
Eltelt a tanév több mint fele, a diákok azonban se kiflit, se tejet nem kapnak. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Kénytelen volt reagálnia a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Intervenciós Kifizetési Ügynökség igazgatója Borboly Csabának, Hargita Megye Tanácsa elnökének tej-kifli programmal kapcsolatos kijelentéseire, amelyekben utóbbi az előbbi intézményt támadta. Haschi András számára rejtély, hogyan tud ennyire tájékozatlan lenni a tanácselnök.
2024. február 28., 16:402024. február 28., 16:40
2024. február 28., 20:402024. február 28., 20:40
Nem múlt el következmények nélkül a Hargita megyei tej-kifli programmal kapcsolatos minapi anyagunk. Cikkünkben többek között azt taglaltuk, hogy a legtöbb megyével ellentétben Hargita megyében továbbra sem kapnak ingyenes tízórait a gyermekek, holott már eltelt a tanév több mint fele. Az anyagban megszólaltattuk az érintett feleket, többek között Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét.
Cikkünk megjelenése után Borboly Csaba a közösségi oldalán élő videóban is részletesen taglalta a tej-kifli programmal kapcsolatos gondolatait, megtalálva itt is a felelősöket, például a már említett APIA vezetőségét. Facebookos bejelentkezésében a megyei tanácselnök arról beszélt, hogy túlszabályozott bukaresti bukta ez a program, ráadásul a kormány úgy döntött tavaly, hogy újraszabályozza az egészet.
Majd azt is kitalálták – részletezte –, hogy az Országos Közbeszerzési Hatóság (ANAP) minden tej-kifli programos közbeszerzést ellenőrizni fog.
– fogalmazott Borboly. Hozzátette, a program kivitelezhetősége is nehézkes, hiszen a legtöbb iskolában tanítási idő végén kapják meg a gyerekek a tízórait, ebéd előtt, mert például nehéz megoldani a tárolást és a kiosztást. Mint mondta, mindezen nehézségeket tetézte tavaly a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA).
– fogalmazott élő videójában Borboly.
Mivel a megyei tanácselnök ilyenformán „nekiment” az APIA-nak, Haschi András-Péter, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője kénytelen volt reagálni Borboly szavaira.
Mint a szerkesztőségüknek elküldött közleményében Haschi András jelezte, az iskolaprogram (tej-kifli program) támogatásának lebonyolításában vesz részt az intézményük. „Hargita Megye Tanácsa a 2022–2023-as tanévben 2,8 millió lejre nyújtott be kifizetési kérelmet, amelyből mintegy 118 ezer lejt nevelési intézkedések címén kérvényezett. Az általunk végzett adminisztratív és helyszíni ellenőrzések folytán megállapítottuk, hogy a nevelési intézkedésekre igényelt mintegy 118 ezer lejt nem a törvénynek megfelelően költötték el. Ennek az összegnek a kifizetését javasoltuk visszautasításra. Ezzel szemben, a maradék 2,68 millió lejt, azaz a teljes összeg 95,76 százalékát kifizetésre javasoltuk.
– fogalmazott Haschi. Összegezve tisztázta, hogy
„Számunkra érthetetlen, hogy hogyan került intézményünk most Hargita Megye Tanácsa elnökének célkeresztjébe.
– jegyezte meg.
Hargita megye esetében egyébként 367 tanintézmény vesz részt a programban, amelyeknek kevesebb mint 3 százaléka esik helyszíni ellenőrzés alá évente, ez körülbelül 10 iskola (számuk évente változik), ami azt jelenti, hogy évente 357 tanintézmény (óvoda, iskola) nem is találkozik intézményünk helyszíni ellenőreivel – húzta alá Haschi.
A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.
Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
Magyar Menyasszony címmel nyílt kiállítás a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, ahol nem csak az elmúlt 500 év menyasszonyi ruháit, levelezéseket tekinthetik meg az érdeklődők, hanem történetekkel is gazdagodnak.
Elkezdődött a pótérettségi írásbeli szakasza: Székelyföldön majdnem kétezer diák vizsgázik. Hétfőn a román írásbelivel kezdik. Egy romántanár tanácsokat is ad a román nyelv gyakorlásához, amelyhez elengedhetetlen az élő román beszéd gyakorlása.
Nicușor Dan államfő pénteken visszaküldte a parlamentnek újratárgyalásra a 2026-ban 859 barnamedve megelőző célú kilövését lehetővé tevő törvényt.
A kormány pénteken megteremtette a jogalapot arra, hogy a Transelectrica az országos villamosenergia-diszpécserszolgálaton keresztül augusztus 31-éig biztonsági intézkedéseket rendeljen el, ha ezt a villamosenergia-rendszer helyzete indokolja.
Medvebiztos hulladéktárolókat helyezett ki Gyergyószentmiklós önkormányzata a 4-es kilométerként ismert üdülőövezetben. Ezzel már jól bevált példát követnek, és a medvék mellett az illegális hulladéklerakást is visszaszorítanák.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
6 hozzászólás