
Zászlók helyett névtáblákon a székely színek a megyeházán. Kényszerű váltás
Fotó: Gábos Albin
Véglegesen elutasította a bíróság a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresetét, hogy pénzbírság kifizetésére kötelezzék Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról történő eltávolítására vonatkozó bírósági végzést. Kedvező a döntés ugyan, viszont csupán csepp a tengerben: Csíkszereda polgármesterének fizetnie kellett, Korond községvezetőjére pedig hasonló sors várhat.
2019. szeptember 12., 14:082019. szeptember 12., 14:08
2019. szeptember 13., 18:312019. szeptember 13., 18:31
Nem kell kifizetnie Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnöknek a Dan Tanasă vezette egyesület által kért pénzbírságot, erről kedden hirdetett jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Az ADEC az idén februárban indított perben azt kifogásolta, hogy a 2016-ban hozott, a székely zászlóval megegyező megyezászló eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági végzést nem hajtották végre. Ez viszont 2017 első napjaiban megtörtént, a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből levették a lobogókat, és átadták megőrzésre a történelmi egyházak képviselőinek.

A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) pénzbírság kifizetésére köteleztetné Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben. Az ADEC fotókkal igyekezett bizonyítani igazát, Borboly szerint azonban a székely zászló egy történelmi zászlókiállítás részeként van a megyeházán.
Az egyesület azt kérte a bíróságtól, hogy rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben, valamint a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében kötelezze a megyei önkormányzat elnökét a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő bírság kifizetésére minden nap késlekedésért.
Ehhez társulhatott volna még az egyesület által szintén kért késedelmi kamat összege is, ami elérhette volna a napi 100 lejt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék elfogadta a megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Ezt az elsőfokú ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla is megerősítette, elutasítva az egyesület fellebbezését, így az ítélet jogerőssé vált.
Fotó: Gábos Albin
Az egyesület által indított perek nyomán eddig Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesternek kellett idén kifizetnie 75 130 lej értékű pénzbírságot, mert jelentős késéssel hajtotta végre a Városi Művelődési Ház közelében elhelyezett székely és városzászlók eltávolításáról rendelkező, 2017-ben hozott jogerős bírósági végzést. Korond polgármesterére, Katona Mihályra is hatalmas összegű, számításaink szerint több mint 360 ezer lej értékű bírságot róttak ki, miután az ítélőtábla sajátosan értelmezte a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó bírósági végzés végrehajtásának helyzetét. Az összeget viszont még nem határozták meg, és nemsokára a Hargita Megyei Törvényszéken kezdődő, az ADEC által indított újabb perben is van lehetősége a községvezetőnek bizonyítani az ítélet végrehajtását.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
2 hozzászólás