
Fotó: Pinti Attila
Támogatni fogja az állam a 30 kWh és 200 kWh közötti havi fogyasztású háztartások villanyszámláját – jelentette be Virgil Popescu energiaügyi miniszter a szerdai kormányülés után. Az intézkedés mintegy 13 millió román állampolgárt érint majd – írja az Agerpres hírügynökség.
2021. szeptember 16., 09:472021. szeptember 16., 09:47
2021. szeptember 16., 09:512021. szeptember 16., 09:51
A miniszter elmondta, hogy a kormány első olvasatban tárgyalta az energiaárak emelkedésének kompenzálásáról szóló sürgősségi rendelet tervezetét.
– magyarázta sajtótájékoztatóján Virgil Popescu.
A miniszter közölte, hogy a körülbelül 8 millió háztartásból 5,172 millió részesül állami támogatásban, ami 13 millió embert jelent. Hangsúlyozta, hogy az intézkedés nem terjed ki azokra a háztartásokra, amelyek a sérülékeny fogyasztók védelméről szóló törvény hatálya alá esnek.
A gáz esetében a havonta 100 és 1200 köbmétert fogyasztó háztartások számláját az állam automatikusan 25 százalékban támogatja, így ennyivel kevesebbet kell fizetniük a fogyasztóknak. A támogatásban 2,326 millió háztartás részesül a 3,6 millióból.
Virgil Popescu szerda este a köztelevíziónak nyilatkozva elmondta, a villanyszámla-támogatások kifizetéséhez szükséges összegeket a Hidroelectrica állami vállalat 800 millió lejes osztalékából fedezi a kormány. A gázszámla kifizetéséhez nyújtott támogatásokat az energiaszolgáltatókra kivetett pótlólagos jövedelemadóból fedezik.
Nem tartja megoldásnak az energiaárak felső határának rögzítését az energiaügyi miniszter. Virgil Popescu szerint ez elriasztaná a befektetőket és fontos beruházások elhalasztásához vezethet. A tárcavezető szerda este a köztelevíziónak (TVR1) nyilatkozva azzal érvelt: a vállalatoknak nem éri meg beruházni, ha tudják, hogy befektetésük nem térül meg, mert nem tudják piaci áron eladni az energiát. Ezért Virgil Popescu szerint
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, megalapozott Florin Cîţu kormányfőnek az az érvelése, hogy az EU más tagállamainak is szándékában áll megszabni az energiaárak felső határát, de hozzátette, megvárná, hogy kiderüljön, miként járnak el ezek az országok.
Virgil Popescu Spanyolországot hozta fel példának, ahol a kormány bejelentette, hogy megszabná az energiaárak felső határát. Elmondta, nem látta még az erre vonatkozó jogszabályt, de emlékeztetett, hogy Spanyolország importból fedezi a földgázszükségleteit, Románia pedig nem szorul nagy volumenű behozatalra.
Ezt én nem nevezném ármaximálásnak” – magyarázta Virgil Popescu.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.
Elkezdődtek hétfőn az érettségi szóbeli vizsgái a román nyelv és kommunikációs készségek felmérésével. Bár nincs akkora tétje, nem kapnak rá jegyet, de teljesíteni kell a vizsgát a végzősnek, aki ezzel saját maga előtt is bizonyíthatja nyelvtudását.
Elkezdődött a beiratkozás a nyolcadik osztályosok képességvizsgájára hétfőn.
1 hozzászólás