
Zászlók helyett névtáblákon a székely színek a megyeházán. Kényszerű váltás
Fotó: Gábos Albin
Véglegesen elutasította a bíróság a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresetét, hogy pénzbírság kifizetésére kötelezzék Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról történő eltávolítására vonatkozó bírósági végzést. Kedvező a döntés ugyan, viszont csupán csepp a tengerben: Csíkszereda polgármesterének fizetnie kellett, Korond községvezetőjére pedig hasonló sors várhat.
2019. szeptember 12., 14:082019. szeptember 12., 14:08
2019. szeptember 13., 18:312019. szeptember 13., 18:31
Nem kell kifizetnie Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnöknek a Dan Tanasă vezette egyesület által kért pénzbírságot, erről kedden hirdetett jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Az ADEC az idén februárban indított perben azt kifogásolta, hogy a 2016-ban hozott, a székely zászlóval megegyező megyezászló eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági végzést nem hajtották végre. Ez viszont 2017 első napjaiban megtörtént, a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből levették a lobogókat, és átadták megőrzésre a történelmi egyházak képviselőinek.

A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) pénzbírság kifizetésére köteleztetné Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben. Az ADEC fotókkal igyekezett bizonyítani igazát, Borboly szerint azonban a székely zászló egy történelmi zászlókiállítás részeként van a megyeházán.
Az egyesület azt kérte a bíróságtól, hogy rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben, valamint a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében kötelezze a megyei önkormányzat elnökét a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő bírság kifizetésére minden nap késlekedésért.
Ehhez társulhatott volna még az egyesület által szintén kért késedelmi kamat összege is, ami elérhette volna a napi 100 lejt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék elfogadta a megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Ezt az elsőfokú ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla is megerősítette, elutasítva az egyesület fellebbezését, így az ítélet jogerőssé vált.
Fotó: Gábos Albin
Az egyesület által indított perek nyomán eddig Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesternek kellett idén kifizetnie 75 130 lej értékű pénzbírságot, mert jelentős késéssel hajtotta végre a Városi Művelődési Ház közelében elhelyezett székely és városzászlók eltávolításáról rendelkező, 2017-ben hozott jogerős bírósági végzést. Korond polgármesterére, Katona Mihályra is hatalmas összegű, számításaink szerint több mint 360 ezer lej értékű bírságot róttak ki, miután az ítélőtábla sajátosan értelmezte a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó bírósági végzés végrehajtásának helyzetét. Az összeget viszont még nem határozták meg, és nemsokára a Hargita Megyei Törvényszéken kezdődő, az ADEC által indított újabb perben is van lehetősége a községvezetőnek bizonyítani az ítélet végrehajtását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
2 hozzászólás