
Nyitás várhatóan tavasszal
Fotó: Borbély Fanni
Fagyásveszély miatt zárva tart télen a csíkszeredai központi parkban kialakított forrásház, így a városlakóknak tavaszig várniuk kell, hogy végre, több mint tíz év után, megkóstolhassák a forrásvizet. A kutat ugyanis valamikor 2013-ban, a városközpont felújításával egy időben fúrták, a föléje épült pavilont pedig hosszas előkészítés és kivitelezés után tavaly év végén adták át, azonban a létesítmény azóta is zárva tart. A Gál Sándor téri kút lakat alatt marad, egyelőre nincs tervben a beüzemelése.
2024. február 16., 21:032024. február 16., 21:03
2024. február 16., 21:112024. február 16., 21:11
Csíkszereda alpolgármesterétől, Bors Bélától érdeklődtünk, mikor nyitják meg a város központi parkjában a forrásházat. Erre ugyanis még nem került sor, holott a 200 méter mély kutat több évvel ezelőtt, a városközpont teljes felújításával egy időben fúrták. Akkor kiderült, hogy
A fúrások befejezése után betongyűrűvel zárták le a kutat, és évekig lakat alatt állt, akárcsak a Gál Sándor téren fúrt kút.
2019-ben jött változás, amikor elfogadták a parkba tervezett forrásház megvalósíthatósági tanulmányát, majd hosszas előkészítés és kivitelezés után
„A pavilonnál, amelyet tavaly adtunk át, a víz magassága a földfelszín alatt található 2–3 méterrel, ezért egy búvárszivattyú segítségével hozzuk felszínre a vizet” – magyarázta lapunknak Bors Béla. Tőle tudjuk, hogy
Erről egyébként a létesítményre kifüggesztett felirat is tájékoztatja a lakókat.
Február, hol a nyár?
Fotó: Borbély Fanni
Ugyancsak az idő felmelegedésével indítják el a városban található kisebb ivóvízkutakat, amelyekből jelenleg húsz van, számuk az utóbbi időben bővült, ahogy újakat telepítettek például a Octavian Goga sétányon és a Tudor lakótelepi békás játszótéren. Ugyanakkor tervben van, hogy a Nagy István festő sétány felújítása során is új ivóvízkutakat hozzanak létre.
Lakat alatt a kút a Gál Sándor téren
Fotó: Borbély Fanni
Mi a helyzet a Gál Sándor téren?
Rákérdeztünk a Gál Sándor téren fúrt kút sorsára is, amely szintén évek óta lezárva áll. Erről Bors mindössze annyit közölt, hogy a kút fúrása abbamaradt, és tudomása szerint nincs tervben ott forrásház létrehozása. Egyébként a városközpontban a Maljáth Gusztáv Károly téren és a Szabadság téren is kerestek ásványvizet 2011-ben, de végül a fúrások nem jártak sikerrel.

Jövőben elkezdik a csíkszeredai központi parkban levő borvízforrás használatához szükséges forrásház építését és a szivattyú felszerelését. Közbeszerzési eljárás is volt idén, a kivitelezési szerződést nemsokára aláírják.

Kutató- és feltáró fúrások, vízelemzések és látványtervek után több mint öt éve betongyűrűkkel, lakattal lezárva várják a szebb jövőt a Csíkszereda központjában feltárt borvízforrások. Hogy mikor lehet megízlelni ezek vizét, az egyelőre még nem ismert.
A nagyszebeni gyermekkórház orvosigazgatója szerint az Oltalsósebes melletti erdőben közel kétnapos keresés után megtalált ötéves kisfiú azért maradhatott életben, mert nem érzékelte a veszélyt úgy, mint egy felnőtt.
A fogyatékossággal élő gyermekeknek nyújtott támogatások és az alacsony jövedelmű családok egyes szociális juttatásainak összege 2026 májusától nő; a kedvezményezettek már ebben a hónapban a megemelt összegeket kapják.
A parlament két házának együttes házbizottsága csütörtökön előzetesen jóváhagyta az uniós SAFE program keretében finanszírozott belügyminisztériumi, illetve a hírszerzési tevékenységekhez kapcsolódó beruházások közbeszerzési eljárásainak elindítását.
Orbán Anita külügyminiszter Oroszország budapesti nagykövetének azt mondta, Magyarország számára teljességgel elfogadhatatlan, hogy most már a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják.
Visszautasítja a Maros Megyei Tanács a kolozsvári légikikötő azon vádjait, hogy tisztességtelen versenyelőnyhöz juttatja a marosvásárhelyi repülőteret. A vitatott kérdés: kilencmillió eurós támogatás turizmusra, tízmillió lej működésre.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,04 banival (0,01 százalékkal) 5,2052 lejre csökkent a szerdai 5,2056 lejről.
A PSD szerint Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnöknek le kell mondania a tisztségéről, és vállalnia kell a politikai felelősséget, amiért olyan személyt nevezett ki a Román Vámhatóság élére, aki ellen eljárás indult korrupciós bűncselekmények gyanújával.
Traian Băsescu volt államfő szerint az egyetlen megoldás a jelenlegi politikai válságból való kilábalásra a korábbi kormánykoalíció működésének helyreállítása.
Ismét megszervezik a Tájházak hetét, amely során húsz helyszínen várják programokkal az érdeklődőket Hargita megyében.
Egy 13 éves lány megerőszakolásával gyanúsítanak két küküllővári kamaszt.
4 hozzászólás