„Siet a Nap, mégis mulatoz a Szűzzel”

„Siet a Nap, mégis mulatoz a Szűzzel”

A dálnoki templom is – igaz, nem ebben a formájában – tanúja volt annak, amikor 1675-ben lánccal kötötték meg a szénát az árvíz elől

Fotó: Székely Kalendárium/Varga Terézia

Elérkeztünk az év nyolcadik, Augustus római császár által saját magáról elnevezett, illetőleg a nyár utolsó hónapjához, amely a kalendáriumokban Nyárutó, Szűz vagy Kisasszony hava néven is ismeretes – bár utóbbi elnevezés némi magyarázatra szorulna, miután Kisasszony napja szeptemberre esik. Az előrejelzések szerint meleg napokra igen, viszont az elmúlt júliust idéző, hosszan tartó kánikulára nem számíthatunk, de a régi időjárási feljegyzések tükrében azért ebben sem lehetünk teljesen biztosak.

Kocsis Károly

2024. augusztus 01., 07:562024. augusztus 01., 07:56

2024. július 31., 16:402024. július 31., 16:40

A júliusihoz képest enyhébb időjárásban való reménykedésre azon régi megfigyelés is alapul szolgálhat, miszerint legkésőbb Szent István napján, vagyis augusztus 20-án rendszeresen elered az eső, ami sokáig eltart. Előtte viszont lehet részünk forróságban, aminek negyed évezrede is megvolt a maga kényes hátulütője, amikor azt Gyöngyössi János megfogalmazta a kalendáriumnyomtatók számára:

„Siet a Nap, mégis mulatoz a Szűzzel.

Lám, a tűztenger is melegszik más tűzzel.

Illatozik sok szűz csak a párta-bűzzel.”

Anélkül, hogy a fenti strófa aprólékos magyarázatába kezdenénk – merthogy abból sehogy sem tudnánk jól kijönni –, szokásunkhoz híven inkább régi krónikákból, emlékiratokból, naplókból tallózunk augusztusi hónapra vonatkozó időjárási kuriózumokat. És ilyet már 1406-ból találunk, amikor a hónap elején szüreteltek. Ez, ha a székelyeket – a viszonylag kevés szőlőterület folytán – kevésbé is érintette, az 1544-es esztendő annál inkább, mert

augusztus 18-án „ismét olyan tömeg sáska jött Erdélybe, amennyit még sosem láttak”.

Galéria

A madarasi kopjaerdő augusztusi csillagfényben

Fotó: Székely Kalendárium/dr. Munzlinger Attila

Lúdtojás nagyságú jég Szent Lőrinc napján

1593 augusztusában, Brassóban „oly nagy áradás volt, hogy a lópiacon egyes udvarokon félember magasságnyi víz állott, egyik városfalat is alámosta; a boroshordókat a pincében felemelte; az óvárosban a kovácsok műhelyébe behatolt.”

1595. augusztus 27-én havazást jegyeztek fel, minek következtében „a juhokat őrző fiú a legelőn megfagyott”. Igaz, ez Nagydisznódon történt, de az nem esik olyan messzire Székelyföldtől, hogy eleink ne érezték volna a hatását.

1608-ban „Szent Lőrinc napján du. 4 és 5 óra tájban néhány helyen lúdtojás nagyságú jég esett”, a következő évben pedig „a sáskák a Barcaságba betörtek, 3000 ember ment ki ellenük nagy lármával és kelepeléssel, s nem tudták azokat elkergetni”.

1611. augusztus 22-én ugyancsak „sáskák nagy tömege tört be Oláhországból a Tömösi-szoroson át… leereszkedtek a höltövényi földekre.”

Tíz évvel később „12-én és az ezt követő napokon augusztus végéig állandóan esett. Ilyen esőzésre senki sem emlékezik. Az ár elpusztította a gabonát és a veteményeket.”

1675-ből is nagy esőzésekről kapunk tájékoztatást. „Minden patakok oly nagyok voltak, hogy Dálnokban láncczal kötötték meg (a szénát). Torján házakat is vitt el a víz” – így a krónikás. 1711-ben nemcsak a Rákóczi-féle szabadságharc bukása sújtotta a székelyeket:

Idézet
Háromszéken szintén úgy sereggel jártak a sáskák… Egy héten néha háromszor is olyan rendkivül való hallatlan égszakadások és árvizek voltanak, hogy csudáúl szemlélték az emberek, számtalan malmokat, épületeket és élőfákat elrontottanak, mind a vetésekben, mind a szénarétekben megbecsülhetetlen károkat tettenek.”
Galéria

A csillagos ég 2021. augusztus 10-én

Fotó: Haáz Vince

Tíz embert ástak ki az iszapból

1726-ban a szörnyű forróság okozott gabona- és szénahiányt, „ismét nagy éhség támadt, egyes helyeken marhavész tört ki”, és ez két évvel később is megismétlődött, amikor „Erdély nagy részén a folyók és állóvizek kiszáradtak.” És ismét sáskák!

1778-ban augusztus 3-án érkezett a haduk „Havasalföldéből a Duna mellől”, amely aztán „átalment az udvarhelyi határon Farczád felé, mind a három toronyban harangozának erősen, dobbal, puskával, csengéspengéssel, kiáltozásokkal nagy nehezen kergettetett el.”

A rákövetkező évben másfajta katasztrófa sújtotta a vidéket, a „szörnyű felhőszakadások” hegycsuszamlásokat idéztek elő, eliszaposították a földeket, házakat romboltak le. „Ez a csapás érte Brassó közelében Ujfalu-t, ahol a… vizár egy egész hegyet elmosott. Kitörte, kimosta a legvastagabb fákat, s gyökerestül hordta magával (…) a templomban a sár 7 lábnyi volt. Több ember életét vesztette, 10 embert ástak ki az iszapból, de még többen hiányoztak.”

1785-ben Székelyföldön „edgymás után két vagy három tiszta s meleg napot alig láthattunk, hideg esőzésekkel terheltettünk. Példabeszéddé is vált, hogy most a Nyárral megesmerkedni sem tudánk. Ez okból

Idézet
a Széna tsinálás, melyet a mi Embereink Kis-Asszony Haváig úgy elszoktak többnyire végezni... sok helyeken aratás utánnra, sőt Mind-Szent-Havára is haladott.”

1794-ben a nagy forróság az egész mezőt kiégette, „a barmok az éhség miatt rakásra döglöttek, sokan a házak tetején levő elrohadt gazt szedték le, és azzal etették a döglőfélben lévő marháikat.”

A káposztahernyók is megsültek tojásaikban

1808-ban „ez hónapban igen melegek jártak egészen”, a következő évben pedig ismét „nagy felhőszakadások, és szüntelen való esőzés volt egész nyáron”, ahhoz, hogy 1811-ben aztán újfent semmi sem teremjen. Szerencsére a következő augusztus ismét esővel köszöntött be. Igaz, olyan kitartóan, hogy „a búza aratatlanul még a lábán elkezdett csírázni.”

1834-ben a hosszantartó szárazság miatt a kukorica sokfelé összeaszott, kevés széna termett, „a sarjúra semmi remény nem volt, és a marhalegelők is kiégtek.” Ez tovább fokozódott öt év múlva „oly nagy hőséggel, milyenekre öregeink sem emlékeznek vissza.”

A rekkenő meleg elviselhetetlen voltát jelzi ama megfigyelés, „miszerint a káposztahernyók még tojásaikban elperzseltetve nem tenyészhetének...”

Csakhogy augusztus 21-én „délután 3 óra tájban” olyan jégzápor zárta le ezt a hatvan napos kánikulát, amely „a Feketehegy mellékin, mintegy 22 falu határain rémítő pusztítással vonula át…, hogy a természetnek e borzasztó forrongása alkalmával földrendülést is érzettek.”

És nehogy azt higgyük, addigra eltűntek a sáskák: 1847-ben is Háromszéken, „Málnás, Szentgyörgy és Szemeria felől állandóan vonulnak.”

1863-ban „nem volt semmi zöld távol és közel. Hol rétek, kaszálók voltak valaha, ott egy halottágas abrosz volt kiterítve, melyen az éhínség egy morzsát sem hagyott.”

Galéria

Idén augusztus 12-re várható a Perseidák tetőződése

Fotó: Komka Péter/MTI

Havazás a hegyekben, szárazság Székelyföldön

A múlt századból az 1926. és az 1933. évit emelhetjük ki a hideg augusztusok közül, főként az utóbbit, amikor is a Kolozsváron megjelenő Magyar Nép tudósítása szerint néhány napig tartó zivataros idő után hideg eső köszöntött be, a Kárpátokban pedig sok helyen havazott.

Idézet
Szinaja környékén a hegyeket hó borítja – olvashatjuk. – A Bucsecs-hegységben a hóréteg magassága negyedméter. A hőmérséklet olyan hidegre változott, amilyen rendes körülmények között novemberben szokott lenni. A hideg időjárás nagyobb károkat okozott különösen a Székelyföldön, ahol a már amúgy is megkésett kukoricavetések és a gyümölcs beérését kérdésessé tette.

Akadályozza a hűvös esős időjárás az aratást is. A Székelyföld magasabban fekvő vidékein ugyanis még javában folyik a búza aratása, sőt a zabvetések még alig sárgulnak, úgy hogy azoknak aratására szeptember közepe előtt nem kerülhet sor.”

Persze a kánikulák sem maradtak el! A Székely Szó 1943. augusztus 25-i számának egyik szalagcíme szerint „ötvenegy fokot mutatott a hőmérő szombaton”, azaz augusztus 21-én, ami szerintünk tévedés esetét feltételezi a mérőműszer vagy a tudósító részéről, de hogy nagy meleg lehetett, afelől nem lehet kétségünk. A lap által megszólaltatott Ánghi Balázs, az EMGE korábbi elnöke emlékezete szerint „csupán 1931-ben észleltünk ilyen rendellenes kánikulai időjárást.”

Az 1946. évi szárazságról pedig sok olvasónknak lehet némi fogalma, ha máshonnan nem, hát szülei, nagyszülei elmesélései alapján, hiszen

akkoriban megannyi nagycsaládos gyerek kényszerült Erdély más részein keresni a megélhetést. Jelen sorok írójának édesanyját például a messzi Kalotaszegre vetette a sors a kézdiszéki Csernátonból…

Csíkszeredában közel –2 fokot is mértek augusztusban

A forró augusztusok erdélyi és romániai legmagasabb hőmérsékletét a Brăila megyei Ion Sion (Râmnicelu) településen mérték 1951-ben, 10-én, amikor a hőmérő 44,5 °C-ot mutatott. Statisztikailag ezt tekintik minden idők legmelegebb romániai napjának. A legalacsonyabb hőmérsékletet, –7 °C-ot az Omu-csúcsnál rögzítették 1936. aug. 27-én és 1949. aug. 20-án.

Legmelegebb augusztusok 1961-től: 1992-ben 22,7 °C-os átlag, 2023-ban 22,3 °C, 2022-ben 21,9 °C, 2015-ben és 2018-ban 21,7 °C, 2010-ben, 2012-ben, 2017-ben és 2019-ben 21,6 °C.

A legalacsonyabb átlagok: 1976-ban 15,4 °C, 1978-ban 17 °C, 1965-ben 17,1 °C. Ehhez még azt kell tudni, hogy Romániában a havi átlagot a naponta – nyári időszámítás szerint – 3, 9, 15 és 21 órakor mért értékek alapján számolják ki.

A 24 óra alatt eső legtöbb csapadékmennyiséget, 219 mm-t 1924. aug. 30-án jegyezték a Duna-deltában, Sulinánál. A csapadék legmagasabb átlagai: 2005-ben 150 egység, 2006-ban 133,9 egység, 1972-ben 125,6 egység. Legszárazabb augusztusok: 2003-ban 20,8 literes átlag négyzetméterenként, 2000-ben 24,1 liter, 1992-ben 25 liter.

Erdélyi városok augusztusi legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletei:

  • Marosvásárhely 38,8 °C (2012), illetve 4,1 °C (1899)

  • Csíkszereda 35,8 °C (2012), illetve –1,9 °C (1980)

  • Kolozsvár 38,5 °C (2012), illetve 3,5 °C (1933)

  • Szatmárnémeti 39,4 °C (1952), illetve 3,5 °C (1973, 1980)

  • az Omu-csúcsnál: 20,8 °C (1956, 1957), illetve–7 °C.

Galéria

A Lőrinc-napi eső megárthat a dinnyének

Fotó: Sóki Tamás/MTI

Lőrinc után már nincs zivatar

És most lássuk, mi halmozódott fel a népi bölcsességben az évszázadok során. Mindent nem vehetünk készpénznek, ugyanis a Lőrinc napi (aug. 10.) eső – így, az idény vége felé – nem biztos, hogy jelentős mértékben befolyásolhatná a dinnyetermést, de a szép idő még jelenthet szép őszt és remek borokat. Ez utóbbinak az is feltétele, hogy

ne legyen sok eső augusztusban, Nagyboldogasszony napja (aug. 15.) mindenképp fényeljen, és Bertalankor (aug. 24.) már érjen a szőlő.

Vasas Péter napján (aug. 1.) még egy zápor belefér, mert hizlalja a törökbúzát, de az ömlő eső nemcsak elveri, hanem el is viszi.

Ha a hónap első harmadában nagyon nagy a meleg, akkor fehér, zimankós tél várható, a meleg időt pedig a kora reggel bő harmatja marasztalja. Dominik (aug. 4.), ha vetkőzik, Márk (ápr. 25.) bundába öltözik – szokták mondogatni, de ez igencsak hosszú távú prognózis.

A régiek tapasztalata szerint Lőrinc, Boldogasszony és Bertalan mutatja, hogy az ősz mit takar, kiváltképpen az utóbbi, hiszen az ősz első napjának tartották. Aminemű idő esik azon napra, olyan lészen ősszel – így a csízió. Bízhatunk abban is, hogy Lőrinc után már nincs zivatar, a Szent István-napi (aug. 20.) rossz idő pedig gyenge termést, illetve karácsonyi enyheséget jövendöl; a jó gazdag termést ígér. Azt is szokták mondani, hogy

40 napig olyan idő lesz, mint István napján – hacsak Bertalan versenyre nem kél vele, s zivatarral előre nem jelzi, hogy ő akarja meghatározni az ősz (rossz) időjárását.

Mi meg szoríthatunk azért, hogy legalább Szent János napján (aug. 29.) ne essen, mert az ártana a diónak, no meg azért is, hogy augusztus 12-én este, de különösen „holdszünte”, azaz nagyjából éjfél után legyen tiszta az égbolt, mert a Perseidák akkor mutatják legnagyobb intenzitásukat. De a közvetlenül előtte és utána lévő éjszakákon is érdemes Szent Lőrinc könnyeire vadászni – sokkal egészségesebb elfoglaltság, mint a telefont vagy a tévé képernyőjét bambulni.

Fontosabb világ- és magyar napok
1.: az anyatejes táplálás világnapja; a forint születésnapja
2.: a cigány holokauszt emléknapja (Porajmos)
6.: a nukleáris fegyverek betiltásáért folyó harc világnapja
9.: az állatkertek napja; a világ őslakosainak nemzetközi napja
10.: a biodízel nemzetközi napja
12.: fiatalok világnapja
13.: balkezesek világnapja
15.: a magyar légierő és a repülők napja
16.: a hontalan állatok világnapja
18.: Európa-nap Magyarországon
23.: emléknap a rabszolga-kereskedelemről és annak felszámolásáról; a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja
29.: a magyar fotográfia napja
30.: az eltűntek világnapja

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 31., szerda

Mi az a verecselés? Szombaton erre a kérdésre is választ kaphatunk Gyergyószentmiklóson

Kisné Portik Irén, néprajzkutató már 14 könyvnek a szerzője és a mai napig fontosnak tartja a népi hagyományok megörökítését a jövő generációja számára. Legújabb könyve is erről szól.

Mi az a verecselés? Szombaton erre a kérdésre is választ kaphatunk Gyergyószentmiklóson
2024. július 31., szerda

Kenyeret vitt a francia nagykövetségre, de meg sem hallgatták

Kenyeret vitt a bukaresti francia nagykövetségre a bikafalvi református lelkész, tiltakozva a párizsi olimpia megnyitóján bemutatott, a keresztény egyházak felháborodását kiváltó előadás ellen. Az elgondolás: „ha megdobnak kővel, dobj vissza kenyérrel”.

Kenyeret vitt a francia nagykövetségre, de meg sem hallgatták
2024. július 31., szerda

Jó, hogy van medvekvóta – igaz, hogy semmit nem old meg

Kovászna megyében 600 medvének elegendő élőhely van, ehhez képest a becslések szerint körülbelül 2000 példány él a térségben Ráduly István háromszéki kormánymegbízott szerint.

Jó, hogy van medvekvóta – igaz, hogy semmit nem old meg
2024. július 31., szerda

A történelem, a tudomány és a fesztivál után a sepsiszentgyörgyi dohánygyár a sportot is befogadja

Sepsiszentgyörgy tenni kíván a sportélet fejlesztése, az egészséges életmód népszerűsítése érdekében – áll annak a határozattervezetnek az indoklásában, amellyel egy újabb sportlétesítmény megvalósíthatósági tanulmányát nyújtották be a helyi tanácsban.

A történelem, a tudomány és a fesztivál után a sepsiszentgyörgyi dohánygyár a sportot is befogadja
2024. július 31., szerda

50 éves a szárhegyi művésztelep

Különleges dátum idén augusztus elseje, éppen ötven éve annak, hogy 1974-ben elindult az első szárhegyi művésztábor. Az évforduló és az alapítók előtt emléktábla avatással, ünnepi műsorral tisztelegnek.

50 éves a szárhegyi művésztelep
50 éves a szárhegyi művésztelep
2024. július 31., szerda

50 éves a szárhegyi művésztelep

2024. július 31., szerda

Tusványos: idézzük fel!

Bő egy hete kezdődött, néhány napja véget ért, de még mindig élénk a résztvevőkben a tusványosi élmény. Szűk két percben idézzük fel a legemlékezetesebb pillanatokat.

Tusványos: idézzük fel!
Tusványos: idézzük fel!
2024. július 31., szerda

Tusványos: idézzük fel!

2024. július 31., szerda

Júliusi adatok: milliárdok mentek el nyugdíjra, de mennyi jutott átlagosan egy embernek?

Idén júliusban 4 744 722 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 929-cel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2250 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár szerdán közzétett adataiból.

Júliusi adatok: milliárdok mentek el nyugdíjra, de mennyi jutott átlagosan egy embernek?
2024. július 31., szerda

Bírságra számíthatnak a csíkszeredai kórház környékén szabálytalanul parkolók

Büntetőcédulát helyeznek ki a hatóságiak a csíkszeredai kórház környékén szabálytalanul parkoló járművekre, mivel azok akadályozzák a mentőautók közlekedését – olvasható a szerkesztőségünknek is elküldött közleményben.

Bírságra számíthatnak a csíkszeredai kórház környékén szabálytalanul parkolók
2024. július 31., szerda

Nagykorúvá érett a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny

Rajt előtt a 18. Székelyföldi Kerékpáros Körverseny. A tavalyihoz képest idén rövidebb szakaszokkal készülnek a szervezők, az érdeklődés azonban ennek ellenére is töretlen.

Nagykorúvá érett a Székelyföldi Kerékpáros Körverseny
2024. július 31., szerda

Friss előrejelzés: így érkezik az augusztus eleji kánikula

Kánikulára figyelmeztető sárga riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország déli felére csütörtökre.

Friss előrejelzés: így érkezik az augusztus eleji kánikula
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!