
Az egészségügyi személyzet több tagja is fennakadt az ellenőrzéseken a hosszú körmök miatt. Ezek még a könnyebben orvosolható problémák a kórházakban. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Több szabálytalanságot is találtak a Hargita megyei kórházakban a megyei népegészségügyi igazgatóság munkatársai. Az utóbbi hetekben elvégzett ellenőrzéseken tapasztalt problémák miatt bírságokat és megrovásokat kapott két kórház.
2022. június 12., 21:582022. június 12., 21:58
2022. június 12., 21:592022. június 12., 21:59
A megye öt kórháza közül háromban, a székelyudvarhelyi, a gyergyószentmiklósi, illetve a maroshévízi kórházban végzett ellenőrzéseket a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság.
a gyergyótölgyesi pszichiátriai kórház pedig nem vegyes ellátási palettájú kórház, ott ezúttal azért nem volt ellenőrzés.
Tar Gyöngyi, a népegészségügyi igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, mindegyik ellenőrzött kórházban
„Lényegében volt egy fókusztematikája az ellenőrzésnek, ami az utóbbi idők problémáiból eredő tematika volt. Nyilván az egészségügyi minisztérium is aszerint fogalmazza meg az elvárásait, hogy milyen problémák voltak az utóbbi néhány hónapban vagy évben” – fogalmazott. A kórházakat ellenőrző szakemberek hasonló problémákat is találtak, mint amilyenek korábban is előfordultak az egészségügyi intézményekben.
de ott kisebb is a betegforgalom – közölte Tar Gyöngyi.
A székelyudvarhelyi kórházban a veszélyes hulladék tárolásának elhúzódása jelentette a problémát, ugyanakkor a belső fertőzések jelentési rendje sem volt megfelelő. Utóbbi a gyergyószentmiklósi kórházban sem működött jól.
„A belső fertőzések felderítése úgy kellene történjen, hogy az osztályos orvosok, a személyzet, az osztályvezető megállapítja, felfedezi, majd jelenti a belső fertőzéseket vizsgáló osztálynak, és az ott dolgozó szakemberek kivizsgálják, illetve megoldják, megszüntetik a problémát.
Az, hogy ez így történik, nyilván annak a jele, hogy még nem vált rutinná, tehát hogy egy olyan feladatot jelent, amit a törvény kényszerít rá a kórházakra” – magyarázta Tar Gyöngyi, aki szerint rendszeresebbé, még inkább a kórházi rutin részévé kellene váljanak az ellenőrzések annak érdekében, hogy „ne az olyan kritikus helyzetekből kelljen levonni a tanulságot, mint amilyen például a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán történt”.
A gyergyószentmiklósi kórházban egyébként enyhébbek voltak az egészségügyi szakhatóság munkatársai által tapasztalt problémák, ott azért nem alkalmaztak bírságot, csak megróvást.
Tar Gyöngyi elmondta, a járványhelyzet nagyon leterhelte a kórházakat az elmúlt két évben, és az egészségügyi szakhatóság nem is várt tökéletes eredményeket az ellenőrzésektől, ráadásul a székelyudvarhelyi kórházban menedzserváltás is történt, a zökkenőmentes átmenet pedig nem zajlik le egyik napról a másikra.
Az egészségügyi személyzet több tagja is fennakadt az egészségügyi szakhatósági ellenőrzéseken a festett, hosszú körmök miatt, ez azonban elfogadhatatlan Tar Gyöngyi szerint, hiszen
A megyei egészségügyi szakhatóság vezetője a vonatkozó szabályok betartását illetően megemlítette az osztályvezetők felelősségét is.
Vannak nehezen orvosolható problémák is a kórházakban: a gyermekgyógyászati osztályokon nehezen, vagy nem is teljesíthető maradéktalanul a gyerekek kor- és betegségcsoportonkénti elkülönítése, hiszen egyszerűen nem áll a kórházak rendelkezésére olyan nagy épületfelelület – gyakran a kétszeresére kellene növelni a gyermekgyógyászati osztályokat, hogy minden feltételnek megfeleljenek.
A csíkszeredai kórház eredményére még várnak
A megyei sürgősségi kórház szemészeti osztályán kezelt betegeket érintő fertőzések miatt márciusban az egészségügyi minisztérium ellenőrző testülete is meglátogatta a kórházat, a vizsgálat eredménye azonban még nem készült el. Tar Gyöngyi ezzel kapcsolatban elmondta, a szaktárca által küldött ellenőrök is nagyjából ugyanazt állapították meg, mint a megyei egészségügyi szakhatóság, mást nem is nagyon állapíthattak meg, mert amikor a vizsgálódást megkezdték, akkor már folyamatban volt a szemészeti osztály átépítése, ahogyan azt a megyei népegészségügyi igazgatóság elrendelte. A műszerek forgalmát biztosító útvonalakat kellett még jobban elkülöníteni – részletezte az intézkedést Tar Gyöngyi. A minisztérium által elrendelt vizsgálat jegyzőkönyvének vázlatát látták, de a hivatalos jelentés még nem készült el – mondta el az igazgatóság vezetője, aki már többször is érdeklődött a vizsgálat eredménye felől a minisztériumban. Elképzelhető, hogy a napokban megérkezik – fűzte hozzá.

Lezárult a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán történt tömeges megfertőződés ügyében indított vizsgálat. Az ellenőrzés során egyéni mulasztásokat állapítottak meg.

Miután egy online petícióban több ezren álltak ki a vezetői funkciójából menesztett szemész főorvos mellett, Borboly Csaba arra kérte a csíkszeredai kórházat, hogy vonja vissza a főorvos és a főasszisztens kinevezésének visszavonására vonatkozó döntést.

Újra engedélyezték a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti műtőblokkjának működését, miután egy bakteriális fertőzés miatt korábban visszavonták a működési engedélyét. Jelenleg felújítási munkálatok zajlanak a szemészeti osztályon.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
szóljon hozzá!