
Székelyföldön hét település már vörös járványügyi besorolás alatt áll, van, ahol a 6 ezrelékhez közelít a fertőzési ráta. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Hét település van már vörös besorolás alatt a járvány terjedése miatt a három székelyföldi megyében, de olyan is van köztük, amelyen néhány napon belül jó eséllyel eléri a 6 ezreléket a fertőzési arány. A sárga zónában még több település van, a fertőzöttségi mutatóik pedig nőnek, jó néhány már a vörös járványügyi besorolás határán áll.
2021. szeptember 30., 10:342021. szeptember 30., 10:34
2021. szeptember 30., 14:482021. szeptember 30., 14:48
Hargita, Maros és Kovászna megyében már hét településen haladta meg a 3 ezreléket a fertőzési ráta, ami miatt ezek már vörös járványügyi besorolás alatt állnak. A bevörösödő települések száma szinte napról-napra nő, és a helységeket listázó járványügyi összesítésekből az is kitűnik, hogy számos település ugyan még sárga besorolás alatt van, de már a vörös zóna határán áll.
Hargita megyében három település áll vörös járványügyi besorolás alatt, az egyik településen viszont már a hat ezrelékes érték közelében jár a fertőzési ráta:
A vörös besorolású települések száma azonban minden bizonnyal nőni fog az elkövetkező napokban, ugyanis a határán áll már ennek Zetelaka község, ahol 2,99 ezrelékes a fertőzési ráta, illetve Maroshévíz is, ahol 2,93 ezrelékes értéket mértek szerdán. Az említett települések mellett további öt áll még sárga besorolás alatt, azaz ezeken 2 ezrelékesnél magasabb a fertőzöttségi mutató: Gyergyóvárhegy (2,8), Fenyéd (2,3), Székelyvarság (2,29), Csíkszentimre (2,28) és Székelykeresztúr (2,22). A szerdai járványügyi jelentés szerint a megyében 1,16 ezrelékes a fertőzési ráta.
Hargita megyében 436 aktív fertőzött van, közülük 163-an kórházban vannak. Az intenzív terápiás Covid-részlegek folyamatosan tele vannak a kórházakban.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője kérdésünkre azt is elmondta, hogy a kórházak Covid-részlegeit is folyamatosan bővíteni kell. „Azokat szükség szerint bővítjük, úgy van hely, hogy állandóan alakítunk át egy-egy non-Covid osztályt.
– fogalmazott. Megyeszerte a legtöbb koronavírusos beteget, összesen 78-at a csíkszeredai kórházban kezelnek, a székelyudvarhelyiben 57-et, Gyergyószentmiklóson 11-et, Maroshévízen pedig 17-et. A két utóbbi kórház ezzel el is érte kapacitásai határát, sőt, kissé már azon is túl van – jegyezte meg Tar Gyöngyi.
– mondta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője, arra is kitérve, hogy két új iskolai fertőzési góc is kialakult, egy Székelyudvarhelyen, egy másik pedig Maroshévízen.
Ezeken a településeken összesen kevesebb mint ötven igazolt koronavírus-fertőzést jegyeztek fel az elmúlt két hétben, ám a lakosságszámukhoz mérve ez is elég volt ahhoz, hogy vörös besorolásba kerüljenek. Maros megyében azonban több városban is közelít a vörös besorolás küszöbértékéhez a fertőzési arány: Segesváron már 2,72 ezrelékes értéken áll a járványügyi mutató, Dicsőszentmártonban 2,57 ez az érték, de a megyeközpontban, Marosvásárhelyen – ahol 296 esetet jegyeztek fel az elmúlt két hétben – pedig 2,02 ezreléket mutat a fertőzési ráta. Sárga besorolás alatt állnak még Libánfalva (2,59), Marosvécs (2,56), Marosszentkirály (2,38), Vajdaszentivány (2,27), Mezőgerebenes (2,24) és Mezőtóhát (2,12) községek is. Maros megyében a szerdai összesítés 1,56 ezrelékes fertőzési rátát mutatott.
A három székelyföldi megye közül Kovászna megyében van a legkevesebb vörös besorolású település:
Sárga besorolás alatt öt település van: Kökös község (2,67), Sepsiszentgyörgy (2,43), illetve Sepsibodok (2,32), Zágonbárkány (2,23) és Uzon (2,15) községek. Kovászna megyében 1,28 ezrelékes a fertőzési mutató a tegnapi járványügyi jelentés szerint.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!