Hirdetés
Hirdetés

Borszék: a költségvetés 84 százalékát beruházásokra költik, az önrészekkel viszont gondok lehetnek

Az új tanév kezdetére át szeretnék adni a Zimmethausen Iskolaközpont felúújított épületét •  Fotó: Gergely Imre

Az új tanév kezdetére át szeretnék adni a Zimmethausen Iskolaközpont felúújított épületét

Fotó: Gergely Imre

Nagyértékű uniós beruházások vannak folyamatban Borszéken, újabbaknak is nekifognak idén. A gondot az önrészek előteremtése jelenti. A polgármester szerint, ha a kormány nem tesz lépéseket, akkor sok önkormányzat komoly problémákkal fog szembenézni ezen a téren.

Gergely Imre

2023. február 01., 07:272023. február 01., 07:27

Mik József, Borszék polgármestere egy beruházásokban gazdag 2023-as évet lát maga előtt, de a problémákat is látja: „Mi is, mint minden önkormányzat, amely uniós, vagy kormányzati alapokból támogatott fejlesztéseket folytat azzal szembesülünk, hogy az önrészek a drágulások miatt nagyon megnőttek. Ha a kormány nem hoz egy általános intézkedést ennek a megoldására, akkor nagy bajok lesznek az országban.

Idézet
A városok, (akár Borszék is) még képesek arra, hogy kölcsönt vegyenek fel a megnövekedett kiadások fedezésére, de mi lesz a kisebb községekkel, akiknek nincs elég saját bevétele ehhez? Miből fizetnék vissza a kölcsönt?”

– mutatott rá Mik. Hozzátette: Borszéken egyelőre még tudják vinni a beruházásokat, de ha a helyzet nem változik, akkor az év második felében akárhogy is nem szeretnék, de kénytelenek lesznek hitelhez folyamodni.

8 millió lejük van, amit önrészre költhetnek, de ez a szükséges összegnek csak a fele.

Borszék idei jövedelme mintegy 45,4 millió lejt tesz ki, ez 23 millió lejjel több, mint a 2022 elején tervezett költségvetés. Ebből több, mint 30 millió lej az európai uniós projektekből elnyert pályázatok értéke.

Hirdetés

Ütemterv szerint halad a Zimmethausen Iskolaközpont épületének teljeskörű felújítása, ezt a következő tanév kezdetéig be is kellene fejezni. Tervezés alatt van a felsőborszéki kultúrotthon modernizálása, tavasszal a kivitelezés is elkezdődne. Szociális lakások épülnek, itt is hamarosan kezdődhet a munkálat. A középületek fűtését biztosító biomassza fűtésrendszer viszont napokon belül elkészülhet, következhet a rendszer tesztelése.

Az év első felében elkezdődhet a Stadion utcában található sportbázis felújítása, erre tavaly 18 millió lejes támogatást hagyott jóvá a fejlesztési minisztérium.

A beruházásért az Országos Befektetési Alap (CNI) felel, a tervek elkészültek, így a kivitelezés is megtörténhet, ugyanakkor hamarosan lezárul a sportcsarnok felújítása is. Mindemellett most, az első negyedévben befejezik a városi közvilágítás felújítását. Ez azért fontos, mert így a közvilágításra elhasznált energiamennyiség több mint 80 százalékát lehet megspórolni.

Tavaly 7,9 millió lejes pályázatot nyújtottak be víz-és csatornahálózat felújításra az Anghel Saligny program keretében.

A megvalósíthatósági tanulmány elkészült, a kivitelezési tervnek az összeállítása a végéhez közeledik, idén ennek a munkálatnak is nekifoghatnak. Készülnek a hévízi és tölgyesi utak mentén található járdák, illetve a tömbházak közötti terek felújítására. Egyelőre 300 ezer lej áll rendelkezésre erre a célra.

Az év elején a fejlesztési minisztérium által a helyreállítási alapból finanszírozott három projekt szerződését írták alá, összesen 17,48 millió lej értékben. Ebből többek közt

szolgálati lakásokat építenek egészségügyi és oktatási szakemberek számára és elektromos buszokat is vásárolnak.

Problémákba ütköztek viszont azzal a projekttel, melynek keretében 4 kilométernyi út és 22 ezer négyzetméter közterület felújítását kellene elvégezni mintegy 14 millió lejből. A tervek elkészültek, de ennél a munkálatnál új közbeszerzési eljárást kell hirdessenek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 30., vasárnap

Csíkszentkirályi roncsderbi rekordszámú résztvevővel – videó

Hosszú szervezői előkészületek és hetekig tartó autóépítések gyümölcse érett be szombaton Csíkszentkirály mellett, a hetedik roncsderbi helyszínén.

Csíkszentkirályi roncsderbi rekordszámú résztvevővel – videó
Hirdetés
2026. augusztus 30., vasárnap

A hegyimentőknek kellett lehozniuk a Székelykőnél balesetet szenvedett magyar turistát

Magyar állampolgárságú nő sérült meg vasárnap délután a Székelykő térségben, a Fehér megyei hegyimentők siettek a segítségére.

A hegyimentőknek kellett lehozniuk a Székelykőnél balesetet szenvedett magyar turistát
2026. augusztus 30., vasárnap

Este nyolctól hajnali négyig futószalagon buktak le az ittas sofőrök

Csaknem kétszáz ittas gépjárművezetőt szűrtek ki a közlekedési rendőrök az elmúlt két éjszaka egy országos ellenőrző akció során. További tizenhat sofőrnél tiltott szerek fogyasztását mutattak ki a tesztek.

Este nyolctól hajnali négyig futószalagon buktak le az ittas sofőrök
2026. augusztus 30., vasárnap

Csak súrolja Székelyföldet a vasárnapi viharriasztás

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint vasárnap este nyolc óráig a Keleti- és a Déli-Kárpátokban, valamint Moldva északnyugati részén villámlásokkal és erős széllel kísért felhőszakadásokra és elszórtan jégesőre kell számítani.

Csak súrolja Székelyföldet a vasárnapi viharriasztás
Hirdetés
2026. augusztus 30., vasárnap

Úgy tűnt, trónfosztás lesz a roncsderbin, de a többszörös bajnok behúzta az újabb győzelmet

Rekordszámú résztvevő indult a 7. Csíkszentkirályi Roncsderbin szombaton, a fő versenyszám, a rodeó győztesének kihirdetéséhez közel egyórás futamra volt szükség. Karnyújtásnyira volt a meglepetés, de Imre Róbert a negyedik derbigyőzelmét is behúzta.

Úgy tűnt, trónfosztás lesz a roncsderbin, de a többszörös bajnok behúzta az újabb győzelmet
2026. augusztus 29., szombat

Egy turista emelte ki a vízből a dróndarabot a román tengerparton

Dróndaraboknak tűnő tárgyakat találtak szombaton Eforie Sudon és Eforie Nordon – közölték az Eforie Nord-i vízimentők.

Egy turista emelte ki a vízből a dróndarabot a román tengerparton
2026. augusztus 29., szombat

Két vétség fej-fej mellett a halálos balesetek hátterében

Összesen 1679 közúti baleset történt az év első hat hónapjában az országban, ezekben 492-en meghaltak, 1384-en pedig súlyosan megsérültek – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.

Két vétség fej-fej mellett a halálos balesetek hátterében
Hirdetés
2026. augusztus 29., szombat

Nyugatról jön és keletre tart: éjszaka érkezik Székelyföldre a hétvégét megtörő zivataros idő

Meleg időre, hőségre és zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adtak ki szombaton a meteorológusok Románia nagy részére.

Nyugatról jön és keletre tart: éjszaka érkezik Székelyföldre a hétvégét megtörő zivataros idő
2026. augusztus 29., szombat

Kétszer is elesett a krosszmotorral, amikor menekült a rendőrök elől – videó

Csak felvételről megmosolyogtató, élesben azért ennél durvább volt a helyzet, amikor egy fiatalember egy krosszmotorral menekült a rendőrök elől Ilfov megyében.

Kétszer is elesett a krosszmotorral, amikor menekült a rendőrök elől – videó
2026. augusztus 29., szombat

Megcsapta az ősz szele a csíkiakat szombatra virradóan

Kereken három Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában, ez volt az országos minimum augusztus 29-én a lakott települések sorában.

Megcsapta az ősz szele a csíkiakat szombatra virradóan
Hirdetés