
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A gyermekkori védőoltások fontosságára és az oltással megelőzhető betegségek elleni védekezésre hívja fel a figyelmet tájékoztató kampányával az egészségügyi minisztérium. Jelmondatuk: Oltással oltalmazd a gyermekeket!
2025. március 24., 11:042025. március 24., 11:04
2025. március 24., 12:182025. március 24., 12:18
A kampány a romániai országos oltási naptárban szereplő védőoltásokat ismertetve kívánja fokozni az egészségtudatosságot – olvasható abban a közleményben, amelyet a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóságtól kaptunk.
A védőoltások kulcsszerepet játszanak a gyermekek egészségének megőrzésében és súlyos, életveszélyes betegségeket előznek meg. Ugyanakkor amellett, hogy évről évre milliók életét mentik meg, ha magas az átoltottság, az hozzájárul a közösségi immunitás (nyájimmunitás) kialakulásához.
mint például az újszülöttek és kisdedek vagy bizonyos krónikus betegségben szenvedők – emelik ki a közleményben, hozzátéve, hogy a nyájimmunitás közös felelősség.
A közlemény szerint
Ilyenek a hepatitis B, tuberkulózis, tetanusz, diftéria, szamárköhögés, gyermekbénulás, Hib (b típusú Haemophilus influenzae baktérium), pneumococcus-fertőzések, kanyaró, rózsahimlő és mumpsz.
Ezek a betegségek komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, és egyes esetekben halálos kimenetelüek is lehetnek, ezért elengedhetetlen a védőoltások alkalmazása, amelyeket a háziorvosi rendelőben ingyenesen kaphatnak meg az arra jogosultak.
A romániai országos oltási naptárban szereplő védőoltások és azok beadási programja
Több ezer juhtenyésztő tüntet csütörtökön Bukarestben az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) székházánál.
Már csak néhány banira van a március végi történelmi csúcstól az üzemanyagok ára, miután a forgalmazók csütörtökön is drágítottak. A gázolaj esetében a jövedéki adó szerdán elfogadott mérséklése eredményezhet árcsökkenést a következő időszakban.
Repülőgépeken elkövetett lopás gyanúja miatt tizenkét bukaresti, valamint Ilfov és Prahova megyei helyszínen tart házkutatást a rendőrség csütörtökön, és 16 személyt állítanak elő.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint mérlegelhető a Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által javasolt „fegyverszüneti kormány” létrehozása, ha nem sikerül más kormányzati megoldást találni.
A Sanitas Szakszervezeti Szövetség bejelentette, hogy csütörtökön is folytatja az új közalkalmazotti bértörvény tervezete és az egészségügyi intézményekben tapasztalható személyzethiány miatt kirobbantott sztrájkot.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint megérzi Románia a cernavodai atomerőmű leállását, az országnak mozgósítania kell a gázerőművi, nap- és szélenergia-termelési, valamint energiatárolási kapacitásait, és növelnie kell a villamosenergia-importot.
Az általános sztrájk első napjához képest szerdán növekedett a hivatalosan tiltakozó dolgozók száma a Hargita megyei nagyobb kórházakban. Szintén szerdán arról döntött a kormány, hogy országszerte 6850 állás betöltését engedélyezi az egészségügyben.
A Duna vízszintjének további csökkenésétől függően szerda este vagy csütörtök reggel ellenőrzött módon leállítják és leválasztják az országos energiarendszerről a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorát is – jelentette be a Nuclearelectrica.
Hivatalosan is megnyílt szerdán a Nyárádszeredai Padlásmúzeum, amely egy helyi magángyűjtemény kincseit tárja a nagyközönség elé, gazdagítva ezzel a térség múzeumi kínálatát. Az esemény egyúttal a Nyárádmente Fesztivál ünnepélyes megnyitója is volt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a jelenlegi bel- és külpolitikai helyzetben indokolt lenne egy „politikai fegyverszüneti” kormány megalakítása, ami azt jelentené, hogy valamennyi párt tárgyalóasztalhoz ül.
szóljon hozzá!