Fotó: Bíró Blanka
Általában a repülőtereknek kell lobbizniuk a légitársaságoknál, a brassói reptér esetében ez fordítva van, a légitársaságok érdeklődnek – hangzott el hétfőn az épülő reptéren. A megfordult trend is jelzi, mekkora az igény a térségben épülő légikikötőre.
2020. szeptember 21., 19:362020. szeptember 21., 19:36
Hétfőn délelőtt Brassó és Kovászna megyei önkormányzati elöljárók jelenlétében mutatták be a sajtónak a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér építését. „Abban bízunk, hogy már 2021-ben fel- és leszállhatnak az első repülőgépek” – mondta Adrian Veștea. A Brassó megyei önkormányzat elnöke felidézte, tavaly 200 millió lejes hitelt vettek fel, amiből 150 millió lejt szántak a reptér építésére, de még nem kellett hozzányúlniuk az összeghez.
„Tavaly a háromszéki lobbinak köszönhetően megtört a jég: először kapott a brassói repülőtér kormánytámogatást. Idén több részletben további mintegy 60 millió lej kormánypénz érkezik erre a célra, egyelőre abból fedezzük az építkezés költségeit” – mondta a tanácselnök. Azt is bemutatta, hogy
Jakab Barna mérnök, a repülőtér építését koordináló csapat tagja elmondta, a leglátványosabb haladást az utasterminál terén értek el, a 12 ezer négyzetméteres épület egymillió utas befogadására alkalmas. Ha néhány éven belül elérik majd ezt az utasszámot, a terminált tovább lehet bővíteni.
Fotó: Bíró Blanka
A szakértő hangsúlyozta, virtuális irányítótornyot szeretnének, amit a szakma és az Európai Unió is támogat. A Romániában egyedülálló virtuális torony iránt a szebeni és kolozsvári légikikötők is érdeklődnek, hiszen egy ilyen irányítóközpont egy helyszínről több repülőteret is tud biztonságosan koordinálni. Jakab Barna arra is kitért,
és ez is jelzi, hogy mekkora az igény a térségben épülő légikikötőre. Azt tervezik, hogy néhány évvel az indulás után haszonbérbe adják, ez is újdonságnak számít Romániában, ám a működtető hozza a saját kapcsolati tőkéjét, leveszi a pénzügyi terhet az önkormányzat válláról, és szavatolja a fejlődést – szögezte le Jakab Barna.
Fotó: Bíró Blanka
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás