
Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Elaltatni és befogni – egyelőre ez a rövidtávú cél azzal a három fiatal medvével, amelyeket nemrég választott le az anyjuk, és amelyek az utóbbi időben naponta bejárnak Csíksomlyóra. Kilőni ugyanis csak akkor lehet őket, ha veszélyeztetik az emberi életet.
2024. május 21., 13:212024. május 21., 13:21
2024. május 21., 13:382024. május 21., 13:38
Csak a szokásos: Ro-Alert üzenetben figyelmeztették keddre virradóan is a lakosságot medve jelenlétére a csíksomlyói Szék útján, korábban pedig a Kis-Somlyóról érkeztek a riasztások.
Ezúttal három fiatal, hároméves bocsról van szó, amelyeket most választott le az anyamedve, hiszen párzási időszak van – nyilatkozta megkeresésünkre Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere. „Annyira frissen választotta le, hogy
Ezek a medvék kifejezetten a kukázáshoz vannak szokva, ezt tanulták az anyamedvétől. Ezekről a medvékről lehetett látni felvételeket a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban” – magyarázta. Hozzátette, egy rövid időre elűzték, de visszatértek. Próbálkoztak azzal is, hogy altatólövedékkel elaltatják, de egyelőre nem jártak sikerrel.
„Órákon át kerülgettük egymást a medvékkel,
Bosszantó, hogy nem tudtuk még befogni, de addig próbálkozunk, amíg sikerül” – jegyezte meg az alpolgármester. A Kissomlyó utcában, a Szék útján jártak a medvék, megfordultak a csíksomlyói kórház udvarán és a Jakab Antal Ház udvarán is.
Bors Béla érdeklődésünkre jelezte, hogy szeretnék mihamarabb elaltatni és elszállítani a medvéket. Kilőni ugyanis csak akkor lehet, ha veszélyeztetik az emberi életet. A jogszabályok szerint a vadásztársulat a területe határáig szállíthatja a medvét, jelen esetben a Szellő-tetőig, de tekintve, hogy a medvék nagy távolságokat tudnak bebarangolni, ezért az alpolgármester attól tart, onnan is visszatérnének, bár bízik abban, hogy mégis megtetszik nekik az erdő mélye.
„Az eseteket jegyzőkönyvbe vesszük, hogyha többszörösen visszatérnek és veszélyeztetik a lakókat, akkor az állatorvosból, a városháza, a csendőrség, a vadásztársulat képviselőjéből álló bizottság máshogy is dönthet” – húzta alá az elöljáró. Szerinte azonban a vonatkozó jogszabályt kellene alapvetően módosítani, ha változást szeretnének elérni.
Nemrég egyébként Maroshévízen és Csíkrákoson voltak kénytelenek kilőni egy-egy példányt. Csíksomlyón egyébként öt medvét tartanak számon, amelyeket medvecsapdával sem tudtak befogni.
Mintegy négyszáz diák és szülő tüntetett kedden a temesvári Opera téren, igazságot követelve a Temes megyei Csenében meggyilkolt 15 éves fiatalnak, Mariónak, akinek megölésében bűntárs volt egy 13 éves – jelenleg szabadlábon lévő – fiú is.
Novemberben már feltöltötték az 500 lejes tanszertámogatást ötszázezer jogosult diák kártyájára, a decemberben kiosztott új kártyák közül viszont közel 60 ezren még mindig nem kapták meg. A feltöltés időpontja egyelőre bizonytalan.
Csehországban autóbusz-gyújtogatásokat, Litvániában terrortámadásokat készített elő az az Oroszországban élő személy, akinek a felbujtására Románia területén is szabotázsakciókat tervezett egy kolumbiai férfi.
Több mint 6900 lakóingatlanban keletkezett tűz tavaly Romániában, ami mintegy 2 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A tűzesetekben 305 ember életét vesztette, az áldozatok többsége idős.
Az egészséges mezei nyúlpopuláció megőrzése érdekében Arad megyéből Maros megyébe telepítettek közel hetven mezei nyulat.
Hétre emelkedett a kedden kora délutáni Temes megyében történt baleset halálos áldozatainak a száma, további három sérültet pedig kórházban kezelnek. Hatósági információk szerint az áldozatok egy mikrobusz utasai voltak, amelynek sofőrje előzésbe kezdett.
A 2025-ös évet Románia 7,65 százalékos GDP-arányos (146,03 milliárd lejes) költségvetési hiánnyal zárta, ami 1 százalékponttal kisebb a 2024-es év végi 8,67 százalékos deficitnél – közölte kedden a pénzügyminisztérium.
A téli időszak velejárója: 30 százalékkal megnőtt az ortopédiai esetek száma a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt két hétben a csúszások, esések és téli sportbalesetek miatt.
Románia miniszterelnöke kedden kijelentette, a hét végéig dönt a kormánykoalíció arról, hogy milyen módon terjeszti elő elfogadásra a helyi és központi közigazgatásról szóló, valamint a gazdaságélénkítő intézkedéseket tartalmazó csomagot.
Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnök hétfőn este kijelentette, nem fogja elfogadni, hogy a kormány külön-külön vállaljon felelősséget a parlamentben a közigazgatási csomagért és a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagért.
5 hozzászólás