
Csak idő kérdése, hogy a világpiaci történések hatása mikor jelentkezik az egyszerű fogyasztók számláin is. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Vállalkozóknak tartott előadást az energiaárakkal kapcsolatos kilátásokról az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke Gyergyószentmiklóson. A csütörtöki esemény után Nagy-Bege Zoltán sajtótájékoztatón az egyéni fogyasztók számára is közölt néhány megfontolandó lehetőséget.
2021. szeptember 16., 16:052021. szeptember 16., 16:05
2021. szeptember 16., 17:002021. szeptember 16., 17:00
Az ANRE alelnöke az Arbor Vállalkozók Szövetsége meghívásának eleget téve tájékoztatta a cégvezetőket. Sokan aggódnak az energiaárak elszabadulás miatt, hiszen egyrészt a villanyáram- vagy gázszámlán is hatalmas növekedések tapasztalhatók, másrészt pedig a termék előállítási költségei is nőnek ezáltal, így várhatóan általános drágulásra lehet számtani.
– mutatott rá Nagy-Bege, hanem egész Európában ez tapasztalható. Ennek több oka is van: egyik a járvány utáni gazdasági újraindulás miatt megnőtt kereslet, másik az orosz gáz árának megugrása, de az Európai Unió klímapolitikája is hatással van erre.
Az ANRE alelnöke leszögezte, ha a fogyasztó a szolgáltatóval kötött szerződésében rögzített ár szerepel, akkor ez nem változhat a szerződés időtartama alatt, akárhogy is nőnének a piaci árak. Ha valaki mégis magasabb árat látna a számlán, vagy a reálisnál nagyobb mennyiségű elfogyasztott villanyáram/gáz szerepel a számlán, akkor írásban kell a szolgáltatóhoz fordulni, akik tizenöt napon belül kötelesek erre magyarázatot adni, vagy korrigálni a hibát.
Novembertől érkeznek a számlával azok a tájékoztatók, amelyek a január 1-jétől esedékes árváltozásokról szólnak. A fogyasztóknak tehát két hónapjuk lesz eldönteni, hogy megfelel-e nekik az ár, vagy más szolgáltatót választanak. Nagy-Bege Zoltán jelezte, az ANRE oldalán megtalálható ár-összehasonlító segíthet a megfelelő szolgáltató kiválasztásában.
A kormány egyébként arra készül, hogy támogatást biztosítson a fogyasztóknak az árnövekedés kivédésére, amely a lakosság nagy részét érinti majd. Ugyanilyen elképzelés van az ipari fogyasztókat illetően is.

Támogatni fogja az állam a 30 kWh és 200 kWh közötti havi fogyasztású háztartások villanyszámláját – jelentette be Virgil Popescu energiaügyi miniszter a szerdai kormányülés után. Az intézkedés mintegy 13 millió román állampolgárt érint majd.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.
szóljon hozzá!