Soós Zoltán, Kelemen Hunor és Pataky István
Fotó: Haáz Vince
Az államelnök-választásról, a magyarok részvételének fontosságáról, a jelenlegi polgármester leváltásáról, illetve az oktatási rendszerről is szó esett azon a közéleti konferencián, amelyet kedd este szervezett a Maros megyei RMDSZ Kelemen Hunor szövetségi elnök részvételével Marosvásárhelyen.
2019. október 29., 21:262019. október 29., 21:26
2019. október 29., 21:402019. október 29., 21:40
Péter Ferenc, a Maros megyei RMDSZ elnöke házigazdaként köszöntötte a jelenlevőket – polgármestereket, önkormányzati képviselőket, RMDSZ-es tisztségviselőket, – rámutatva arra, hogy fontos a szűk két hét múlva esedékes államelnök-választáson a magyar közösségnek a részvétele, hiszen minél több szavazatot kap Kelemen Hunor, annál inkább megmutatja a közösség az erejét, tematizálja a problémáit.
A rendezvény első felében Dull Bence és Szepessy László tizenegyedikes középiskolás diákokkal beszélgetett Frunda Csenge arról, hogy milyen ma magyar iskolásnak lenni, melyek a nehézségek, hogyan változtatnák meg a rendszert. A két marosvásárhelyi diák arról beszélt többek közt, hogy heti négy alkalommal is reggel 7-re járnak iskolába, azon túl pedig délután leckét írnak, készülnek az érettségire, projektekben vesznek részt.
Dull Bence, Szepessy László és Frunda Csenge
Fotó: Haáz Vince
– summázták a jelenlegi helyzetet, kitérve a román nyelvoktatás visszásságaira is, arra, hogy hiába magolnak be többoldalas esszét, ha a román nyelvű kommunikációjuk a való életben csapnivaló.
Kelemen Hunor államelnökjelölttel és Soós Zoltánnal, Marosvásárhely polgármesterjelöltjével Pataky István újságíró, a Krónika napilap munkatársa beszélgetett. Rákérdezett többek közt arra, hogy miként lehetett, milyen volt a Viorica Dăncila kormányát támogatni, illetve alig szakadt meg ez az együttműködés a szociáldemokratákkal, máris új együttműködés jött létre a liberálisokkal.
Kelemen azt emelte ki, hogy
a 7 százalék mellett mindig kell egy 43 százalékos támogatás, ahhoz, hogy eredményeket tudjanak felmutatni. „A szélsőséges, programszerűen magyarellenes pártokkal nem szövetkeztünk” – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve, hogy mással igen. Kelemen Hunor úgy fogalmazott, hogy
Az RMDSZ elnöke ezzel utalt arra, hogy az együttműködések nem annak alapján jönnek létre, hogy szeretik vagy sem az éppen kormányon lévő pártot. Ha azt várják, hogy csak akkor kössenek megállapodást, amikor magyarbarát pártok ülnek a parlamentben, akkor sokáig várhatnának – magyarázta.
Fotó: Haáz Vince
A jövő évi helyhatósági választásokkal kapcsolatban elhangzott, Marosvásárhelyt vissza lehet nyerni, de csak akkor, ha minden mást félretesznek, a személyes sértődéseket elfelejtik.
– mondta Soós Zoltán, aki Kolozsvár Funar-korszakához hasonlította a Florea vezette Marosvásárhelyt.
Váltáshangulat van, amit a románokkal is meg kell értetni – summázta a lényeget Soós Zoltán.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
Arról, hogy ki mennyire lelkiismeretes állampolgár, mindent elmond a személyazonossági igazolványának hátsó oldala. Ide ragasztják ugyanis minden választási részvétel után az aktuális dátummal ellátott Votat-matricát.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
1 hozzászólás