Hárman indultak útnak, hogy gyalog tegyék meg a közel 750 kilométeres távot Budapestről Csíksomlyóig, és élményekkel gazdagon éljék át a pünkösdi búcsús zarándoklatot. Nem terveztek előre, mindeddig minden célállomásukon találtak szállást és ételt jó emberek jóvoltából.
2024. május 08., 19:212024. május 08., 19:21
Fotó: Balogh Csilla
Hárman indultak útnak, hogy gyalog tegyék meg a közel 750 kilométeres távot Budapestről Csíksomlyóig, és élményekkel gazdagon éljék át a pünkösdi búcsús zarándoklatot. Nem terveztek előre, mindeddig minden célállomásukon találtak szállást és ételt jó emberek jóvoltából.
2024. május 08., 19:212024. május 08., 19:21
„A lelkem egy része itt maradt Erdélyben” – kezdte indíttatásának történetét Balogh Csilla, aki Marosvásárhelyen született, de 1987-ben szüleivel Magyarországra költözött. A jelenleg Budapesten élő zarándok elmondta, a mai napig nem tudott elszakadni szülővárosától.
– osztotta meg. Hozzátette, korábban már megjárta a spanyolországi Szent Jakab-útját (El Caminó-i zarándokút),
Eleinte úgy volt, hogy egyedül indul el, de végül ismerősök révén két új útitárs csatlakozott hozzá: Budapestről az 51 éves Ozsváth Ferenc, valamint Hatvanról, az út első állomásától Parai István.
Balról Parai István, Balogh Csilla, és Ozsváth Ferenc
Fotó: Balogh Csilla
Balogh Csilla a Székelyhonnak azt is elmondta, hogy úgy vágtak bele április végén a zarándokútba, hogy
Eddig naponta átlagban 35-45 kilométert tettek meg.
– osztotta meg. Eddigi útjuk során egyszer szálltak meg panzióban pénzért.
Fotó: Balogh Csilla
A magyarországi szakaszon többnyire kerülték az aszfaltutakat, mert a lábnak nagyon megerőltető. Hatvan után, Jászkíséren, majd Kunhegyesen álltak meg, azt követően az országhatár felé tartott útjuk. A határnál – mivel gyalog keltek át –, azon tréfálkoztak, hogy melyik autósorba álljanak, melyik halad gyorsabban. A mókázás elengedhetetlen útravaló számukra. Facebookon rendszeresen közzéteszik, hogy mi történt velük az adott napon,
Az út során, bár azelőtt nem ismerték egymást, nagyon összekovácsolódtak, egy húron pendülnek, és nagyon sokat viccelődnek.
Fotó: Balogh Csilla
A romániai szakaszon főút mentén is kénytelenek voltak gyalogolni, Balogh Csilla hátizsákján lobogott a székely zászló. Mint mesélte,
„Mindeddig, olyan élményekben volt részünk, amit szavakban nehéz leírni” – mondta. Mint mesélte, olyan sok jó emberrel találkoztak, hogy mindig elérzékenyül, ha arra gondol, mennyi jóságot kaptak tőlük.
Fotó: Balogh Csilla
Nem engedte el őket, amíg meg nem vendégelte, és megmutatta nekik régi bútorait, a hagyományos tulipános, virágos mintákat, amelyeket ő festett rájuk, amikor felújította. A bácsi egyébként kopjafákat farag, bútorokat fest.
Fugyivásárhelyen szintén kedves család fogadta be őket. „Velük soha nem találkoztunk, de úgy jöttünk el onnan, mintha ezer éve ismernénk egymást.
– sorolta. Hozzátette, onnan nehezen tudtak elindulni.
Befogadó család Fugyivásárhelyen
Fotó: Balogh Csilla
Élesden Balla Sándor református lelkész biztosított szállást számukra. Csodálatos élményben volt része, ugyanis
A templom előtt hozta össze őket a sors, amely hatalmas feltöltődést jelentett számára. A templomban akkor gyakorolt éppen a gyerekkórus az édesanyák napjára szervezett ünnepségre, amelyen szintén meghatódott. Az énekfelvételt el is küldte az édesanyjának, ezzel kívánt neki boldog anyák napját.
Mint magyarázta, annyira tele vannak élményekkel, hogy el kell teljen egy kis idő, amíg leülepednek, és tudnak beszélni róla, úgy, hogy ne könnyezzen a szemük.
– fogalmazott.
Szelfi a kunhegyesi templomnál
Fotó: Balogh Csilla
Nehézségek is adódtak, mert vízhólyagos lett a lábuk. „Reggel elindulunk, egy-két kilométer szenvedés, aztán már csak mész-mész, nem érzel fájdalmat” – osztotta meg.
Kereplőjük is van a vadállatok távoltartására. Mikor rákérdeztünk, tudják-e, hogy egyre több a medve Székelyföldön, Balogh Csilla azt válaszolta, hogy
Faragott vándorbotja is van, amelyet a 2019-es zarándokútja során kapott ajándékba egy farkaslaki házaspártól, hogy cserélje le a törött seprűnyelét, amellyel addig utazott. A seprűnyelet egyébként egy hármasfalui idős néni adta, mert „milyen vándor az, akinek nincs vándorbotja”, csakhogy az menet közben eltörött.
– fűzte hozzá Balogh Csilla.
Hatvannál csatlakozott Parai István a csapathoz
Fotó: Balogh Csilla
A kis zarándokcsapatuk még úton van, Marosvásárhelyen fognak hosszabb időt tölteni, ugyanis ott van a dédszüleitől örökölt lakása. Marosvásárhelytől Csíksomlyóig pedig nagyon sok felajánlást kaptak, így biztosítva van a szállásuk.
– fogalmazott.
Fotó: Balogh Csilla
Szerdáig – 11 nap után – közel 470 kilométert tudhatnak a hátuk mögött. Ezzel a tempóval pünkösdre biztosan megérkeznek majd Csíksomlyóra.
– tette hozzá.
Elárulta azt is, hogy jövőre azt tervezi, hogy a gyimesi csángókkal teszi meg a zarándokutat, mert tavaly nagyon meghatotta, ahogyan énekelve megérkeztek a csángó asszonyok a csíksomlyói nyeregbe, a szentmisére.
Útjuk fontosabb állomásai:
Budapest – Hatvan – Jászkísér – Kunhegyes – Berettyóújfalu/Biharkeresztes – Fugyivásárhely – Élesd – Körösfő – Kolozsvár – Marosvásárhely – Makkfalva – ... – Csíksomlyó
Fotó: Balogh Csilla
Fotó: Balogh Csilla
Fotó: Balogh Csilla
Fotó: Balogh Csilla
Szelfi a körösfői templomnál
Fotó: Balogh Csilla
Fotó: Balogh Csilla
Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.
December 19-én személyes okokból lemondott a TAROM vezérigazgatója, Costin Iordache, de hivatalában marad 2026. január 15-ig, ameddig a vállalat igazgatótanácsa ügyvivő vezérigazgatót nevez ki – jelentette be szerdán az állami légitársaság.
Az előrejelzéseknek megfelelően havazásba váltott át a csapadék az ország több régiójában, így többek között Csíkszéken is.
Családon belüli erőszakhoz kapcsolódó emberölési kísérlet miatt indult eljárás a férfi ellen, aki a gyanú szerint benzint locsolt az élettársára, és a nő testfelületének 50 százalékán égési sérüléseket szenvedett.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) az idei influenzaszezon első halálesetéről számolt be szerdán: egy 88 éves, Kolozs megyei, krónikus betegségekben szenvedő nő hunyt el. Az idős asszony nem volt beoltva influenza ellen.
Hatvan napos hatósági felügyelet alá helyezték szerdán a katonai ügyészek Olt megye prefektusát, Cosmin Florescut (PSD) és alprefektusát, Ștefan Nicolaét (PNL), akiket jogosulatlan fegyverhasználattal gyanúsítanak.
Idén is sokan járultak hozzá adományaikkal az Együtt, egymásért mozgalomhoz, és a gyergyószentmiklósi Vöröskereszt gyűjtése is eredményes volt. Ennek köszönhetően sok család számára válhatott szebbé a karácsony Gyergyószentmiklóson és Gyergyószéken.
Testfelületének 50 százalékán megégett egy nő szerdára virradóra a Szatmár megyei Ivácskó település egyik gazdaságában kitört tűzben.
A marosvásárhelyi születésű magyar országgyűlési képviselő annak kapcsán kéri a tiszás politikus állásfoglalását, hogy az utóbbi időben ismét téma lett Magyarországon a külhöni magyarok ügye, különösképpen a szavazati joguk.
Kedd esti ülésén a kormány jóváhagyta több minisztérium és állami intézmény büdzséjének a kiegészítését a 2025-ös évre.
szóljon hozzá!