
Csak az érettségi tantárgyakra jártak be az utolsó modulban a tizenkettedikesek
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum végzős diákjai tavasszal csak azokra az iskolai tanórákra jártak be, amelyekből érettségiztek, így több idejük maradt felkészülni a vizsgákra. A projektet, amely része egy országos kísérleti programnak, idén először alkalmazták a tanintézetben, és a tapasztalat mellett a tizenkettedikesek érettségi teljesítménye is megmutatta: bevált a módszer.
2024. október 03., 11:102024. október 03., 11:10
A Bolyai Farkas Elméleti Líceum az elmúlt tanévtől megkapta a kísérleti iskola címet, amelyet megpályáztak. Ez a program a tanügyminisztérium tanterv-decentralizációjának a része. Ez azt jelenti, hogy
A marosvásárhelyi Bolyaiban úgy döntöttek, hogy a végzős diákok csak azokra a tanórákra járjanak be az iskolába az utolsó hetekben, amelyekből érettségiznek.
A 280 leérettségizett bolyais diáktól kérdőívben kérdezték meg az idei tanév elején, hogy milyen hatással volt a felkészülésükre az említett változtatás. A megkérdezettek hatvan-hetven százaléka válaszolt, és ezek közül csupán egy diák jelezte vissza azt, hogy neki nem segített.
– tájékoztatott Hajdú Zoltán, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum igazgatója.
Hajdú Zoltán iskolaigazgató: nem csak kísérleti dolog kéne legyen, hanem kötelezővé kellene tenni mindenki számára
Fotó: Haáz Vince
„A 120 kolléga közül is csak kettő írta, hogy nem látta ennek előnyét, a többi nagy előrelépésként ítélte meg. Tehát a kérdőívekben adott válaszok és a tapasztalat alapján azt gondolom, ez nem csak kísérleti dolog kéne legyen, hanem kötelezővé kellene tenni mindenki számára. Volt olyan kérés is, hogy a nyolcadik osztályosoknál is be kéne vezetni, sőt, volt aki azt írta, hogy már a negyedik modulra is ki kéne terjeszteni ezt” – összegezte az iskolavezető.
A pályázatot úgy írták meg, hogy a nem érettségi tantárgyat oktató tanár és az osztály közös döntése alapján lehetett szinkrontanítást választani, ami azt jelentette, hogy online rendszerben zajlott a tanítás ezekből a tantárgyakból, mint a járványidőszakban. Az aszinkron-módszer mellett is dönthettek, aminek a lényege az volt, hogy a tanár kiadott egy témát, amiről az ötödik modul ideje alatt dolgozatot kellett készítsenek a diákok. De ez esetben is volt egy fogadóóra, amelyen a tanár rendelkezésére állt, ha a tanulónak kérdései voltak a projekttel kapcsolatban.
A diákok szubjektív megélése mellett az érettségi eredmények is alátámasztják, hogy előnyére vált a Bolyainak a változtatás, hiszen három százalékkal nőtt az iskola teljesítménye az érettségi vizsgán.
– fejtette ki Hajdú Zoltán.
Egész Maros megyében csak a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kapta meg a kísérleti iskola címet. A minisztérium projektje nem azt jelenti, hogy előre meghatározott keretrendszer bevezetésére lehet pályázni, hanem bármilyen módszerrel pályázhatnak, amiről az adott iskolában úgy gondolják, hogy hozzájárul a diákok tanulmányi fejlődéséhez. A minisztériumban pedig elbírálják a tanintézet kérését, és eldöntik, hogy megadják annak a kísérleti iskola címet a következő négy évre, vagy sem.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!