
Nyitás várhatóan tavasszal
Fotó: Borbély Fanni
Fagyásveszély miatt zárva tart télen a csíkszeredai központi parkban kialakított forrásház, így a városlakóknak tavaszig várniuk kell, hogy végre, több mint tíz év után, megkóstolhassák a forrásvizet. A kutat ugyanis valamikor 2013-ban, a városközpont felújításával egy időben fúrták, a föléje épült pavilont pedig hosszas előkészítés és kivitelezés után tavaly év végén adták át, azonban a létesítmény azóta is zárva tart. A Gál Sándor téri kút lakat alatt marad, egyelőre nincs tervben a beüzemelése.
2024. február 16., 21:032024. február 16., 21:03
2024. február 16., 21:112024. február 16., 21:11
Csíkszereda alpolgármesterétől, Bors Bélától érdeklődtünk, mikor nyitják meg a város központi parkjában a forrásházat. Erre ugyanis még nem került sor, holott a 200 méter mély kutat több évvel ezelőtt, a városközpont teljes felújításával egy időben fúrták. Akkor kiderült, hogy
A fúrások befejezése után betongyűrűvel zárták le a kutat, és évekig lakat alatt állt, akárcsak a Gál Sándor téren fúrt kút.
2019-ben jött változás, amikor elfogadták a parkba tervezett forrásház megvalósíthatósági tanulmányát, majd hosszas előkészítés és kivitelezés után
„A pavilonnál, amelyet tavaly adtunk át, a víz magassága a földfelszín alatt található 2–3 méterrel, ezért egy búvárszivattyú segítségével hozzuk felszínre a vizet” – magyarázta lapunknak Bors Béla. Tőle tudjuk, hogy
Erről egyébként a létesítményre kifüggesztett felirat is tájékoztatja a lakókat.
Február, hol a nyár?
Fotó: Borbély Fanni
Ugyancsak az idő felmelegedésével indítják el a városban található kisebb ivóvízkutakat, amelyekből jelenleg húsz van, számuk az utóbbi időben bővült, ahogy újakat telepítettek például a Octavian Goga sétányon és a Tudor lakótelepi békás játszótéren. Ugyanakkor tervben van, hogy a Nagy István festő sétány felújítása során is új ivóvízkutakat hozzanak létre.
Lakat alatt a kút a Gál Sándor téren
Fotó: Borbély Fanni
Mi a helyzet a Gál Sándor téren?
Rákérdeztünk a Gál Sándor téren fúrt kút sorsára is, amely szintén évek óta lezárva áll. Erről Bors mindössze annyit közölt, hogy a kút fúrása abbamaradt, és tudomása szerint nincs tervben ott forrásház létrehozása. Egyébként a városközpontban a Maljáth Gusztáv Károly téren és a Szabadság téren is kerestek ásványvizet 2011-ben, de végül a fúrások nem jártak sikerrel.

Jövőben elkezdik a csíkszeredai központi parkban levő borvízforrás használatához szükséges forrásház építését és a szivattyú felszerelését. Közbeszerzési eljárás is volt idén, a kivitelezési szerződést nemsokára aláírják.

Kutató- és feltáró fúrások, vízelemzések és látványtervek után több mint öt éve betongyűrűkkel, lakattal lezárva várják a szebb jövőt a Csíkszereda központjában feltárt borvízforrások. Hogy mikor lehet megízlelni ezek vizét, az egyelőre még nem ismert.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Románia szerdán megkapta az Európai Bizottság (EB) SAFE védelmi hitelkeretéből folyósított első, 2,5 milliárd eurós összeget – közölte az uniós végrehajtó testület.
A tanügyi szakszervezetek és a Sanitas is elutasította szerdán a közalkalmazotti bértörvénytervezet legutóbbi változatát, hangsúlyozva, hogy a bejelentett módosítások ellenére az alapvető problémák továbbra is megoldatlanok maradtak.
A szenátus szerdán újratárgyalta a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt, és elutasította Nicușor Dan államfő kifogásait.
Elfogadta szerdán a képviselőház a közigazgatási törvénykönyv módosítását, amely az összeférhetetlenségi szabályok tekintetében megszünteti a közigazgatási intézmények szerződéses alkalmazottainak a köztisztviselőkkel azonos elbírálását.
Medve tépte le egy autó hátsó lökhárítójának egy részét a Transzfogarasi úton, miközben a jármű egy autósorban állt. A jelenetet egy másik, arra közlekedő autós videóra vette és feltöltötte az internetre.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint minél előbb szükség van egy teljes jogkörrel rendelkező kormányra, amely rendeleteket hozhat és költségvetés-kiigazítást tud végrehajtani.
Meghalt életének 84. évében Nádas Péter író szerda reggel 8 órakor gombosszegi otthonában - közölték a művész Facebook-oldalán a család kérésére.
Több hetes aszályos időszak után kedden Székelyföld legnagyobb részére megérkeztek a rég várt esőzések. A csapadék területi eloszlása azonban jelentős eltéréseket mutat: Udvarhelyszék kapta a legtöbbet, míg Háromszékre elenyésző mennyiség jutott.
4 hozzászólás