
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kétnapos rendezvénysorozattal emlékezik meg a hétvégén a Balázs Ferenc Vegyeskar és Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a helyi születésű Csanády Györgyre, az általa írt székely himnusz bemutatásának századik évfordulója alkalmából. Az eseményen a szerzőről készült szobrot is meg lehet tekinteni, amelyet véleményezési céllal állítanak ki.
2022. május 19., 10:352022. május 19., 10:35
2022. május 19., 11:572022. május 19., 11:57
Száz éve mutatták be a székelyudvarhelyi születésű Csanády György által megírt székely himnuszt, ezért kétnapos rendezvénysorozattal készül a hétvégére a polgármesteri hivatal, illetve a Balázs Ferenc Vegyeskar. Az események szombaton délelőtt tíz órakor kezdődnek, ekkor róhatjuk le tiszteletünket a szerző sírjánál, amely a belvárosi temetőben található, ugyanakkor a róla mintázott Bethlen Gábor utcai plakettnél is fejet hajtanak a részvevők.
Ugyanazon a napon délután hat órakor ismertetik a művelődési házban Lőrincz József Csanády költészetéről és munkásságáról szóló kötetét. Vasárnap délután öt órakor szintén a művelődési házban az egyesített kórus énekli el a székely himnuszt Kovács László karnagy vezényletében, majd levetítik a Csillagösvényen című dokumentumfilmet.
Évek óta vita folyik arról, hogy hová lehetne elhelyezni Székelyudvarhelyen a Balázs Ferencz Vegyeskar által kezdeményezett és több civil szervezet által támogatott Csanády-szobrot. Először a Zöld utcát választották helyszínként, ám ez ellen tiltakoztak a lakók. Ekkor a Haáz Rezső Múzeumot, illetve a Sétateret javasolták a kezdeményezők, ám ezeket végül a kültéri alkotások elhelyezése érdekében megalakult szakbizottság véleményezte negatívan. Utóbbinak tagja volt a kezdeményezők közül Bíró Edit önkormányzati képviselő, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője is, de a nézetkülönbség miatt rövid időn belül lemondott a bizottságban betöltött tisztségéről.
A szobor elkészült, ám egyelőre csak ideiglenes helyszínen állíthatják ki
Fotó: Székelyhon
A református egyház időközben engedélyezte, hogy a belvárosi temetőjükbe kerüljön a szobor, amiért Bíró Edith hálás volt, de
Hangsúlyozta, az a legfontosabb, hogy méltó emléke legyen a jeles személyiségnek. Lapunknak ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy
Ezt a hétvégétől bárki megtekintheti, ám nem lesz hivatalos leleplezés. Az alkotás mellé egy füzetet is el fognak helyezni, hogy az emberek leírhassák véleményüket a műről, illetve az emlékállítással kapcsolatban. Fontosnak tartja, hogy minél többen közöljék meglátásukat, hiszen ezek alapján szeretnék folytatni a szoborállítással kapcsolatos küzdelmüket.
– jegyezte meg keserűen Bíró Edit.

Nem értett egyet a székelyudvarhelyi köztéri alkotások elhelyezését véleményező szaktestület azzal az elképzeléssel, hogy a Haáz Rezső Múzeum udvarára kerüljön Csanády György szobra. A kezdeményezők új helyszínt keresnek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!