
Zászlók helyett névtáblákon a székely színek a megyeházán. Kényszerű váltás
Fotó: Gábos Albin
Véglegesen elutasította a bíróság a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresetét, hogy pénzbírság kifizetésére kötelezzék Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról történő eltávolítására vonatkozó bírósági végzést. Kedvező a döntés ugyan, viszont csupán csepp a tengerben: Csíkszereda polgármesterének fizetnie kellett, Korond községvezetőjére pedig hasonló sors várhat.
2019. szeptember 12., 14:082019. szeptember 12., 14:08
2019. szeptember 13., 18:312019. szeptember 13., 18:31
Nem kell kifizetnie Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnöknek a Dan Tanasă vezette egyesület által kért pénzbírságot, erről kedden hirdetett jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla. Az ADEC az idén februárban indított perben azt kifogásolta, hogy a 2016-ban hozott, a székely zászlóval megegyező megyezászló eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági végzést nem hajtották végre. Ez viszont 2017 első napjaiban megtörtént, a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből levették a lobogókat, és átadták megőrzésre a történelmi egyházak képviselőinek.

A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) pénzbírság kifizetésére köteleztetné Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben. Az ADEC fotókkal igyekezett bizonyítani igazát, Borboly szerint azonban a székely zászló egy történelmi zászlókiállítás részeként van a megyeházán.
Az egyesület azt kérte a bíróságtól, hogy rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben, valamint a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében kötelezze a megyei önkormányzat elnökét a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő bírság kifizetésére minden nap késlekedésért.
Ehhez társulhatott volna még az egyesület által szintén kért késedelmi kamat összege is, ami elérhette volna a napi 100 lejt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék elfogadta a megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Ezt az elsőfokú ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla is megerősítette, elutasítva az egyesület fellebbezését, így az ítélet jogerőssé vált.
Fotó: Gábos Albin
Az egyesület által indított perek nyomán eddig Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármesternek kellett idén kifizetnie 75 130 lej értékű pénzbírságot, mert jelentős késéssel hajtotta végre a Városi Művelődési Ház közelében elhelyezett székely és városzászlók eltávolításáról rendelkező, 2017-ben hozott jogerős bírósági végzést. Korond polgármesterére, Katona Mihályra is hatalmas összegű, számításaink szerint több mint 360 ezer lej értékű bírságot róttak ki, miután az ítélőtábla sajátosan értelmezte a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó bírósági végzés végrehajtásának helyzetét. Az összeget viszont még nem határozták meg, és nemsokára a Hargita Megyei Törvényszéken kezdődő, az ADEC által indított újabb perben is van lehetősége a községvezetőnek bizonyítani az ítélet végrehajtását.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
2 hozzászólás