
Zászlók helyett névtáblákon a székely színek a megyeházán. Kényszerű váltás
Fotó: Gábos Albin
Véglegesen elutasította a bíróság a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresetét, hogy pénzbírság kifizetésére kötelezzék Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról történő eltávolítására vonatkozó bírósági végzést. Kedvező a döntés ugyan, viszont csupán csepp a tengerben: Csíkszereda polgármesterének fizetnie kellett, Korond községvezetőjére pedig hasonló sors várhat.
2019. szeptember 12., 14:082019. szeptember 12., 14:08
2019. szeptember 13., 18:312019. szeptember 13., 18:31
Nem kell kifizetnie Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnöknek a Dan Tanasă vezette egyesület által kért pénzbírságot, erről kedden hirdetett jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Az ADEC az idén februárban indított perben azt kifogásolta, hogy a 2016-ban hozott, a székely zászlóval megegyező megyezászló eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági végzést nem hajtották végre. Ez viszont 2017 első napjaiban megtörtént, a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből levették a lobogókat, és átadták megőrzésre a történelmi egyházak képviselőinek.

A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) pénzbírság kifizetésére köteleztetné Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben. Az ADEC fotókkal igyekezett bizonyítani igazát, Borboly szerint azonban a székely zászló egy történelmi zászlókiállítás részeként van a megyeházán.
Az egyesület azt kérte a bíróságtól, hogy rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben, valamint a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében kötelezze a megyei önkormányzat elnökét a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő bírság kifizetésére minden nap késlekedésért.
Ehhez társulhatott volna még az egyesület által szintén kért késedelmi kamat összege is, ami elérhette volna a napi 100 lejt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék elfogadta a megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Ezt az elsőfokú ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla is megerősítette, elutasítva az egyesület fellebbezését, így az ítélet jogerőssé vált.
Fotó: Gábos Albin
Az egyesület által indított perek nyomán eddig Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesternek kellett idén kifizetnie 75 130 lej értékű pénzbírságot, mert jelentős késéssel hajtotta végre a Városi Művelődési Ház közelében elhelyezett székely és városzászlók eltávolításáról rendelkező, 2017-ben hozott jogerős bírósági végzést. Korond polgármesterére, Katona Mihályra is hatalmas összegű, számításaink szerint több mint 360 ezer lej értékű bírságot róttak ki, miután az ítélőtábla sajátosan értelmezte a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó bírósági végzés végrehajtásának helyzetét. Az összeget viszont még nem határozták meg, és nemsokára a Hargita Megyei Törvényszéken kezdődő, az ADEC által indított újabb perben is van lehetősége a községvezetőnek bizonyítani az ítélet végrehajtását.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
2 hozzászólás