
Csak az érettségi tantárgyakra jártak be az utolsó modulban a tizenkettedikesek
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum végzős diákjai tavasszal csak azokra az iskolai tanórákra jártak be, amelyekből érettségiztek, így több idejük maradt felkészülni a vizsgákra. A projektet, amely része egy országos kísérleti programnak, idén először alkalmazták a tanintézetben, és a tapasztalat mellett a tizenkettedikesek érettségi teljesítménye is megmutatta: bevált a módszer.
2024. október 03., 11:102024. október 03., 11:10
A Bolyai Farkas Elméleti Líceum az elmúlt tanévtől megkapta a kísérleti iskola címet, amelyet megpályáztak. Ez a program a tanügyminisztérium tanterv-decentralizációjának a része. Ez azt jelenti, hogy
A marosvásárhelyi Bolyaiban úgy döntöttek, hogy a végzős diákok csak azokra a tanórákra járjanak be az iskolába az utolsó hetekben, amelyekből érettségiznek.
A 280 leérettségizett bolyais diáktól kérdőívben kérdezték meg az idei tanév elején, hogy milyen hatással volt a felkészülésükre az említett változtatás. A megkérdezettek hatvan-hetven százaléka válaszolt, és ezek közül csupán egy diák jelezte vissza azt, hogy neki nem segített.
– tájékoztatott Hajdú Zoltán, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója.
Hajdú Zoltán iskolaigazgató: nem csak kísérleti dolog kéne legyen, hanem kötelezővé kellene tenni mindenki számára
Fotó: Haáz Vince
„A 120 kolléga közül is csak kettő írta, hogy nem látta ennek előnyét, a többi nagy előrelépésként ítélte meg. Tehát a kérdőívekben adott válaszok és a tapasztalat alapján azt gondolom, ez nem csak kísérleti dolog kéne legyen, hanem kötelezővé kellene tenni mindenki számára. Volt olyan kérés is, hogy a nyolcadik osztályosoknál is be kéne vezetni, sőt, volt aki azt írta, hogy már a negyedik modulra is ki kéne terjeszteni ezt” – összegezte az iskolavezető.
A pályázatot úgy írták meg, hogy a nem érettségi tantárgyat oktató tanár és az osztály közös döntése alapján lehetett szinkrontanítást választani, ami azt jelentette, hogy online rendszerben zajlott a tanítás ezekből a tantárgyakból, mint a járványidőszakban. Az aszinkron-módszer mellett is dönthettek, aminek a lényege az volt, hogy a tanár kiadott egy témát, amiről az ötödik modul ideje alatt dolgozatot kellett készítsenek a diákok. De ez esetben is volt egy fogadóóra, amelyen a tanár rendelkezésére állt, ha a tanulónak kérdései voltak a projekttel kapcsolatban.
A diákok szubjektív megélése mellett az érettségi eredmények is alátámasztják, hogy előnyére vált a Bolyainak a változtatás, hiszen három százalékkal nőtt az iskola teljesítménye az érettségi vizsgán.
– fejtette ki Hajdú Zoltán.
Egész Maros megyében csak a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kapta meg a kísérleti iskola címet. A minisztérium projektje nem azt jelenti, hogy előre meghatározott keretrendszer bevezetésére lehet pályázni, hanem bármilyen módszerrel pályázhatnak, amiről az adott iskolában úgy gondolják, hogy hozzájárul a diákok tanulmányi fejlődéséhez. A minisztériumban pedig elbírálják a tanintézet kérését, és eldöntik, hogy megadják annak a kísérleti iskola címet a következő négy évre, vagy sem.
Szívecskéket formázó kezek, lobogó zászlók, könnyek, mosolyok, kézfogások, kiabálások, énekszó, himnusz, megörökített pillanatok – ezeket tapasztaltuk az összenemzeti zarándokvonat sepsiszentgyörgyi fogadásán.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
szóljon hozzá!