
Székelyföldön hét település már vörös járványügyi besorolás alatt áll, van, ahol a 6 ezrelékhez közelít a fertőzési ráta. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hét település van már vörös besorolás alatt a járvány terjedése miatt a három székelyföldi megyében, de olyan is van köztük, amelyen néhány napon belül jó eséllyel eléri a 6 ezreléket a fertőzési arány. A sárga zónában még több település van, a fertőzöttségi mutatóik pedig nőnek, jó néhány már a vörös járványügyi besorolás határán áll.
2021. szeptember 30., 10:342021. szeptember 30., 10:34
2021. szeptember 30., 14:482021. szeptember 30., 14:48
Hargita, Maros és Kovászna megyében már hét településen haladta meg a 3 ezreléket a fertőzési ráta, ami miatt ezek már vörös járványügyi besorolás alatt állnak. A bevörösödő települések száma szinte napról-napra nő, és a helységeket listázó járványügyi összesítésekből az is kitűnik, hogy számos település ugyan még sárga besorolás alatt van, de már a vörös zóna határán áll.
Hargita megyében három település áll vörös járványügyi besorolás alatt, az egyik településen viszont már a hat ezrelékes érték közelében jár a fertőzési ráta:
A vörös besorolású települések száma azonban minden bizonnyal nőni fog az elkövetkező napokban, ugyanis a határán áll már ennek Zetelaka község, ahol 2,99 ezrelékes a fertőzési ráta, illetve Maroshévíz is, ahol 2,93 ezrelékes értéket mértek szerdán. Az említett települések mellett további öt áll még sárga besorolás alatt, azaz ezeken 2 ezrelékesnél magasabb a fertőzöttségi mutató: Gyergyóvárhegy (2,8), Fenyéd (2,3), Székelyvarság (2,29), Csíkszentimre (2,28) és Székelykeresztúr (2,22). A szerdai járványügyi jelentés szerint a megyében 1,16 ezrelékes a fertőzési ráta.
Hargita megyében 436 aktív fertőzött van, közülük 163-an kórházban vannak. Az intenzív terápiás Covid-részlegek folyamatosan tele vannak a kórházakban.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője kérdésünkre azt is elmondta, hogy a kórházak Covid-részlegeit is folyamatosan bővíteni kell. „Azokat szükség szerint bővítjük, úgy van hely, hogy állandóan alakítunk át egy-egy non-Covid osztályt.
– fogalmazott. Megyeszerte a legtöbb koronavírusos beteget, összesen 78-at a csíkszeredai kórházban kezelnek, a székelyudvarhelyiben 57-et, Gyergyószentmiklóson 11-et, Maroshévízen pedig 17-et. A két utóbbi kórház ezzel el is érte kapacitásai határát, sőt, kissé már azon is túl van – jegyezte meg Tar Gyöngyi.
– mondta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője, arra is kitérve, hogy két új iskolai fertőzési góc is kialakult, egy Székelyudvarhelyen, egy másik pedig Maroshévízen.
Ezeken a településeken összesen kevesebb mint ötven igazolt koronavírus-fertőzést jegyeztek fel az elmúlt két hétben, ám a lakosságszámukhoz mérve ez is elég volt ahhoz, hogy vörös besorolásba kerüljenek. Maros megyében azonban több városban is közelít a vörös besorolás küszöbértékéhez a fertőzési arány: Segesváron már 2,72 ezrelékes értéken áll a járványügyi mutató, Dicsőszentmártonban 2,57 ez az érték, de a megyeközpontban, Marosvásárhelyen – ahol 296 esetet jegyeztek fel az elmúlt két hétben – pedig 2,02 ezreléket mutat a fertőzési ráta. Sárga besorolás alatt állnak még Libánfalva (2,59), Marosvécs (2,56), Marosszentkirály (2,38), Vajdaszentivány (2,27), Mezőgerebenes (2,24) és Mezőtóhát (2,12) községek is. Maros megyében a szerdai összesítés 1,56 ezrelékes fertőzési rátát mutatott.
A három székelyföldi megye közül Kovászna megyében van a legkevesebb vörös besorolású település:
Sárga besorolás alatt öt település van: Kökös község (2,67), Sepsiszentgyörgy (2,43), illetve Sepsibodok (2,32), Zágonbárkány (2,23) és Uzon (2,15) községek. Kovászna megyében 1,28 ezrelékes a fertőzési mutató a tegnapi járványügyi jelentés szerint.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!