedden folytatják a megbeszélést az új közalkalmazotti bértörvényről

Technikai egyeztetést tartottak pénteken a Cotroceni-palotában a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, amelyet a következő napokban áttanulmányozhatnak a pártok – jelentette ki a megbeszélés után Radu Burnete elnöki tanácsadó.

Pénteken is egyeztettek, kedden folytatják a megbeszélést az új közalkalmazotti bértörvényről
Hirdetés
2026. július 17., péntek

Romániában az egyik legmagasabb a százezer lakosra jutó bírák száma az EU-ban

Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.

Romániában az egyik legmagasabb a százezer lakosra jutó bírák száma az EU-ban
2026. július 17., péntek

Airbus helikoptereket és légvédelmi radarokat vesz Románia a SAFE-programon keresztül

Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.

Airbus helikoptereket és légvédelmi radarokat vesz Románia a SAFE-programon keresztül
2026. július 17., péntek

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU tagállamai közül

Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az EU tagállamai közül
Hirdetés