
Zakariás bízik benne, hogy sikerült háttérbe szorítani a párton belüli konfliktusokat
Fotó: László Ildikó
Hűséget ígért a közösségi önrendelkezés ügyéhez és a csapathoz, amellyel közösséget vállalt – terveiről kérdeztük Zakariás Zoltán parlamenti képviselőt, akit az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnökévé választott első, Székelykeresztúron megrendezett országos küldöttgyűlésén szombaton.
2023. március 18., 18:312023. március 18., 18:31
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnökévé választottak, hiszen bizalmat kaptam a küldöttek elsöprő többségétől. Ez a jó érzés azonban csak rövid ideig tart, a következő gondolatom ugyanis a felelősség és a munka” – fogalmazott lapunknak Zakariás Zoltán a tisztújító ülés után adott rövid interjúban. Mint mondta,
Rámutatott: az említett kollégáinak egy része megtalálható a mostani elnökségben is, akikkel egyértelműen közös csapatmunkában gondolkodik.

Székelykeresztúron tartotta országos küldöttgyűlését az Erdélyi Magyar Szövetség. A politikai rendezvényen alapszabályzatot módosítottak, tisztújítást tartottak, és Zakariás Zoltánt választották a két párt fúziójából létrejött szövetség elnökévé.
– közölte.
Arra is kitért, hogy tavaly november óta (ekkor vált hivatalossá az EMNP és az MPP fúziója – szerk. megj.)
Állítása szerint ráadásul helyi szinteken sok fiatal tagja van a politikai alakulatnak.
Munkájuk során gyakorlati könnyebbséget jelent, hogy már korábban is közös listákkal indultak az összeolvadó pártok tagjai a helyhatósági választásokon.
– szögezte le. Hozzátette: mindemellett erős önkormányzati képviseletet szeretnének elérni, hiszen így tudnak hatékonyan tenni a közösség érdekében. Más szintekről beszélve nyilvánvaló az is, hogy kell képviseletük legyen külföldön és belföldön is (például Bukarestben), de ezek csupán eszközök ahhoz, hogy az önkormányzatoknál biztosítsák a megfelelő környezetet. Nem csak a fejlesztésekhez elengedhetetlen anyagiak előteremtéséről van szó, hanem a törvények hatékony alakításáról is. Utóbbi esetében
Fotó: László Ildikó
A pártelnök kérdésünkre azt is elmondta, hogy bár az RMDSZ listáján nyert parlamenti képviselői tisztséget, ez nem jelenti azt, hogy a két párt valamelyest közelebb került volna egymáshoz. Csakis
Mint ismert, az EMNP és MPP 2020-ban döntött úgy, hogy felhagy a rivalizálással és a két párt fúziója révén létrehozza az Erdélyi Magyar Szövetséget, ám ennek bírósági bejegyzése csak tavaly novemberben vált jogerőssé. Az EMNP és MPP már 2018-ban megállapodott az RMDSZ-szel abban, hogy összefognak a parlamenti választásokon, elkerülendő, hogy veszélyeztessék a romániai lakosság mintegy 6,5 százalékát kitevő erdélyi magyarság parlamenti képviseletét.
A 2020 decemberi voksoláson így két képviselőt – az EMNP által jelölt Zakariás Zoltánt és az MPP által jelölt Kulcsár Terza Józsefet – juttattak az RMDSZ jelöltlistáin a képviselőházba.
Fotó: László Ildikó
A közeljövőben nem lesz szükség üzemanyag-vásárlási korlátozások bevezetésére – nyilatkozta csütörtökön Nicușor Dan, Románia elnöke.
Erdélyben mintegy 310 ezer választópolgár kapja meg a küldeményt a magyarországi országgyűlési választások előtt. A leggyakrabban felmerülő kérdésekre Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának misszióvezetője válaszol.
A húsvéti ünnepek miatt a szokásosnál korábban érkeznek az áprilisi nyugdíjak.
Nicușor Dan államfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy amint megkapja az alkotmánybíróság költségvetési törvénytervezettel kapcsolatos döntésének indoklását, azonnal kihirdeti a jogszabályt.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalától senkit nem kell elbocsátani, mi több, a jelenlegi létszám messze elmarad a prefektúra által megszabottól: ha nem lenne létszámstop, még alkalmazni is lehetne embereket – derült ki a pénteki tanácsülésen.
Átalakítja a hegyimentő közszolgálat működését, összevonja a közművelődési intézményeket, és táborigazgatóságot hoz létre Kovászna Megye Tanácsa. Az átszervezési kérdések mellett egy orbaiszéki útszakasz újjáépítése kapcsán is döntött a testület.
Egy felborult autó sofőrjének sietett a segítségére Szabo-Ricardo Béla kézdivásárhelyi tűzoltó Brassó megyében. A szabadidejében arra járó férfi kisegítette a sérültet a járműből, biztosította a helyszínt, és a hatóságok megérkezéséig mellette maradt.
Április 3-tól kezdődően minden pénteken a sepsiszentgyörgyiek és a városba látogatók is ingyenesen vehetik igénybe valamennyi városi buszjáratot. Ez egyike azon intézkedéseknek, amellyel a forgalmat csökkentené az önkormányzat.
Szennyezés történt csütörtökön a Dunán, a Teleorman megyei Turnu Măgurele kikötője környéként, ahol egy hajó elsüllyedt.
szóljon hozzá!