
Eltelt a tanév több mint fele, a diákok azonban se kiflit, se tejet nem kapnak. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Kénytelen volt reagálnia a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizetési Ügynökség igazgatója Borboly Csabának, Hargita Megye Tanácsa elnökének tej-kifli programmal kapcsolatos kijelentéseire, amelyekben utóbbi az előbbi intézményt támadta. Haschi András számára rejtély, hogyan tud ennyire tájékozatlan lenni a tanácselnök.
2024. február 28., 16:402024. február 28., 16:40
2024. február 28., 20:402024. február 28., 20:40
Nem múlt el következmények nélkül a Hargita megyei tej-kifli programmal kapcsolatos minapi anyagunk. Cikkünkben többek között azt taglaltuk, hogy a legtöbb megyével ellentétben Hargita megyében továbbra sem kapnak ingyenes tízórait a gyermekek, holott már eltelt a tanév több mint fele. Az anyagban megszólaltattuk az érintett feleket, többek között Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét.
Cikkünk megjelenése után Borboly Csaba a közösségi oldalán élő videóban is részletesen taglalta a tej-kifli programmal kapcsolatos gondolatait, megtalálva itt is a felelősöket, például a már említett APIA vezetőségét. Facebookos bejelentkezésében a megyei tanácselnök arról beszélt, hogy túlszabályozott bukaresti bukta ez a program, ráadásul a kormány úgy döntött tavaly, hogy újraszabályozza az egészet.
Majd azt is kitalálták – részletezte –, hogy az Országos Közbeszerzési Hatóság (ANAP) minden tej-kifli programos közbeszerzést ellenőrizni fog.
– fogalmazott Borboly. Hozzátette, a program kivitelezhetősége is nehézkes, hiszen a legtöbb iskolában tanítási idő végén kapják meg a gyerekek a tízórait, ebéd előtt, mert például nehéz megoldani a tárolást és a kiosztást. Mint mondta, mindezen nehézségeket tetézte tavaly a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA).
– fogalmazott élő videójában Borboly.
Mivel a megyei tanácselnök ilyenformán „nekiment” az APIA-nak, Haschi András-Péter, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője kénytelen volt reagálni Borboly szavaira.
Mint a szerkesztőségüknek elküldött közleményében Haschi András jelezte, az iskolaprogram (tej-kifli program) támogatásának lebonyolításában vesz részt az intézményük. „Hargita Megye Tanácsa a 2022–2023-as tanévben 2,8 millió lejre nyújtott be kifizetési kérelmet, amelyből mintegy 118 ezer lejt nevelési intézkedések címén kérvényezett. Az általunk végzett adminisztratív és helyszíni ellenőrzések folytán megállapítottuk, hogy a nevelési intézkedésekre igényelt mintegy 118 ezer lejt nem a törvénynek megfelelően költötték el. Ennek az összegnek a kifizetését javasoltuk visszautasításra. Ezzel szemben, a maradék 2,68 millió lejt, azaz a teljes összeg 95,76 százalékát kifizetésre javasoltuk.
– fogalmazott Haschi. Összegezve tisztázta, hogy
„Számunkra érthetetlen, hogy hogyan került intézményünk most Hargita Megye Tanácsa elnökének célkeresztjébe.
– jegyezte meg.
Hargita megye esetében egyébként 367 tanintézmény vesz részt a programban, amelyeknek kevesebb mint 3 százaléka esik helyszíni ellenőrzés alá évente, ez körülbelül 10 iskola (számuk évente változik), ami azt jelenti, hogy évente 357 tanintézmény (óvoda, iskola) nem is találkozik intézményünk helyszíni ellenőreivel – húzta alá Haschi.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Kedden országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak.
Két, 1940-ben és 1941-ben elhelyezett időkapszula került elő a csíksomlyói kegytemplom jobb oldali tornyának gömbjéből – adja hírül a Ferences sajtószolgálat.
6 hozzászólás